رشد بی رویه سلول های غیر طبیعی در پستان باعث ابتلا به سرطان خواهد شد. سرطان پستان دو نوع خوش خیم و بدخیم می باشد. اتفاقی که تومور خوش خیم را از بدخیم متمایز می کند در این است که در تومور خوش خیم روند رشد سلول ها در مرحله خاصی متوقف خواهد شد. اما در تومورهای بدخیم سلول ها به شدت رشد کرده و در صورت مهار نشدن آن کل بدن را تحت شعاع قرار می دهد. در این مقاله دکتر هادیزاده توضیحات جامعی مطرح نموده اند.

سرطان پستان

دلایل مبتلا شدن به سرطان پستان

 • نازایی
 • عوامل ارثی
 • بلوغ زودرس
 • چاق بودن پس از یائسگی
 • سابقه سرطان پستان در خود فرد
 • استفاده بیش از حد از چربی های حیوانی
 • مبتلا بودن به بیماری های خوش خیم پستان
 • در صورتی که زایمان اول در سن 35 سالگی به بالا باشد.
 • در صورتی که قفسه سینه زیاد در معرض اشعه ایکس قرار بگیرد.

لازم به ذکر است موارد ذکر شده تنها احتمال مبتلا شدن به سرطان پستان را افزایش می دهد و به معنی ابتلای قطعی نمی باشد.

علت وقوع سرطان پستان

متخصصان بر این موضوع آگاهی دارند که سرطان سینه زمانی اتفاق می افتد که برخی از سلول های پستان به طور غیرطبیعی شروع به رشد و تقسیم می کنند. سلول های سرطانی در قیاس با سلول های سالم ، با سرعت بیشتری به تکثیر خود ادامه می دهند و همین امر سبب بوجود آمدن توده و تومورهای سرطانی می گردد. این توده ها ممکن است تنها در بافت سینه باقی بمانند یا پیشرفت کرده و گره های لنفاوی و سایر نقاط بدن را نیز درگیر سازند. سرطان پستان در اکثر موارد از سلول های غدد شیری آغاز می شود.

محققان اظهار نموده اند که فاکتورهای هورمونی ، محیطی و سبک زندگی ، عواملی هستند که در ریسک ابتلا به سرطان سینه تاثیر می گذارند. اما همچنان مشخص نشده است چرا افرادی که در معرض ریسک فاکتورها قرار ندارند ، به این عارضه دچار می شوند. عکس این قضیه نیز صادق است. به نظر می رسد سرطان سینه به تعامل پیچیده عوامل ارثی و ژنتیکی با محیط و سبک زندگی فرد ، بستگی دارد.

سرطان پستان

علائم سرطان پستان

 • توده و یا تومور پستان :

توده های مشکوک به سرطان ، سفت و گاهی ثابت می باشند که اغلب بدون درد بوده. خوش خیم یا بدخیم بودن تومورها توسط پزشک مشخص خواهند شد.

 • ترشح از نوک پستان :

احتمال ابتلا به سرطان در سینه هایی که ترشحات آن خونی با آبکی است بیشتر است.

 • تغییرات پوست پستان :

این تغییرات ممکن است به دلیل وجود سرطان ایجاد شود و شامل کشیدگی و فرو رفتگی پستان می باشد.

 • تغییرات نوک پستان :

فرورفتگی نوک پستان یکی از علائم ابتلا به سرطان سینه می باشد. لازم به ذکر است این نشانه پس از دوران شیردهی یا بعد از دوران بلوغ نیز ظاهر می شود که طبیعی است و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

 • بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل :

این حالت ممکن است در اثر برخورد ضربه به دست و پستان ، التهاب ایجاد شود و جای نگرانی وجود ندارد.

 • تغییر اندازه پستان ها :

طبیعتا سینه ها به یک اندازه نیستند اما گاهی این تفاوت به وضوح دیده می شود و ممکن است بخاطر ابتلا به سرطان باشد.

پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان

 • انجام تست های غربالگری
 • محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی
 • داشتن یک برنامه ورزشی منظم
 • ثابت نگه داشتن وزن خود در سطح مطلوب
 • دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم
 • برای افرادی که در معرض ریسک فاکتورهای سرطان سینه قرار دارند ، جهت پیشگیری از بروز بیماری ، می توانند از داروهای پیشگیرانه استفاده کنند یا تحت جراحی پیشگیرانه سرطان (ماستکتومی پروفیلاکتیک) قرار گیرند.

