زمان مطالعه: 13 دقیقه

گاهی افراد با مشاهده علائمی همچون ترشح نوک سینه حس برآمدگی در زیر بغل و نزدیک سینه و غیره به پزشک متخصص مراجعه کنند و پس از انجام معاینات و نمونه برداری متوجه شوند مبتلا به سرطان پستان هستند، این مقاله که توسط دکتر هادیزاده بهترین فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان در تهران تهیه شده به شمایی که به این بیماری مبتلا شده اید یا از اطرافیانتان دچار این بیماری شده اند و میخواهید درباره آن اطلاعات جامعی کسب کنید این مقاله مفید می باشد.

سرطان پستان

رشد بی رویه سلول های غیر طبیعی در پستان باعث ابتلا به سرطان خواهد شد. سرطان پستان دو نوع خوش خیم و بدخیم می باشد. اتفاقی که تومور خوش خیم را از بدخیم متمایز می کند در این است که در تومور خوش خیم روند رشد سلول ها در مرحله خاصی متوقف خواهد شد. اما در تومورهای بدخیم سلول ها به شدت رشد کرده و در صورت مهار نشدن آن کل بدن را تحت شعاع قرار می دهد.

فهرست مطالب

دلایل مبتلا شدن به سرطان پستان

 • نازایی
 • عوامل ارثی
 • بلوغ زودرس
 • چاق بودن پس از یائسگی
 • سابقه سرطان پستان در خود فرد
 • استفاده بیش از حد از چربی های حیوانی
 • مبتلا بودن به بیماری های خوش خیم پستان
 • در صورتی که زایمان اول در سن 35 سالگی به بالا باشد.
 • در صورتی که قفسه سینه زیاد در معرض اشعه ایکس قرار بگیرد.

لازم به ذکر است موارد ذکر شده تنها احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه را افزایش می دهد و به معنی ابتلای قطعی نمی باشد.

علل ابتلا به سرطان سینه - دکتر هادیزاده

علت وقوع سرطان سینه

متخصصان بر این موضوع آگاهی دارند که سرطان پستان زمانی اتفاق می افتد که برخی از سلول های پستان به طور غیرطبیعی شروع به رشد و تقسیم می کنند. سلول های سرطانی در قیاس با سلول های سالم ، با سرعت بیشتری به تکثیر خود ادامه می دهند و همین امر سبب بوجود آمدن توده و تومورهای سرطانی می گردد. این توده ها ممکن است تنها در بافت سینه باقی بمانند یا پیشرفت کرده و گره های لنفاوی و سایر نقاط بدن را نیز درگیر سازند. سرطان سینه در اکثر موارد از سلول های غدد شیری آغاز می شود.

محققان اظهار نموده اند که فاکتورهای هورمونی ، محیطی و سبک زندگی ، عواملی هستند که در ریسک ابتلا به سرطان پستان تاثیر می گذارند. اما همچنان مشخص نشده است چرا افرادی که در معرض ریسک فاکتورها قرار ندارند ، به این عارضه دچار می شوند. عکس این قضیه نیز صادق است. به نظر می رسد سرطان سینه به تعامل پیچیده عوامل ارثی و ژنتیکی با محیط و سبک زندگی فرد ، بستگی دارد.

سرطان پستان

علائم سرطان پستان

 • توده و یا تومور پستان

توده های مشکوک به سرطان ، سفت و گاهی ثابت می باشند که اغلب بدون درد بوده. خوش خیم یا بدخیم بودن تومورها توسط پزشک مشخص خواهند شد.

 • ترشح از نوک پستان

احتمال ابتلا به سرطان پستان ، در پستان هایی که ترشحات آن خونی یا آبکی است، بیشتر می باشد.

 • تغییرات پوست پستان

این تغییرات ممکن است به دلیل وجود سرطان سینه ایجاد شود و شامل کشیدگی و فرو رفتگی پستان می باشد.

