اغلب زنان پس از به دنیا آوردن بچه و یا شیر دادن آن متوجه می شوند که سینه هایشان از نظر اندازه، شکل دچار افتادگی شده است. همانطور که پوست الاستیستی (کشسانی) خود را از دست می دهد، سینه ها تمایل به از دست دادن شکل و سفتی شان پیدا کرده و شروع به شل شدن می کنند حتی بدون حاملگی هم بر اثر مرور زمان و اضافه و کم کردن وزن نیز تمام این تغییرات ممکن است ایجاد شود. در این مقاله دکتر هادیزاده در ارتباط با لیفت سینه توضیح خواهد داد، پس زمان بگذارید و مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

لیفت سینه

عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی، یک عمل جراحی است که سینه های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می آیند و بدین ترتیب حجم کلی سینه تغییر می کند.

برخلاف ماستوپکسی هدف اصلی از بزرگ و کوچک کردن سینه تغییر در حجم سینه است اگرچه در بعضی موارد مخصوصا وقتی سینه فقط کمی شل و سست می شوند، فقط با عمل بزرگ کردن سینه، سفتی مناسب سینه نیز می تواند ایجاد شود در این حالت شما باید بدانید که چون پروتز سینه حجم معین دارد، ممکن است افزایش غیر قابل قبول و غیر منتظردر اندازه ی سینه ایجاد شود، در شرایط دیگر وقتی هم بالا بردن و هم افزایش اندازه ی سینه مورد نظر است، بهتر است این دو عمل به طور همزمان انجام شوند.

لیفت سینه

عمل لیفت سینه و بارداری

منطقی است که عمل لیفت سینه ها تا بعد از به دنیا آوردن و شیر دادن به تعویق افتد. در حالیکه لیفت سینه معمولا برای حاملگی های آینده مانعی ایجاد نمی کند و باید بدانید که بالا بردن سینه از شل شدن مجدد سینه ها بخصوص در جریان بعد از حاملگی و شیر دادن، جلوگیری نکرده و سینه ها ممکن است دوباره شل شده و افتاده شوند.

سینه به هر اندازه ای می تواند بالا برده شود، اما در سینه های سنگین ممکن است اثر آن طولانی مدت نباشد در حالی که تمام زنان با هر سنی می توانند این عمل را انجام دهند، اما معمولا هرگز قبل از این که سینه ها به طور کامل رشد کنند این عمل انجام نمی شود. همانطور که قبلا گفته شد بیمارانی که قصد حامله شدن دارند معمولا باید عمل را تا بعد از تکمیل خانواده شان به تاخیر بیاندازند.

اگر شما سیگاری هستید باید سیگار را قبل از عمل جراحی ترک کنید. سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ کرده و بنابراین جریان خون را کاهش می دهد و جوش خوردن زخم و التیان یافتن آن را ضعیف می کند. آسپرین و دارو های ضد التهابی خاص و دیگر دارو ها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین نباید آن ها را 10 روز قبل از عمل مصرف کنید.

جراح پلاستیک تلاش می کند با بررسی تمام متغیر ها ی موجود مثل سن، اندازه و شکل سینه ی شما، شرایط پوست و اینکه آیا پروتز سینه لازم است یا نه بهترین تکنیک را انتخاب کند و به شما نشان داده خواهد شد که آیا نوک سینه و پوست تیره ی اطراف آن تغییر مکان خواهند داد یا نه. همچنین مکان زخم ها و چگونگی شکل سینه بعد از عمل جراحی نیز تا حد امکان نشان داده می شود.

عمل لیفت سینه شامل چه مراحلی می باشد ؟

قبل از عمل جراحی با استفاده از یک قلم نشانه گذار روی سینه ها علامت می گذارد تا مکان و شکل دقیق سینه ها را تعیین کند. در طی عمل جراحی پوست شل شده برداشته می شود و نوک سینه و بقیه ی بافت های به مکان جدید و بالاتر برده می شوند. معمولا نوک سینه روی خطی افقی (تقریبا هم راستا با با وسط بازوی شما ) در راستای چین زیر سینه ای قرار می گیرد. خط بخیه یا بریدگی ها بستگی به میزان افتادگی سینه دارند.

