زمان مطالعه: 10 دقیقه

اندازه پستان ها به عوامل مختلفی از جمله تاثیرات ژنتیکی، وزن بدن و هورمون های جنسی زنانه بستگی دارد. حال آن که بزرگی بیش از حد سینه ها ممکن است مشکلات زیادی برای فرد به وجود آورد. لذا می توان برای خلاص شدن از این مشکلات اقدام به کوچک کردن سینه با روش هایی همچون ماموپلاستی کرد.

 

کوچک کردن سینه

 • درد در پشت و شانه
 • درد در قاعده گردن
 • به وجود آمدن برجستگی در بین شیار دو کتف
 • بروز جوش ها و عوارض پوستی
 • کم شدن اعتماد به نفس فرد به دلیل وضعیت فیزیکی خود

دلایل بزرگ شدن پستان

بسیاری از زنان ، افزایش اندازه پستان را تجربه می کنند. اولین و مهم ترین دلیل بزرگ شدن سینه، اضافه وزن است؛ زیرا پستان از سلول های چربی تشکیل شده است. بدن در دوران بارداری ، دچار تغییرات هورمونی مختلفی می شود و از این رو افزایش اندازه پستان در دوران بارداری یک پدیده کاملا طبیعی است. باید اشاره داشت که جریان خون در بافت های پستان ما در طول بارداری ، افزایش می یابد و این باعث بزرگتر شدن سینه ها می شود. لازم به ذکر است که فرم سینه بعد از دوران بارداری و شیردهی به حالت قبل خود باز می گردد. از دیگر مواردی که سبب افزایش اندازه پستان می شوند ، قرص های ضد بارداری می باشند.

چه مواردی در جراحی کوچک کردن سینه باید مورد توجه قرار گیرند ؟

عمل جراحی کوچک کردن پستان، باید پس از راهنمایی های یک جراح سینه خوب در تهران انجام شود. با انجام کوچک کردن سینه؛ علاوه بر زیبایی ظاهری سینه ، سایر مشکلات ناشی از بزرگ بودن سینه ها ؛ مانند درد شانه نیز رفع می گردد به همین دلیل نباید این عمل ، ساده انگاشته شود. تصمیم گیری برای کاهش اندازه سینه پس از بررسی های لازم درباره عمل سینه ، انجام می شود تا بیمار مطمئن شود که نتایج برایش رضایت بخش خواهد بود.

چه سنی جهت اقدام به کوچک کردن پستان ها مناسب است ؟

جراحی کاهنده سایز پستان، در هر سنی قابل انجام است، اما جراحان به طور کلی توصیه می نمایند که تا تکامل رشد سینه ها صبر کنید. در مواردی که جراحی باید قبل از رشد کامل پستان انجام شود، بیمار باید بداند که احتمال نیاز به عمل جراحی کاهشی ثانویه وجود خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که به توصیه جراحان سین ، افراد باید انجام این عمل جراحی کوچک کردن سینه را به بعد از بارداری و زایمان موکول کنند؛ زیرا حاملگی و شیردهی می تواند باعث تغییرات غیر قابل پیش بینی در اندازه و شکل پستان شود.

چه کسی کاندید مناسبی برای کاهش سایز سینه هستند؟

اگر از نظر جسمی سالم هستید، انتظارات واقع بینانه ای دارید، سیگار نمی کشید ، با احساس بزرگ بودن سینه هایتان ناراحت می شوید، سینه هایی دارید که فعالیت بدنی شما را محدود می کند، درد کمر، گردن و شانه ناشی از سنگینی سینه ها را تجربه می کنید ، تحریک پوستی در زیر چین طبیعی پستان دارید؛ کاندید مناسبی برای جراحی ماموپلاستی هستید.

چه کسانی کاندید خوبی برای کوچک کردن سینه نیستند ؟

 • بانوانی که بافت غده ای سینه آن ها بیشتر از چربی است.
 • خانم هایی که انتظارات غیر واقعی از نتیجه جراحی دارند.
 • زنانی که سینه های بسیار آویزان داشته و بافت چربی ناکافی در سینه های خود دارند ( سینه های تو خالی )
 • بانوانی که سینه های بیش از اندازه بزرگ دارند.
 • خانم های که مبتلا به بیماری فیبروکیست سینه هستند.
 • زنانی که سابقه سرطان در خانواده دارند.

