بسیار از افراد نام ماموپلاستی را بسیار شنیده اند اما به طور دقیق نمی دانند که ماموپلاستی چیست ، در صورتی که شما نیز جز این افراد هستید توصیه میکنم این مقاله را که توسط دکتر هادیزاده بهترین جراح ماموپلاستی تهران تهیه شده تا انتها مطالعه کنید. ماموپلاستی ، در حقیقت به معنای جراحی سینه است ، اما معمولا جراحی کوچک کردن سینه ؛ با این عنوان شناخته می شود.

لازم به ذکر است که امروزه این تکنیک جزو جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می رود؛ در ادامه مقاله ، به انواع ماموپلاستی اشاره شده و تعاریفی پیرامون هر یک به اختصار ارائه شده است.

ماموپلاستی چیست؟

انواع ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی دو نوع دارد :

 • افزایشی ( افزاینده )
 • کاهشی ( کاهنده )

ماموپلاستی افزایشی

در نوع افزایشی ، بزرگ نمودن سایز سینه ها و افزایش حجم سینه به کمک جاگذاری پروتز سینه صورت می پذیرد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل ماموپلاستی افزایشی هستند ؟

 • خانم هایی که سایز سینه آن ها ، متناسب با چهارچوب بدن شان نبوده و در قیاس با سایر اندام شان دارای اندازه ای کوچک تر می باشد.
 • خانم هایی که به دلیل رژیم های لاغری و کاهش وزن دچار آرتروفی شده و بافت سینه شان تحلیل رفته است.
 • بانوانی که به دلیل درمان سرطان سینه ، قسمتی از بافت سینه یا تمامی بافت سینه خود را از دست داده اند.
 • افرادی که از زمان تولد و به دلیل نقص مادرزادی ، دچار مشکل عدم زیبایی در سینه هایشان هستند ؛ به طور مثال در سایز سینه های آن ها تناسب وجود ندارد.

کلیه افراد فوق می توانند با انجام جراحی افزایشی و جاگذاری پروتز؛ عدم تناسب اندام شان که مبتنی بر کوچک بودن سایز سینه است را رفع نمایند.

توضیحات دکتر هادیزاده درباره سن مناسب ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی کاهشی

هدف اصلی در ماموپلاستی کاهنده برداشتن بخشی از سینه و کاهش حجم سینه می باشد. در این جراحی ، چربی و بافت اضافی سینه توسط ایجاد برش هایی بر روی سینه برداشته می شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل ماموپلاستی کاهشی هستند ؟

افرادی که به دنبال بزرگ بودن بیش از اندازه سایز سینه ها ؛ با مشکلاتی نظیر کاهش سطح اعتماد به نفس ، درد شانه ، درد گردن و مواردی از این قبیل مواجه هستند ؛ بهترین گزینه برای انجام ماموپلاستی کاهنده می باشند.

نقش جراح سینه در ماموپلاستی چیست ؟

 • اساسی ترین گام پیش از اقدام به ماموپلاستی در تهران ، انتخاب بهترین جراح سینه می باشد.
 • بهترین جراح ، سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار می دهد.
 • جراح سینه برای کمک به بیمار جهت اخذ تصمیم برای جراحی ، پس از بررسی شرایط فرد دیدگاه اجمالی از نتیجه جراحی را در اختیار بیمار قرار می دهد.
 • بهترین جراح زیبایی سینه ، فرم دهی سینه و زیباسازی آن را متناسب با چهارچوب بدن بیمار انجام می دهد.
 • یک دکتر سینه خوب ، توصیه های ضروری در ارتباط با اقدامات قبل و بعد از ماموپلاستی در تهران را پیش از جراحی و در روز مشاوره برای بیمار بیان می نماید.

فیلم ماموپلاستی

تشریح مرحله به مرحله ماموپلاستی

ماموپلاستی اغلب از طریق ایجاد یک برش در سینه ها و برداشتن بافت چربی ، بافت غده ای و پوست اضافی انجام می شود.

در برخی موارد ، چربی اضافی با فرایند لیپوساکشن به همراه تکنیک های برش که در ادامه بحث به توضیح آنها خواهیم پرداخت به مرحله اجرا در آورده می شود. اگر اندازه سینه ها تا حد زیادی به بافت چربی و پوست اضافی ارتباط داشته باشد ، لیپوساکشن می تواند به تنهایی برای کوچک کردن سینه ها به کار برده شود.

تکنیک استفاده شده برای کاهش دادن اندازه سینه ها بر اساس موقعیت و شرایط هر بیمار ، ترکیب سینه ها ، مقدا کاهش اندازه مورد نظر ، ترجیحات فردی و توصیه بهترین جراح ماموپلاستی تهران انتخاب می شود.

مرحله 1 : بیهوشی

در این مرحله داروهایی برای قرار دادن شما در حالت بیهوشی و با هدف ایجاد احساس راحتی بیمار در طول اجرای فرایند ، مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه ها شامل بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بهترین گزینه را به بیمار خود توصیه می کند.