 • تغییرات نوک پستان

فرورفتگی نوک پستان یکی از علائم ابتلا به سرطان پستان می باشد. لازم به ذکر است این نشانه پس از دوران شیردهی یا بعد از دوران بلوغ نیز ظاهر می شود که طبیعی است و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

 • بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل 

این حالت ممکن است در اثر برخورد ضربه به دست و پستان ، التهاب ایجاد شود و جای نگرانی وجود ندارد.

 • تغییر اندازه پستان ها 

طبیعتا سینه ها به یک اندازه نیستند اما گاهی این تفاوت به وضوح دیده می شود و ممکن است بخاطر ابتلا به سرطان سینه باشد.

چگونه می توان شدت سرطان پستان را تشخیص داد؟

اگر سلول های سرطان سینه در نمونه بیوپسی یافت شود ، برای تشخیص برخی پروتئین ها یا ژن های خاص مورد آزمایش قرار می گیرند. این کار به تصمیم گیری در یافتن بهترین روش درمان سرطان پستان در تهران ، کمک می کند.

تست پروتئین ها و ژن ها

سلول های سرطان پستان ، برای یافتن برخی پروتئین های خاص به نام گیرنده های استروژن و پروژسترون ، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. اگر سرطان ، دارای این پروتئین ها باشد ، سرطان سینه از نوع مثبت گیرنده هورمون خواهد بود. سلول ها برای بررسی این مطلب که آیا سرطان ، مقدار زیادی پروتئین HER2 می سازد یا خیر نیز تحت آزمایش قرار می گیرد. اگر میزان تولید این پروتئین زیاد باشد ، سرطان مثبت HER2 نامیده می شود. درمان این نوع سرطان ها معمولاً آسان تر است چون انواع مختلفی دارو را می توان برای آن مورد استفاده قرار داد. اگر تست سرطان برای هریک از این پروتئین ها مثبت نباشد ، سرطان سینه منفی سه گانه نام خواهد گرفت.

سلول های سرطان پستان از نظر برخی ژن های خاص نیز مورد آزمایش قرار می گیرند. نتیجه این تست ، در تصمیم گیری درباره احتمال برگشت سرطان ، مفید می باشد. تست های ژن دیگر نیز می تواند در میزان تاثیر گذار بودن برخی داروهای خاص ، مفید واقع شود.

پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان

 • انجام تست های غربالگری
 • محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی
 • داشتن یک برنامه ورزشی منظم
 • ثابت نگه داشتن وزن خود در سطح مطلوب
 • دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم
 • برای افرادی که در معرض ریسک فاکتورهای سرطان پستان قرار دارند ، جهت پیشگیری از بروز بیماری ، می توانند از داروهای پیشگیرانه استفاده کنند یا تحت جراحی پیشگیرانه سرطان (ماستکتومی پروفیلاکتیک) قرار گیرند.

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان

 • ماموگرافی
 • خودآزمایی سرطان سینه
 • معاینه پستان توسط پزشک

بهترین جراح سرطان سینه در تهران

یکی از مهمترین اقدامات قبل از انجام جراحی سرطان سینه انتخاب جراحی ماهر و دلسوز است که در کسب نتیجه مطلوب تاثیر بسازایی دارد.

اغلب برای بیماران متقاضی جراحی سینه همواره سوالاتی راجب بهترین جراح سرطان سینه در تهران و یا ویژگی های بهترین جراح سرطان سینه در ایران بوجود می آید.

برای انتخاب بهترین دکتر جراح سرطان سینه کافیست در موتورهای جستجو سرچ کنید و با مراجعه به سایت جراحان در مورد میزان تجربه و تخصص آنها اطلاعاتی کسب نمایید. همچین با مراجعه حضوری به مطب جراح سرطان سینه می توانید میزان رضایت بیماران از جراح را بسنجید.