اقدامات قبل از کوچک کردن سینه

 1. از بهترین جراح سینه تهران بخواهید هنگام مشاوره اطلاعات لازم را در مورد روند و چگونگی جراحی سینه دیدگاه کلی را در اختیار شما قرار بدهد.
 2. در جلسه مشاوره جراح آزمایش های لازم را تجویز می کند.
 3. شما باید در صورتی که مشکوک به حاملگی هستید بهترین جراح زیبایی سینه را مطلع سازید و جراحی سینه را به زمانی دیگری موکول نمایید.
 4. چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید جراح خود را مطلع سازید.
 5. از مصرف داروهایی که موجب اختلال در انعقاد خون می شوند از قبیل قرص های آسپرین و داروهای ضد التهابی به مدت دو هفته خودداری نمایید.
 6. به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و هرگونه مشروبات الکلی و محصولات حاوی نیکوتین خودداری کنید.
 7. آزمایش های لازم که جراح سینه تجویز نموده را انجام دهید و روز جراحی ، همراه داشته باشید.
 8. چنانچه قبلا جراحی زیبایی انجام داده اید یا مشکلی در انعقاد خون یا به هوش آمدن در جراحی قبلی داشته اید ، حتما جراح سینه را از این موضوع آگاه نمایید.
 9. در صورتی که فرد سیگاری باشد از وی خواسته می شود که به مدت چند هفته قبل از عمل از کشیدن سیگار خودداری کند ، زیرا سیگار کشیدن احتمال بروز عفونت را دو چندان کرده و و سرعت روند درمان را نیز کاهش می دهد و همچنین موجب بدتر شدن وضعیت زخم ها می شود.

توضیحات دکتر هادیزاده درباره کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی

نحوه جراحی کوچک کردن سینه چگونه است ؟

به طور کلی برای انجام جراحی کاهشی سینه باید برش هایی بر روی سینه بیمار لحاظ گردد تا بدین طریق ، تخلیه چربی های اضافی از سینه بیمار میسر شود. ناگفته نماند که در این عمل جراحی ، پوست اضافی و بافت غددی نیز برداشته می شوند ؛ تا سینه ها حالتی خوش فرم و ایده آل به خود بگیرند. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات ممکن است به منظور خارج کردن چربی های اضافی از عمل لیپوساکشن نیز بهره گرفته شود. برای انجام جراحی کوچک کردن سینه که در اصطلاح به آن ماموپلاستی نیز اطلاق می شود ، در ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد تا متوجه فرآیند عمل نشده و دردی در حین عمل احساس نکند.

کوچک کردن سینه چه مدت به طول می انجامد؟

در کل این جراحی بین سه تا چهار ساعت طول می کشد و در حین آن حجم اضافی پستان برداشته می شود. برای زیباسازی ظاهر و به حداقل رساندن احتمال ایجاد جای زخم، اقداماتی صورت می پذیرد که ممکن است این زمان را افزایش دهند. این پروسیجر در بیمارانی که سینه بزرگتری دارند، پیچیدگی بیشتری دارد. پزشک در این روند نوک پستان و هاله دور آن را حذف کرده و پس از اتمام روند کاهش حجم، در جای جدید خود قرار می دهد.

نکته: این عمل می تواند بخشی از پروسه تطبیق جنسیت باشد. در این صورت جفت سینه ها توسط تکنیک ماستکتومی برداشته می شود و نوک و ناحیه دور آن جا به جا می شود.

الگوی برش جراحی کوچک کردن سینه

پس از بیهوشی ، باید برش جراحی بر روی سینه بیمار لحاظ گردد؛ برای ایجاد برش در این عمل جراحی ، الگوهای مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

 • الگوی گرد دور هاله سینه: در این تکنیک شکاف فقط دور نوک پستان ایجاد می شود و به همین خاطر جای زخم در قسمت تیره رنگ آن گم می شود. این روش برای کوچک کردن سینه های خیلی بزرگ و سنگین کارایی ندارد چون دسترسی پزشک به بافت ها محدود می شود.
 • الگوی لنگری یا T معکوس: رایج ترین تکنیک استفاده شده برای کوچک کردن سینه هایی است که افتادگی در آن ها بیش از حد است. در این روش ابتدا برش دور هاله ایجاد شده و به سمت پایین کشیده می شود. سپس به صورت افقی در چین سینه امتداد پیدا می کند. از معایب آن می توان به ایجاد جای زخم اشاره کرد.
 • الگوی سوراخ کلید همراه با ایجاد برش در اطراف هاله سینه که تا حد شیار زیر سینه و به صورت عمودی امتداد می یابد.

الگوی برش در این جراحی سینه ؛ بسته به وضعیت فرد ، موقعیت سینه ها ، میزان برداشت از سینه ها جهت اعمال اصلاحات مورد نظر، خواسته بیمار و نهایتا صلاحدید جراح؛ انتخاب می شود.

توجه داشته باشید که جای برش های عمل ماموپلاستی ، در صورت رعایت صحیح مراقبت های پس از این عمل جراحی و استفاده مرتب از پمادهای تجویز شده؛ به تدریج کمرنگ خواهد شد، اما به طور کامل محو نمی گردد.