مرحله 2 : برش

گزینه های برش در عمل ماموپلاستی شامل موارد زیر می باشد:

 • الگوی دایره ای در اطراف هاله

خطوط برش ایجاد شده طبق این الگو ، به صورت اسکارهای دائمی و قابل رویت ، بر جای خواهند ماند. البته محل قرار گرفتن آنها به گونه ای است که به راحتی با سوتین یا مایو قابل پوشش دادن می باشند.

 • الگوی راکت شکل یا سوراخ کلیدی که در آن برشی در اطراف هاله ایجاد شده و به صورت عمودی به سمت خط چین سینه ادامه پیدا می کند.
 • الگوی T برعکس یا الگوی لنگر شکل

مرحله 3 : برداشتن بافت و قرار دادن سینه ها در موقعیت جدید

در این مرحله ماموپلاستی بعد از ایجاد برش ، نوک سینه ها در موقعیت جدید قرار داده می شوند. هاله ، ناحیه رنگی اطراف نوک سینه نیز با برداشتن پوست اضافی ، کوچک می شود.

بافت پایه سینه نیز کاهش داده می شود و سینه ها بالا کشیده شده و شکل داده می شوند. در سینه های بسیار بزرگ ، گاهی لازم است هاله و نوک سینه نیز کوچک شود.

مرحله 4 : بستن برش ها

برش ها برای شکل دادن به سینه ها و خلق سینه هایی کوچک تر ، بهم رسانده شده و بخیه زده می شوند. بخیه ها برای پشتیبانی از بافت سینه ها و حفظ آنها در موقعیت و شکل جدید ، از لایه های عمیق شروع شده و به لایه های سطحی خاتمه می یابند. خطوط بر جای مانده از برش در این فرایند ماموپلاستی ، دائمی می باشد ، البته در بیشتر موارد به مرور زمان ، به میزان قابل ملاحظه ای بهبود یافته و نهایتاً محو می شوند.

مرحله 5 : مشاهده نتایج

نتایج ماموپلاستی کاهشی شما ، بلافاصله بعد از تکمیل فرایند جراحی قابل رویت می باشد. با گذر زمان ، تورم جراحی فروکش می کند و خطوط بر جای مانده از برش ، محو می شوند. رضایت از نتیجه جراحی ، رفته رفته ، بیشتر و بیشتر می شود.

ماموپلاستی چیست ؟

اقدامات قبل از ماموپلاستی چیست ؟

 1. انتخاب یک جراح مجرب و کارآزموده ، از ضروریات کلیه اعمال جراحی ؛ اعم از ماموپلاستی می باشد.
 2. آزمایشات تجویز شده در جلسه مشاوره ؛ باید قبل از جراحی ، انجام شده و نتایج آن در روز عمل در اختیار جراح سینه قرار گیرد.
 3. از مصرف داروهای حاوی آسپرین که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند باید اجتناب گردد.
 4. قبل از جراحی ، باید به مدت دو هفته از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری شود.
 5. بیمار شب قبل از جراحی ، باید استحمام نموده و حداقل 8 ساعت پبش از جراحی از خوردن و نوشیدن پرهیز نماید.

ریکاوری بعد از ماموپلاستی

 • پس از جراحی ، ناحیه درمان دچار تورم می شود. همچنین ممکن است بیمار تغییر رنگ را در ناحیه درمان تجربه کند که هر دو مورد، یعنی تورم و تغییر رنگ، موقتی بوده و به مرور زمان از بین می روند. لوله های تخلیه ترشحات که بعد از جراحی در ناحیه درمان قرار داده می شوند، به همراه پانسمان های ناحیه درمان، تقریباً در روز دوم بعد از ماموپلاستی در تهران برداشته می شود.
 • در طول دوره ریکاوری، سعی کنید آنچه را که پزشک تحت عنوان مراقبت های بعد از عمل به شما توصیه کرده است دنبال کنید.
 • سوتین های توصیه شده را مورد استفاده قرار دهید.
 • از خوابیدن به روی شکم بپرهیزید. خوابیدن به روی شکم باعث وارد آمدن فشار بر روی ناحیه درمان شده و می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.
 • پزشک به شما توصیه می کند که از انجام فعالیت های سنگین به مدت حداقل یک ماه، خصوصاً در ناحیه سینه ها خودداری کنید.
 • در صورت احساس درد، داروهای مسکن تجویز شده توسط بهترین دکتر ماموپلاستی را مصرف کرده و داروهای آنتی بیوتیک را که با هدف پیشگیری از عفونت توصیه شده اند، با دقت تا انتها مورد استفاده قرار دهید.
 • منع استعمال سیگار نیز مثل تمام فرایند های درمان و زیبایی دیگر، توصیه ای است که پزشک موکداً به اجرای آن اصرار داشته و در واقع توصیه شماره یک محسوب می شود. سیگار با تاثیر منفی خود بر روی جریان خون و در نتیجه پایین آوردن کیفیت اکسیژن رسانی به ناحیه درمان، باعث کاهش کیفیت روند بهبود می شود.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی چیست ؟