مراقبت های پس از درمان سرطان پستان

 1. توجه داشته باشید که مراقبت های بعد از درمان بسیار مهم است.
 2. بعد از جراحی سرطان پستان در تهران و توسط بهترین جراح سینه ، مراقب زخم ناشی از برش باشید و چنانچه متوجه درد یا قرمزی خاصی شدید جراح سینه خود را در تهران یا سایر شهرها مطلع سازید.
 3. از مصرف نمک و غذاهای چرب به خصوص فست فود ها پرهیز کنید.
 4. مصرف غذاهایی از قبیل گوشت سفید ، ماهی و حبوبات را که حاوی پروتئین هستند را افزایش دهید و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید.
 5. دانه های غلات ، میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.
 6. از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.
 7. توصیه می شود بعد از جراحی سینه برای چکاپ ، تا دو سال اول هر سه ماه و بعد از سال سوم تا هشتم به صورت دوره ای به پزشک جراح سرطان پستان خود مراجعه فرمایید.
 8. در صورتی که فرد تحت جراحی سرطان سینه با حفظ بافت پستان قرار گرفته باشد هرسال باید ماموگرافی را تکرار نمایید.
 9. چنانچه فرد عمل ماستکتومی انجام داده باشد ممکن است طبق نظر پزشک نیاز به انجام MRI و ماموگرافی داشته باشد.
 10. در موارد خاص پزشک عکس ریه ، اسکن استخوان ، اسکن مغز و غیره را تجویز خواهد کرد.
 11. توصیه می شود بعد از انجام ماستکتومی پستان ، خودآزمایی ماهانه انجام دهید.
 12. به منظور جلوگیری از تقلیل توده عضلانی و ورم دست ها ورزش های هوازی سبک انجام دهید.

سن سرطان پستان - دکتر هادیزاده

سن سرطان سينه

سرطان پستان سن مشخصی ندارد اما عموما خانم های بالای 40 سال بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، البته در خانم های جوان نیز احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود دارد. لذا توصیه می شود پس از سن 25 سالگی، جهت انجام چکاپ مرتبا به جراح سینه مراجعه نمایید.

انواع درمان سرطان سینه - دکتر هادیزاده

درمان سرطان پستان

انتخاب نوع درمان مناسب توسط جراح سینه انجام می پذیرد. ایشان با در نظر گرفتن نوع سرطان ، مرحله و میزان پیشرفت بیماری ، اندازه توده و محل قرارگیری آن و اینکه آیا سلول های سرطانی نسبت به هورمون ها حساس هستند یا خیر ، گزینه های درمانی را پیش روی فرد می گذارد. اکثر بانوان به جهت از بین بردن توده های سرطانی تحت عمل جراحی سرطان سینه قرار گرفته و پس از آن روند تکمیلی را طی می کنند. بدین معنا که پس از عمل ، تحت شیمی درمانی ، هورمون تراپی یا پرتودرمانی قرار می گیرند. در برخی موارد خاص ، شیمی درمانی پیش از جراحی انجام می شود.

جراحی سرطان پستان

لامپکتومی : طی این عمل جراحی ، تومورهای سرطانی ، بخشی از بافت سینه که به بیماری آلوده شده است و بخشی از بافت سالم اطراف آن برداشته می شود. عمل لامپکتومی جهت خارج سازی توده های کوچک سرطانی انجام می شود. چنانچه توده بزرگ باشد ، شخص ابتدا تحت شیمی درمانی سرطان سینه قرار می گیرد و بعد جراحی می شود.

ماستکتومی : در این عمل برخلاف لامپکتومی ، تقریباً تمام بافت پستان تخلیه می شود. جراحی ماستکتومی برای سرطان های پیشرفته تر صورت می پذیرد.

بیوپسی گره های سنتینل : این روند نمونه برداری از سرطان پستان جهت پی بردن به این مسئله که آیا سلول های سرطانی گره های لنفاوی را آلوده کرده اند یا خیر ، انجام می شود.

برداشتن بخشی از گره های لنفاوی : چنانچه مشخص گردد سلول های سرطانی ، گره های لنفاوی را نیز آلوده کرده اند ، جراح تصمیم می گیرد طی یک جراحی قسمت های درگیر سرطان را از بدن خارج نماید تا به دیگر نقاط بدن سرایت نکنند.

برداشتن کامل پستان

بدین منظور، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و این جراحی به مدت 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

پس از انجام جراحی سرطان پستان در تهران ، جهت خارج سازی ترشحات محل جراحی سرطان سینه یک یا دو لوله در زیر پوست کار گذاشته می شود.