در این خصوص نگران نباشید، چرا که برش ها معمولا زیر سوتین مخفی شده و قابل رویت نخواهند بود. پس از ایجاد برش ، باید موقعیت نوک سینه بیمار که به منبع خونرسانی و عصب دهی متصل است ؛ تغییر یابد.

برداشت چربی از سینه ها

بعد از این که برش لازم بر روی سینه بیمار ایجاد گردید ، باید چربی های اضافی از سینه برداشت شده و پوست اضافی نیز حذف گردد و در نهایت به سینه فرم داده شده و بالا آورده شود. لازم به ذکر است که در برخی موارد ممکن است بسته به شرایط بیمار ، اندازه هاله سینه بیمار نیز از طریق برداشتن پوست از حاشیه آن کاهش داده شود. در مرحله آخر ، باید برش های ایجاد شده بخیه زده شوند.

توجه نمایید که ماحصل عمل ماموپلاستی ، بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده خواهد بود؛ البته برای دیدن نتیجه نهایی عمل باید تا زمانی که ورم ناشی از جراحی به طور کامل فروکش کند، صبر کنید.

عوارض کوچک کردن سینه

بعد از انجام این عمل احتمال تورم و درد در سینه ها وجود دارد و فرد ممکن است که تا چندیدن ماه در قسمت نوک سینه ها دچار بی حسی شود که این حالت طبیعی است و دائمی نمی باشد و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. از دیگر خطرات و مشکلات آن می توان از کبودی موقت، ایجاد اسکار، مشکل در شیردهی، تفاوت شکل و اندازه پستان چپ و راست و در موارد نادری از دست دادن نوک سینه و پوست احاطه کننده آن اشاره کرد.

چون در این روند پوست بریده شده و برداشته می شود، پس طبیعتا باید انتظار تشکیل اسکار را داشته باشید. جای این زخم ها تا زمان ناپدید شدن به رنگ صورتی خود را نشان می دهند. آن ها به طور کامل محو نمی شوند اما در بانوان چون زیر سینه قرار دارند، زیر لباس پنهان می شوند. به همین دلیل اسکار در آقایانی که تن به این عمل می دهند نمایان تر است. اگر این موضوع اهمیت زیادی برایتان دارد، می توانید با پزشک خود مشورت کنید و برای به حداقل رساندن این عارضه از روش هایی مثل لیزردرمانی کمک بگیرید.

چگونه می توانم یک جراح سینه خوب برای کوچک کردن سینه انتخاب کنم ؟

جراحی کوچک کردن پستان شامل انتخاب های زیادی است. اولین و مهم ترین آن انتخاب جراح پلاستیک دارای برد تخصصی زیبایی است. انجمن جراحان پلاستیک و سازمان نظام پزشکی مراجع معبر در تایید بهترین جراح سینه تهران هستند.

جراحان عضو انجمن دارای استانداردهای ذیل هستند :

 • فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی معتبر
 • اخذ برد تخصصی توسط دانشگاه معتبر و مورد تایید مراجع ذیصلاح
 • دوره شش ساله آموزش جراحی عمومی بعد از اتمام دانشکده پزشکی و دوره سه ساله آموزش دستیاری جراحی پلاستیک، آزمونهای جامع شفاهی و کتبی را با موفقیت گذرانده است
 • شرکت در دوره آموزش پزشکی مداوم از جمله ایمنی بیمار که سالانه برگزارمی شود

لازم به ذکر است که با انتخاب جراحی که عضو انجمن جراحان پلاستیک باشد ، می توانید اطمینان حاصل کنید که یک جراح سینه واجد شرایط و بسیار آموزش دیده را انتخاب کرده اید.

کوچک کردن سینه

 

مراقبت های بعد از کوچک کردن سینه

 • داشتن درد و تورم بعد از جراحی سینه طبیعی می باشد و با داروهایی که جراح سینه تجویز می کند قابل تسکین خواهد بود.
 • اگر چسب استریل روی زخم تان قرار داده شده است از دستکاری کردن آن خودداری نمایید تا خودشان جدا شوند.
 • اگر پوست پستان شما دچار خشکی شده باشد می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید ولی باید محل برش و زخم ها را خشک نگه دارید.
 • برای کاهش تورم و درد هنگام استراحت ، بدن را بالاتر از معمول خود نگه دارید.
 • تا دو هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید قابل ذکر است که فعالیت معمول روزمره ضرری ندارد.
 • استراحت مطلق ممنوع است ، چرا که باعث خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش خواهد داد.
 • سینه بند طبی که بهترین جراح سینه تهران تجویز نموده است را به طور دائم استفاده نمایید و فقط هنگام استحمام از آن استفاده نشود.
 • تا چند هفته پس از عمل کوچک کردن سينه از دخانیات استفاده نکنید ، زیرا موجب تاخیر در روند بهبودی و افزایش عوارض بعد از جراحی سینه خواهد شد.
 • رژیم غذایی تان را با مایعات از قبیل آناناس تازه که حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است شروع کنید ، چرا که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است.