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان

 • ماموگرافی
 • خودآزمایی پستان
 • معاینه پستان توسط پزشک

مراقبت های پس از درمان سرطان پستان

 1. توجه داشته باشید که مراقبت های بعد از درمان بسیار مهم است.
 2. بعد از جراحی سینه مراقب زخم ناشی از برش باشید و چنانچه متوجه درد یا قرمزی خاصی شدید جراح سینه خود را مطلع سازید.
 3. از مصرف نمک و غذاهای چرب به خصوص فست فود ها پرهیز کنید.
 4. مصرف غذاهایی از قبیل گوشت سفید ، ماهی و حبوبات را که حاوی پروتئین هستند را افزایش دهید و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید.
 5. دانه های غلات ، میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.
 6. از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.
 7. توصیه می شود بعد از جراحی سینه برای چکاپ ، تا دو سال اول هر سه ماه و بعد از سال سوم تا هشتم به صورت دوره ای به پزشک جراح سینه خود مراجعه فرمایید.
 8. در صورتی که فرد تحت جراحی سینه با حفظ بافت پستان قرار گرفته باشد هرسال باید ماموگرافی را تکرار نمایید.
 9. چنانچه فرد عمل ماستکتومی انجام داده باشد ممکن است طبق نظر پزشک نیاز به انجام MRI و ماموگرافی داشته باشد.
 10. در موارد خاص پزشک عکس ریه ، اسکن استخوان ، اسکن مغز و غیره را تجویز خواهد کرد.
 11. توصیه می شود بعد از انجام ماستکتومی پستان ، خودآزمایی ماهانه انجام دهید.
 12. به منظور جلوگیری از تقلیل توده عضلانی و ورم دست ها ورزش های هوازی سبک انجام دهید.

سن سرطان سينه

سرطان سینه سن مشخصی ندارد اما عموما خانم های بالای 40 سال بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، البته در خانم های جوان نیز احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود دارد. لذا توصیه می شود پس از سن 25 سالگی، جهت انجام چکاپ مرتبا به جراح سینه مراجعه نمایید.

درمان سرطان پستان

انتخاب نوع درمان مناسب توسط جراح سینه انجام می پذیرد. ایشان با در نظر گرفتن نوع سرطان ، مرحله و میزان پیشرفت بیماری ، اندازه توده و محل قرارگیری آن و اینکه آیا سلول های سرطانی نسبت به هورمون ها حساس هستند یا خیر ، گزینه های درمانی را پیش روی فرد می گذارد. اکثر بانوان به جهت از بین بردن توده های سرطانی تحت عمل جراحی قرار گرفته و پس از آن روند تکمیلی را طی می کنند. بدین معنا که پس از عمل ، تحت شیمی درمانی ، هورمون تراپی یا پرتودرمانی قرار می گیرند. در برخی موارد خاص ، شیمی درمانی پیش از جراحی انجام می شود.

جراحی سرطان پستان

لامپکتومی : طی این عمل جراحی ، تومورهای سرطانی ، بخشی از بافت سینه که به بیماری آلوده شده است و بخشی از بافت سالم اطراف آن برداشته می شود. عمل لامپکتومی جهت خارج سازی توده های کوچک سرطانی انجام می شود. چنانچه توده بزرگ باشد ، شخص ابتدا تحت شیمی درمانی قرار می گیرد و بعد جراحی می شود.

ماستکتومی : در این عمل برخلاف لامپکتومی ، تقریباً تمام بافت پستان تخلیه می شود. جراحی ماستکتومی برای سرطان های پیشرفته تر صورت می پذیرد.

بیوپسی گره های سنتینل : این روند نمونه برداری جهت پی بردن به این مسئله که آیا سلول های سرطانی گره های لنفاوی را آلوده کرده اند یا خیر ، انجام می شود.

برداشتن بخشی از گره های لنفاوی : چنانچه مشخص گردد سلول های سرطانی ، گره های لنفاوی را نیز آلوده کرده اند ، جراح تصمیم می گیرد طی یک جراحی قسمت های درگیر سرطان را از بدن خارج نماید تا به دیگر نقاط بدن سرایت نکنند.

برداشتن کامل پستان

بدین منظور، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و این جراحی به مدت 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

پس از انجام جراحي سرطان سينه، جهت خارج سازی ترشحات محل جراحی یک یا دو لوله در زیر پوست کار گذاشته می شود.

این لوله یا لوله ها باید به مدت چند روز در زیر پوست بیمار باقی بمانند و در صورتی که بیمار به همراه آن ها مرخص شود باید راه های مراقبت از لوله ها را از جراح سینه سوال نماید.

بیمار در زمان شست و شوی دست ها باید محفظه ی متصل به لوله ها را تخلیه کرده و مشخصات مایع از قبیل اندازه و رنگ آن را یاداشت نماید و پس از تخلیه کامل، درب محفظه را ببندد. عموما میزان ترشحات، پس از روز پنجم تا دهم کاهش می یابد و می توان توسط پزشک اقدام به خارج نمودن لوله ها از زیر پوست کرد.

گاهی برای تعیین میزان آلودگی سلول های سرطانی، همراه با برداشتن کامل پستان غدد لنفاوی نیز برداشته شده و جهت بررسی بیشتر و مشخص نمودن درمان های بعدی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند.

اولین محلی که سلول های سرطانی به آنجا گسترش می یابند، غدد لنفاوی زیر بغل می باشند و تشخیص این مسئله به تعیین میزان خطر پخش شدن سرطان و احتمال درگیری سایرنقاط بدن کمک می کند.

جراح سینه در مواردی که غدد لنفاوی بزرگ را مشاهده نماید و در آن احتمال وجود سلول های سرطانی را بدهد، سینه را به طور کامل بر می دارد.