این لوله یا لوله ها باید به مدت چند روز در زیر پوست بیمار باقی بمانند و در صورتی که بیمار به همراه آن ها مرخص شود باید راه های مراقبت از لوله ها را از جراح سرطان پستان در تهران سوال نماید.

بیمار در زمان شست و شوی دست ها باید محفظه متصل به لوله ها را تخلیه کرده و مشخصات مایع از قبیل اندازه و رنگ آن را یاداشت نماید و پس از تخلیه کامل، درب محفظه را ببندد. عموما میزان ترشحات، پس از روز پنجم تا دهم کاهش می یابد و می توان توسط پزشک اقدام به خارج نمودن لوله ها از زیر پوست کرد.

گاهی برای تعیین میزان آلودگی سلول های سرطانی، همراه با برداشتن کامل پستان غدد لنفاوی نیز برداشته شده و جهت بررسی بیشتر و مشخص نمودن درمان های بعدی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند.

اولین محلی که سلول های سرطانی به آنجا گسترش می یابند، غدد لنفاوی زیر بغل می باشند و تشخیص این مسئله به تعیین میزان خطر پخش شدن سرطان و احتمال درگیری سایرنقاط بدن کمک می کند.

جراح سینه در مواردی که غدد لنفاوی بزرگ را مشاهده نماید و در آن احتمال وجود سلول های سرطانی را بدهد، سینه را به طور کامل بر می دارد.

مرحله بندی سرطان سینه

اگر به سرطان پستان مبتلا هستید ، پزشک تلاش می کند تا میزان پخش شدن آن را مشخص کند. این کار مرحله بندی نامیده می شود. پزشک ، برای کمک به تصمیم گیری درباره انتخاب بهترین نوع درمان ، مرحله آن را مشخص می کند.

مرحله ، میزان پخش شدن سرطان در سینه را مشخص می کند. مرحله سرطان به شما می گوید که آیا سرطان به گره های لنفاوی مجاور یا اندام های دیگر بدن که در فاصله دورتر قرار دارند ، گسترش پیدا کرده است یا خیر.

سرطان پستان می تواند در یکی از مراحل صفر ، یک ، دو ، سه یا چهار قرار داشته باشد. هر قدر این عدد کمتر باشد ، یعنی سرطان ، کمتر پخش شده است. هر قدر این عدد بزرگ تر باشد ، یعنی سرطان جدی تر بوده و به نواحی دیگر غیر از سینه ، پخش شده است. حتماً در خصوص مرحله سرطان سینه خود از پزشک سوال کنید.

عوارض جانبی جراحی سرطان سینه

هر نوع جراحی می تواند با خطرات و عوارض جانبی همراه باشد. حتماً در خصوص آنچه بعد از جراحی سرطان پستان ، می توان انتظار وقوع آن را داشت ، سوال کنید. اگر بعد از جراحی سرطان سینه در تهران با مشکلاتی روبرو شدید ، حتماً به تیم پزشکی تان اطلاع دهید. آنها در غلبه بر این مشکلات به شما کمک خواهند کرد. در این بخش از مقاله به روش های درمان و عوارض جانبی آنها می پردازیم.

درمان سرطان در طول بارداری

اگر در طول بارداری ، سرطان در شما تشخیص داده شده است ، تیم پزشکی شما برای یافتن بهترین درمان در حین حفظ نوزاد شما ، با دقت وارد عمل می شود. بهترین دکتر سرطان پستان در تهران ، بر روی نوع و زمان بندی درمان ، کار خواهد کرد.

پرتو درمانی سرطان پستان

پرتودرمانی از اشعه های پر انرژی ( از قبیل اشعه X ) برای کشتن سلول های استفاده می کند. این درمان برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود که سینه ، قفسه سینه یا زیر بغل ، بعد از جراحی باقی مانده اند. از این روش درمان سرطان سینه می توان در برخی نواحی خارج از سینه که سرطان در آنها پخش شده است نیز استفاده نمود.