نتیجه روش کوچک شدن سینه

نتایج این عمل بسته به مشخصات فردی ، برای هر فرد متفاوت است و لذا برای همه نتایج یکسانی خاصل نمی شود. هدف جراح کسب بهترین نتیجه از عمل ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه می باشد. محو شدن محل برش ها و اصطلاحا جا افتادن فرم پستان ها حدودا طی 6 ماه تا یکسال زمان میبرد.

بعد از عمل احتمال تورم و درد در سینه ها وجود دارد و فرد ممکن است تا چندین ماه در قسمت نوک سینه ها دچار بی حسی شود که این حالت دائمی نیست و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. توجه کنید که نتیجه نهایی عمل بعد از یکسال که تورم سینه ها کاهش یافت قابل مشاهده است.

کوچک کردن سینه در مردان

ژنیکوماستی ، نوعی اختلال بزرگ شدن بافت پستان در مردان است و می تواند در یک یا هر دو پستان ایجاد شود. سینه های بزرگ شده در مردان ، معمولا بی ضرر هستند ؛ اما ممکن است باعث شوند مردان از پوشیدن لباس های خاص خودداری کنند و این اتفاق اغلب موجب پریشانی قابل توجهی به ویژه در آقایان جوان تر می شود.

این عارضه، غالبا به دلیل عدم تعادل بین هورمون های استروژن و تستوسترون ایجاد می شود. استروژن ، صفات زنانه از جمله رشد پستان را کنترل کرده و تستوسترون ، صفات مردانه مانند توده عضلانی و موهای بدن را کنترل می کند. ژنیکوماستی ، در برخی موارد ممکن است از طریق دارودرمانی درمانی گردد ؛ اما گاها درمان با دارو موثر واقع نشده و فرد جهت رهایی از این اختلال ، ملزم به انجام  جراحی کوچک کردن سینه در مردان خواهد بود.

هزینه عمل کوچک کردن سینه

عزیزانی که تصمیم به انجام جراحی و کاهش سایز سینه دارند، برای آگاهی از هزینه این عمل جراحی باید حضورا به پزشک متخصص در حوزه جراحی پستان مراجعه نموده و تجت ارزیابی قرار گیرند.

جراحی کاهشی روی حس پستان تاثیر می گذارد؟

تضمین اینکه تغییری روی اعصاب این ناحیه ایجاد نشود، امری مشکل است. گاهی اوقات در این روند، حین حذف بافت های اضافی ممکن است به این اعصاب نیز آسیب وارد شده و شخص تا مدتی دچار بی حسی شود. اما جای نگرانی نیست چون این مشکل موقتی است و بعد از مدتی برطرف می شود.

سوالات متداول درباره کوچک کردن سینه

 • آیا کوچک کردن سینه بر شیردهی تاثیری خواهد گذاشت ؟

در بیشتر موارد در جراحی کوچک کردن پستان ، حفظ عملکرد شیردهی امکان پذیر است ؛ اما تضمین نمی شود. هنگامی که انتخاب می کنید تحت عمل جراحی کاهش سایز پستان قرار بگیرید ، باید از این خطر آگاه باشید.

 • آیا جراحی کاهش سایز پستان می تواند به کاهش وزن کمک کند ؟

توجه داشته باشید که جراحی کوچک کردن پستان، عمل کاهش وزن نیست. در این جراحی تنها مقداری از وزن پستان ها برداشته می شود و چربی های موجود در دیگر مناطق بدن ، دست نخورده باقی می مانند.

 • آیا کوچک کردن سینه ، درد ناشی از بزرگ بودن سینه ها را تسکین می دهد ؟

بسیاری از خانم هایی که تصمیم به انجام جراحی کوچک کردن سینه می گیرند ؛ از درد در نواحی گردن ، شانه و کمر رنج می برند. اگرچه تضمینی برای بهبود درد ناشی از بزرگی پستان وجود ندارد ؛ اما بسیاری از متقاضیان جراحی ماموپلاستی کاهشی ، پس از این عمل جراحی ، کاهش درد در قسمت های فوقانی بدن خود را گزارش می دهند.

 • آیا کوچک کردن پستان همزمان با لیفت سینه قابل انجام است ؟

سینه های بزرگتر و سنگین تر مستعد افتادگی هستند ، از این رو جراحی ماموپلاستی کاهشی معمولا همزمان با لیفت سینه انجام می شود. لازم به ذکر است انجام همزمان جراحی کاهش سایز پستان و لیفت سینه ، برای زیبایی بیشتر می باشد. این به این دلیل است که لیفت و متعاقبا قرارگیری بالاتر سینه ها ؛ تناسب اندام را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]