آیا می دانید عمل ماموپلاستی چیست

ماموپلاستی چیست ؟ ماموپلاستی ، در حقیقت به معنای جراحی زیبایی سینه ( بزرگ یا کوچک کردن سایز سینه ) است ، اما معمولا جراحی کوچک کردن سینه ؛ به عنوان ماموپلاستی شناخته می شود.

لازم به ذکر است که امروزه ماموپلاستی جزو جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها به شمار می رود ؛ در ادامه مقاله ، به انواع ماموپلاستی اشاره شده و تعاریفی پیرامون هر یک به اختصار ارائه شده است.

ماموپلاستی چیست؟

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی دو نوع دارد :

 • ماموپلاستی افزایشی ( افزاینده )
 • ماموپلاستی کاهشی ( کاهنده )

ماموپلاستی افزایشی

در جراحی ماموپلاستی افزایشی ، بزرگ نمودن سایز سینه ها و افزایش حجم سینه به کمک جاگذاری پروتز در سینه ها صورت می پذیرد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل ماموپلاستی افزایشی هستند ؟

 • خانم هایی که سایز سینه آن ها ، متناسب با چهارچوب بدن شان نبوده و در قیاس با سایر اندام شان دارای اندازه ای کوچک تر می باشد.
 • خانم هایی که به دلیل رژیم های لاغری و کاهش وزن دچار آرتروفی شده و بافت سینه شان تحلیل رفته است.
 • بانوانی که به دلیل درمان سرطان سینه ، قسمتی از بافت سینه یا تمامی بافت سینه خود را از دست داده اند.
 • افرادی که از زمان تولد و به دلیل نقص مادرزادی ، دچار مشکل عدم زیبایی در سینه هایشان هستند ؛ به طور مثال در سایز سینه های آن ها تناسب وجود ندارد.

کلیه افراد فوق می توانند با انجام جراحی ماموپلاستی افزایشی و جاگذاری پروتز سینه ؛ عدم تناسب اندام شان که مبتنی بر کوچک بودن سایز سینه است را رفع نمایند.

ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی کاهشی

هدف اصلی در ماموپلاستی کاهنده برداشتن بخشی از سینه و کاهش حجم سینه می باشد. در این جراحی ، چربی و بافت اضافی سینه توسط ایجاد برش هایی بر روی سینه برداشته می شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل ماموپلاستی کاهشی هستند ؟

افرادی که به دنبال بزرگ بودن بیش از اندازه سایز سینه ها ؛ با مشکلاتی نظیر کاهش سطح اعتماد به نفس ، درد شانه ، درد گردن و مواردی از این قبیل مواجه هستند ؛ بهترین گزینه برای انجام ماموپلاستی کاهنده می باشند.

نقش جراح سینه در جراحی سینه

 • اساسی ترین گام پیش از اقدام به جراحی سینه ، انتخاب بهترین جراح سینه می باشد.
 • بهترین جراح سينه ، سلامت بیمار را در اولویت کار خود قرار می دهد.
 • جراح سینه برای کمک به بیمار جهت اخذ تصمیم برای جراحی ، پس از بررسی شرایط فرد دیدگاه اجمالی از نتیجه جراحی را در اختیار بیمار قرار می دهد.
 • بهترین جراح سینه ، فرم دهی سینه و زیباسازی آن را متناسب با چهارچوب بدن بیمار انجام می دهد.
 • یک جراح سینه خوب ، توصیه های ضروری در ارتباط با اقدامات قبل و بعد از جراحی سینه را پیش از جراحی و در روز مشاوره برای بیمار بیان می نماید.

اقدامات قبل از جراحی ماموپلاستی

 1. انتخاب یک جراح سینه مجرب و کارآزموده ، از ضروریات کلیه اعمال جراحی سینه ؛ اعم از ماموپلاستی می باشد.
 2. آزمایشات تجویز شده در جلسه مشاوره ؛ باید قبل از جراحی ، انجام شده و نتایج آن در روز عمل در اختیار جراح سینه قرار گیرد.
 3. از مصرف داروهای حاوی آسپرین که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند باید اجتناب گردد.
 4. قبل از جراحی سینه ، باید به مدت دو هفته از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری شود.
 5. بیمار شب قبل از جراحی سینه ، باید استحمام نموده و حداقل 8 ساعت پبش از جراحی از خوردن و نوشیدن پرهیز نماید.

مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی

 • به محض اینکه از اتاق عمل خارج می شوید ، روند بهبودی شروع می شود.
 • دو تا سه روز اول بعد از جراحی ، درد سبک تا متوسطی را تجربه خواهید کرد ؛ اما می توان با داروهای تجویز شده این مشکل را مدیریت کرد.
 • دو هفته پس از جراحی ، می توانید فعالیت های محدودی را انجام دهید ؛ اما تا چند ماه نباید اجسام سنگین بلند کنید و دستان خود را بالاتر از سر قرار دهید.
 • بعد از گذشت چندین روز می توان پانسمان گاز را از روی موضع جراحی شده برداشت ؛ بعد از آن ، به شما سوتین مخصوص جراحی داده می شود که باید طبق دستور پزشک استفاده شود.
 • تورم ، کبودی و تغییر در احساس پوست نیز طبیعی است و در هفته های بعدی فروکش می کند.

سریعترین زمان دوش گرفتن ، دو روز پس از جراحی است. سعی کنید از دوش دستی برای تمیز کردن بدن خود استفاده کنید ، بدن را طبق معمول بشویید اما فقط از یک اسفنج مرطوب یا دستمال مرطوب برای پاک کردن ناحیه پستان استفاده کنید.

دمای آب را ولرم نگه دارید ؛ حمام بیش از حد بخار نداشته باشد. در هیچ شرایطی نباید سینه یا بدن خود را زیر آب قرار دهید. هنگام شستن موها ، سر خود را به سمت عقب نگه دارید و هیچ آبی به ناحیه قفسه سینه برخورد نکند.

خوابیدن بعد از جراحی سینه ، برای همه بیماران در شب اول ناراحت کننده است ؛ زیرا اکثر افراد عادت دارند به پهلو بخوابند ، در صورتی که بعد از جراحی سینه باید تا زمانی که پزشک توصیه می کند صرفا به پشت بخوابید و با دو بالش ، سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید به طوری که اطمینان حاصل کنید وزن بدن تان را روی پستان ها تحمیل نمی شود.

آیا حس سینه ها بعد از جراحی ماموپلاستی از بین می رود ؟

تغییر در احساس سینه ها بعد از ماموپلاستی ، فقط یک عارضه جانبی موقت است و اکثر بیماران حدود 6 ماه پس از ماموپلاستی دوباره حساسیت طبیعی نوک سینه خود را بدست می آورند.

هزینه جراحی ماموپلاستی چقدر است ؟

هزینه عمل جراحی ماموپلاستی بر اساس پارامترهای متعددی ، محاسبه می شود. هزینه نهایی عمل ماموپلاستی در جلسه مشاوره و پس از معاینه و بررسی های لازم ، به بیمار ابلاغ می گردد.