پرتو درمانی سرطان پستان به دو روش اصلی انجام می شود:

 • پرتودرمانی خارجی که در آن از یک دستگاه در خارج از بدن برای مورد هدف قرار دادن سینه ، استفاده می شود.
 • براکی تراپی که دانه های رادیواکتیو را درست در بافت سینه در نزدیکی سرطان سینه قرار می دهد.

عوارض جانبی پرتودرمانی

اگر بهترین دکتر سرطان پستان در تهران این تکنیک را توصیه کرد ، با او درباره عوارض جانبی آن ، گفتگو کنید. عوارض جانبی به نوع پرتو استفاده شده ، وابسته است.

رایج ترین عوارض جانبی پرتو درمانی سرطان سینه ، شامل موارد زیر می باشد:

 • تغییرات در پوست در ناحیه ای که پرتو دریافت شده است.
 • احساس خستگی شدید

بیشتر عوارض جانبی ، بعد از خاتمه یافتن درمان ، رفع می شوند. برخی از آنها برای مدت زمان بیشتری ماندگار هستند.

شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی سرطان سینه - دکتر هادیزاده

شیمی درمانی فرایندی است که در آن از داورها برای مبارزه با سرطان پستان و سایر سرطان ها استفاده می شود. داروها به صورت تزریقی یا خوراکی دریافت می شوند. آنها وارد خون شده و در بدن پخش می شوند. شیمی درمانی سرطان سینه ، قبل ، بعد یا قبل و بعد از جراحی ، انجام می شود.

این تکنیک به صورت یک چرخه اجرا می شود. هر چرخه درمان با یک دوره استراحت دنبال می شود. در بیشتر موارد ، از دو یا چند دارو استفاده می شود. درمان اغلب به مدت چند ماه طول می کشد.

عوارض جانبی شیمی درمانی

شیمی درمانی باعث می شود که شما احساس خستگی و حالت تهوع کرده و دچار ریزش مو شوید. البته بیشتر این مشکلات با اتمام دوره درمان سرطان پستان ، از بین می روند.

روش هایی برای درمان اکثر عوارض جانبی این تکنیک وجود دارد. اگر دچار عوارض جانبی این فرایند درمان شده اید ، به تیم پزشکی خود اطلاع دهید تا کمک های لازم ارائه شود.

هورمون درمانی سرطان پستان

خون شما ، استروژن یک هورمون زنانه را تا زمان ورود به دوره یائسگی تولید می کند. پس از آن ، بدن شما همچنان این هورمون را البته با کمیت کمتر ، تولید می کند. حتی این مقدار اندک نیز برای رشد برخی انواع سرطان سینه ، کفایت می کند. داروهایی که تاثیر استروژن را مسدود کرده یا سطح استروژن را کاهش می دهد ، می تواند برای درمان این سرطان های سینه مورد استفاده قرار گیرد. داروهایی از این دست ، نوعی هورمون درمانی محسوب می شوند.

هورمون درمانی را می توان برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان پستان بعد از درمان ، مورد استفاده قرار داد. اگر وارد دوره یائسگی شده اید ، دارویی تحت عنوان بازدارنده آراماتاز برای کاهش سطح استروژن به شما داده می شود. این قرص ها یک بار در روز به مدت 5 تا 10 سال بعد از جراحی ، مورد استفاده قرار می گیرد. داروی دیگر تحت عنوان تاموکسیفن نیز گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرد. از این دارو حتی زمانی که یائسه نشده اید ، استفاده می شود.

عوارض جانبی هورمون درمانی

رایج ترین عوارض جانبی هورمون درمانی ، گر گرفتن و خشکی واژن می باشد. روش هایی برای درمان بیشتر عوارض جانبی ناشی از هورمون درمانی سرطان پستان وجود دارد. اگر دچار عوارض جانبی شدید ، با تیم پزشکی خود جهت دریافت راهکار های مناسب ، گفتگو کنید.

هدف درمانی سرطان سینه

داروهای هدف درمانی برای برخی انواع خاص سرطان پستان از قبیل آنهایی که دارای مقدار زیاد پروتئین HER2 هستند ، مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها ، اساساً سلول های سرطان را مورد هدف قرار داده و به ندرت بر روی سلول های نرمال در بدن ، اثر می گذارند. این درمان ، در صورت بی اثر بودن درمان های دیگر ، مورد استفاده واقع می شود. عوارض جانبی ناشی از آنها ، با عوارض جانبی شیمی درمانی ، متفاوت است.