بنابراین برای زنانی که فقط میزان کمی افتادگی سینه دارند، بالا بردن می تواند از طریق تکنیکی که برش ها را محدود به ناحیه ی اطراف نوک سینه (قسمتی که پوست تیره تر دارد ) می کند، انجام شود. در مواردی که افتادگی سینه ها زیادتر و شدید تر است، لازم است که خط بخیه به صورت عمودی به سمت پایین سینه ادامه پیدا کند و گهگاهی اگر نیاز باشد در طول چین زیر سینه ادامه پیدا کند.

لیفت سینه
جراح می تواند در زمان مشاوره به شما بگوید که خط بخیه ی شما چگونه خواهد بود. لوله های تخلیه ممکن است زیر پوست سینه بسته به میزان حجم برداشته شده هنگام عمل جراحی ، کار گذاشته شوند، تا مایعات یا خون های جمع شده که ممکن است بلافاصله بعد از عمل ایجاد شوند، را تخلیه کنند (ممکن است بنا به تشخیص جراح نیازی برای گذاشتن آن ها نباشد ). یک بانداژ محکم روی خط بخیه گذاشته می شود.

مراقبت های پس از لیفت سینه

عمل جراحی لیفت سینه به منظور اصلاح سینه های آویزان و غیر قرینه، کاهش حجم سینه و پایین آمدن محل قرار گیری نوک سینه  و اصلاح پهن شدگی هاله سینه انجام می شود. مراقبت های پس از لیفت سینه نیز اهمیت زیادی دارند و حتما باید مورد توجه قرار بگیرند که شامل موارد زیر می باشند:

مراقبت های پس از لیفت سینه

 • برای کم شدن فشار بر روی زخم ها بهتر است که در زمان خواب سر و بالا تنه بالاتر قرار گیرند.
 • به طور معمول می توان پس از 48 ساعت بعد از عمل استحمام نمود.
 • در زمان استحمام حتما باید یک همراه داشته باشید تا از پایدار بودن وضعیت شما مطمئن باشد.
 • از قرار گرفتن در وان یا استخر تا 4 الی 6 هفته پرهیز کنید.
 • اگر چسب استریل بر روی زخمتان قرار داده شده به آن ها دست نزنید تا خودشان جدا شوند.
 • از قرار گیری در معرض آفتاب تا 12 ماه پرهیز کنید.

نحوه بالا کشیدن سینه ها شامل مراحل زیر می باشد

مرحله اول : بیهوشی

در ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

مرحله دوم : انسزیون ها

سه انسزیون شایع وجود دارد.

اطراف آرئول انسزیونی که به طور عمودی از آرئول به سمت کریز پستان می آید.

اطراف آرئول و دو تا انسزیون که از آرئول به طور عمودی به سمت کریز پستان آمده و سپس به صورت افقی در طول کریز پستان ادامه پیدا می کنند.

مرحله سوم : شکل دادن به پستان ها

بافت پستان زمینه ای لیفت سینه ها و شکل داده می شود تا کانتور و سفتی پستان را اصلاح کند.

نیپل و آرئول به قسمت طبیعی تر و بالا تر جابجا می شوند.

پوست اضافی پستان جدا می شود تا از دست رفتن الاستیه را جبران کند.

نحوه بالا کشیدن سینه ها

عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

پروتز سینه همزمان با لیفت سینه ها در چه صورت می تواند سود مند باشد ؟

 • اگر می خواهید در كنار افزایش سایز ، سینه ها را لیفت نیز بكنید.
 • نیاز به لیفت سینه دارید اما می خواهید كه سینه های برتری داشته باشید.
 • نیاز به پروتز سینه دارید اما افتادگی سینه هایتان به قدری است كه فقط با انجام جراحی پروتز سینه مشكل آن بر طرف نمی شود.
 • در صورتی كه به علت جراحی چاقی یا كاهش وزن شدید سایز سینه هایتان تغییر كرده باشد.
 • درصورتی كه نوعی اختلال در رشد سینه هایتان داشته باشد.

پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

برش های مورد نیاز برای جراحی پروتز همزمان با لیفت سینه

در هر نوع عمل جراحی نوعی اسكار ناشی ار ایجاد برش ها برجای می ماند ولی جراح باید در ایجاد این برش ها تخصص كافی داشته باشد و آن ها را در جاهایی كه دید نداشته باشند ایجاد كند. سه تكنیك برای انجام عمل لیفت سینه وجود دارد كه با ایجاد سه برش همراه است.

جراحی پروتز پستان همزمان با لیفت سینه این اجازه را می دهد كه از طریق برش های ایجاد شده برای لیفت سینه به منظور قرار دادن پروتز ها استفاده نمود. لذا برش دیگری برای جایگذاری پروتز ایجاد نمی شود.

بهترین افراد کاندید لیفت سینه

 • افرادی که خواهان بزرگ تر شدن سایز سینه های خود هستند.
 • افرادی که سینه های متناسبی ندارند.
 • افرادی که اندازه ی سینه هایشان به دلایلی نظیر بارداری، شیر دهی ، کاهش وزن و پیری کاهش پیدا کرده است.
 • افرادی که به دلیل کاهش وزن دچار افتادگی سینه شده اند.

لیفت سینه

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیفت سینه هستم ؟

با مشاوره می توان این را مشخص نمود. در هنگام مشاوره جراح از شما درباره ی تاریخچه و سوابق عمومی پزشکی شما، شامل جزئیاتی درباره ی هر نوع عمل قبلی برروی سینه وتعداد زایمان ها، میزان شیر دهی، سابقه ی بیماری های پستان در خانواده سوالاتی خواهد کرد. بهترین کاندید ها برای انجام عمل ماستوپکسی زنانی هستند که سلامت جسمی دارند و از نظر روحی سالم و با ثبات و قوی بوده و نسبت به عمل جراحی و نتیجه ای که می خواهند از آن بگیرند، واقع بین باشند.

بیهوشی در لیفت سینه

بیهوشی در لیفت سینه

بر اساس راحتی بیمار طی عمل جراحی لیفت سینه دارو تجویز می شود که شامل بی هوشی عمومی و یا تزریق داخل وریدی می باشد لذا بهترین انتخاب برای افراد با توصیه ی پزشک انجام می شود.

عمل لیفت سینه به طور قابل توجهی تغییری در سایز پستان ها ایجاد نمی کند و  سینه ها را مانند پروسه پروتز سینه گرد نخواهد کرد. در صورتی که افراد بخواهند سایز سینه های خود را بزرگتر کنند باید تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گیرند.

سوالات متداول جراحی لیفت سینه

لیفت سینه به منظور بالا بردن سینه هایی که فرم آویزان دارند و یا برای جابجا کردن نوک سینه انجام می شود و نتایج  چشمگیری را نیز به جای می گذارد. در ذیل برخی سوالات متداول جراحی لیفت سینه ها را که ممکن است ذهن خیلی از افراد را درگیر کند را مطرح نموده ایم.

 • ماندگاری جراحی لیفت سینه تا چه زمانی می باشد ؟

به شکل دقیق نمی توان مدت زمان دقیقی برای ماندگاری لیفت سینه ها بیان نمود زیرا ماندگاری لیفت سینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 • آیا به عمل تکمیلی همراه با لیفت سینه نیاز است ؟

باید به این نکته توجه داشت که لیفت سینه ها تنها موجب بالا رفتن سینه ها می شود و تغییراتی در اندازه ی سینه ها ایجاد نمی کند. بنابراین اگر افراد قصد داشته باشند که همزمان با لیفت سینه، سایز سینه هایشان بزرگتر نیز شود باید جراحی لیفت سینه همزمان با پروتز سینه انجام دهند.

 • آیا زنان باردار یا شیرده می نوانند لیفت سینه انجام دهند ؟

خیر به زنان باردار یا شیر ده توصیه می شود که پس از دوران بارداری و شیردهی اقدام به انجام جراحی لیفت سینه کنند.