جراحی آنکوپلاستی

جراحی آنکوپلاستی یا جراحی ترمیمی سینه پس از درمان سرطان سینه ، که می توان آن را تلفیقی از جراحی سرطان سینه و زیبایی نیز گفت ، به منظور بهبود ظاهر فرم اندام در بدن بیماران مبتلا به سرطان سینه انجام می شود .

جراحی آنکوپلاستی

در گذشته افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شدند، هنگامی که برای برداشتن تومور بدخیم اقدام می نمودند ، به منظور اطمینان از تخلیه ی کامل تومور سرطانی و پیشگیری از خطر احتمالی عود بیماری ، سینه به همراه عضلات جداره ی قفسه ی سینه و غدد لنفاوی زیر بغل به طور کامل تخلیه می شد .

در صورتی که فرد مبتلا به سرطان سینه ، بهبود می یافت تا پایان عمر خود، دارای نقص عضو بود و از اختلالی که در زیبایی و تناسب اندامش ایجاد شده بود، رنج می برد.

زیبایی ظاهری

برای این که بیماران رنج کمتری از این وضعیت ببرند و زیبایی ظاهری در اندام بیمار حفظ بشود، در آغاز، در عمل جراحی سرطان سینه، عضلات سینه دیگر برداشته نمی شد.

پس از آن با محدود نمودن عمل جراحی تلاش بر این بود که خود سینه را نیز حفظ نمایند تا پس از آن که درمان شان به پایان رسید، قادر باشند با روحیه مطلوبی به ادامه زندگی خود بپردازند.

جراحی آنکوپلاستی که به عنوان جراحی سرطان سینه با حفظ آن نیز شناخته شده است، در زمان جراحی توده با یک حاشیه ی سالم از نسج سینه برداشته شده و باقی مانده نسج سینه تحت درمان با رادیوتراپی قرار می گیرد.

رادیوتراپی منجر می گردد تا از خطر بازگشت بیماری پیشگیری بشود.

در برخی موارد برداشتن توده های بزرگ منجر به بدفرمی سینه شده و نامتقارنی در ظاهر آن  ایجاد می گردد.

در  حال حاضر به کمک تکنیک های  نوین در جراحی پلاستیک مانند استفاده پروتز سینه ترمیم و بازسازی سینه انجام می شود.