عوارض جانبی هدف درمانی

هدف درمانی برای سرطان سینه می تواند باعث بروز عوارض جانبی مختلفی بر حسب نوع داروی استفاده شده ، شود. یک عارضه جانبی جدی که پروتئین HER2 را مورد هدف قرار می دهد ، به قلب آسیب می رساند. پزشک سرطان پستان با دقت شما را تحت کنترل قرار داده و قبل شما را چک می کند.

ایمونوتراپی سرطان سینه

ایمونوتراپی درمانی است که سیستم ایمنی بدن شما را برای مقابله با حملات سلول های سرطان پستان ، تقویت می کند. این داروها به صورت تزریقی یا خوراکی به شکل قرص ، دریافت می شوند.

عوارض جانبی ایمونوتراپی

ایمونوتراپی می تواند باعث برو عوارض جانبی مختلفی بر حسب داروی استفاده شده شود. داروهای ایمونوتراپی می تواند در حین ورود به رگ ، باعث بروز عوارض جانبی جدی شود. آنها می توانند سیستم ایمنی بدن در بخش هایی که سلول های آنها سرطانی نیستند را تحت تاثیر عوارض جانبی جدی خود قرار دهد. پزشک در طول درمان و بعد از آن ، با دقت شما را تحت کنترل قرار خواهد داد.

آیا شیردهی خطر سرطان سینه را کاهش می دهد؟

فاکتورهای خطر متعددی وجود دارد که می تواند باعث افزایش احتمال سرطان سینه شود و بسیاری از آنها ، از کنترل فرد خارج است. تحقیقات نشان می دهد که شیردهی باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در بانوان می شود. دکتر هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان شرح می دهد که شیردهی می تواند باعث کاهش 4.3 درصدی در خطر نسبی پیشرفت سرطان سینه شود. همچنین زنانی که دوره شیردهی را تجربه کرده اند در مقایسه با زنانی که هرگز چنین تجربه ای را در طول زندگی خود نداشته اند ، تقریبا ً 14 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

وی در ادامه توضیحات خود می افزاید که علت این کاهش احتمال بروز خطر چشمگیر این است که در حین شیردهی ، بانوان تاخیری را در سیکل قائدگی خود تجربه می کنند که همین امر قرار گرفتن دوره طول عمر آنها در معرض استروژن را کاهش می دهد. هورمون هایی از قبیل استروژن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه ، در ارتباط می باشند.

آیا احتمال ابتلا به سرطان سینه در طول شیردهی وجود دارد؟

هر چند زنان ممکن است در هر دوره ای از زندگی خود حتی در دوره شیردهی به سرطان پستان مبتلا شوند ، ولی هیچ گزارشی در خصوص ابتلا به این بیماری در طول دوره شیردهی ، تا کنون وجود نداشته است. با توجه به اینکه زنان در برابر تغییرات رخ داده در سینه ها در طول دوره شیردهی بسیار آسیب پذیر تر هستند ، سریع تر متوجه علائم هشدار دهنده سرطان می شوند. به طور کلی ، مادری که در دوره شیردهی قرار دارد ، به دلیل تولید شیر ، و حتی مسدود شدن مجاری شیر ، برامدگی هایی را در سینه های خود تجربه می کند. البته ، اگر برامدگی بعد از یک هفته به طور خودبخود از بین نرود ، باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.

آیا می توان در طول دوره ابتلا به سرطان سینه ، شیردهی را انجام داد؟

به طور کلی با توجه به اینکه بیمار در طول دوره درمان سرطان پستان ، درمان های متعددی را دریافت می کند ، توصیه کلی پزشکان این است که در طول درمان از جمله شیمی درمانی ، به دلیل خطر نفوذ داروهای شیمی درمانی به شیر ، شیردهی به کودک را انجام ندهند. مشاوره با پزشک در خصوص شیردهی در طول دوره درمان سرطان پستان ، امری الزامی محسوب می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]