 1. به محض اینکه از اتاق عمل خارج می شوید ، روند بهبودی شروع می شود.
 2. دو تا سه روز اول بعد از جراحی ، درد سبک تا متوسطی را تجربه خواهید کرد ؛ اما می توان با داروهای تجویز شده این مشکل را مدیریت کرد.
 3. دو هفته پس از جراحی ، می توانید فعالیت های محدودی را انجام دهید ؛ اما تا چند ماه نباید اجسام سنگین بلند کنید و دستان خود را بالاتر از سر قرار دهید.
 4. بعد از گذشت چندین روز می توان پانسمان گاز را از روی موضع جراحی شده برداشت ؛ بعد از آن ، به شما سوتین مخصوص جراحی داده می شود که باید طبق دستور بهترین دکتر ماموپلاستی در تهران استفاده شود.
 5. تورم ، کبودی و تغییر در احساس پوست نیز طبیعی است و در هفته های بعدی فروکش می کند.
 6. سریعترین زمان دوش گرفتن ، دو روز پس از جراحی است. سعی کنید از دوش دستی برای تمیز کردن بدن خود استفاده کنید ، بدن را طبق معمول بشویید اما فقط از یک اسفنج مرطوب یا دستمال مرطوب برای پاک کردن ناحیه پستان استفاده کنید.
 7. دمای آب را ولرم نگه دارید ؛ حمام بیش از حد بخار نداشته باشد. در هیچ شرایطی نباید سینه یا بدن خود را زیر آب قرار دهید. هنگام شستن موها ، سر خود را به سمت عقب نگه دارید و هیچ آبی به ناحیه قفسه سینه برخورد نکند.
 8. خوابیدن بعد از عمل سینه ، برای همه بیماران در شب اول ناراحت کننده است ؛ زیرا اکثر افراد عادت دارند به پهلو بخوابند ، در صورتی که بعد از جراحی سینه باید تا زمانی که پزشک توصیه می کند صرفا به پشت بخوابید و با دو بالش ، سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید به طوری که اطمینان حاصل کنید وزن بدن تان را روی پستان ها تحمیل نمی شود.

آیا حس سینه ها بعد از جراحی ماموپلاستی از بین می رود ؟

تغییر در احساس سینه ها بعد از ماموپلاستی ، فقط یک عارضه جانبی موقت است و اکثر بیماران حدود 6 ماه پس از ماموپلاستی دوباره حساسیت طبیعی نوک سینه خود را بدست می آورند.

هزینه جراحی ماموپلاستی در تهران چقدر است ؟

هزینه عمل جراحی ماموپلاستی در تهران بر اساس پارامترهای متعددی ، اعم از دستمزد جراح ، هزینه بیمارستان یا کلینیک ، هزینه آزمایشات و سال جراحی محاسبه می شود. به عنوان مثال هزینه ماموپلاستی در سال 1401 نسبت به شال 1399 ، 1398، 1400 بیشتر بوده به طور کلی باید بگوییم هزینه نهایی عمل در جلسه مشاوره و پس از معاینه و بررسی های لازم ، به بیمار ابلاغ می گردد.

عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست ؟

همه فرایندهای جراحی با عوارض جانبی روبرو هستند. برخی از این عوارض جانبی در میان فرایندهای مختلف جراحی عمومیت داشته و برخی از آنها مختص آن فرایند جراحی ویژه می باشند. صرفنظر از این موضوع، در خصوص عوارض جانبی مربوط به ماموپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبودی : که یک رویداد موقتی بوده و بعد از سپری شدن مدت کوتاهی رفع می شود.
 • از بین رفتن حس در ناحیه نوک پستان یا پوست اطراف آن : که این عارضه جانبی نیز در بیشتر موارد موقتی می باشد و پس از مدتی با فعالیت مجدد اعصاب، حس از دست رفته بازخواهد گشت. انتخاب یک جراح خوب، در این خصوص بسیار حائز اهمیت است. گاهی در صورت سپرده شدن فرایند به دست یک جراح بی تجربه ممکن است از دست رفتن حس، به صورت دائمی باشد.
 • ناتوانی در شیردهی : یکی از توصیه های پزشک در خصوص تعیین زمان ماموپلاستی، موکول کردن آن به دوره بعد از بارداری و شیردهی است و با توجه به اهمیت بالای فرایند شیردهی، حتی الامکان باید از انجام هرگونه اقدامی که باعث بروز اختلال در این فرایند شود، خودداری نمود.
 • نامتقارن بودن سینه ها : بی تقارنی در سینه های چپ و راست، عارضه دیگری است که باز هم با سپردن جراحی به دست یک جراح با تجربه، ارتباط مستقیم دارد. البته در حالت طبیعی نیز یکی از سینه ها نسبت به دیگری کوچک تر است، ولی گاهی بعد از مامو پلاستی به دست یک جراح بی تجربه، این عدم تقارن و تفاوت در اندازه، به شکل چشمگیری خودنمایی می کند.