۰۶ آذر

علائم سرطان سينه

علائم سرطان سينه

سرطان سينه از رشد خارج از قاعده سلول هاي غير طبيعي در سينه ناشي مي شود . در هر دو نوع تومورهاي خوش خيم و بدخيم ، رشد سريع و زياد سلول ها وجود دارد زياد شدن سلول ها در تومور هاي خوش خيم در مرحله ي مشخصي متوقف مي شود اما در تومور هاي بدخيم اين رشد به صورت غير قابل مهار ادامه پيدا مي كند به طوري كه در صورت عدم درمان ، كل قسمت هاي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد و از كار مي اندازد . در ذيل علائم سرطان سينه را ذكر مي كنيم .علائم سرطان سينه

*توده و يا تومور سينه :

توده هاي مشكوك زماني كه سينه را لمس مي كنيم يه صورت سفت يا سخت ، گاه غير متحرك و يا چسبندگي به اطراف قابل احساس است . اين توده ها دردي در فرد ايجاد نمي كنند و خوش خيم و يا بدخيم بودن آن ها به عهده ي پزشك مي باشد .

*ترشح از نوك سينه :

ممكن است ترشحاتي با رنگ هاي مختلف از سينه خارج شوند . ترشحاتي كه بر اثر بیماری سرطان سينه خارج مي شوند معمولا خون واضح و يا خونابه اي يا در بعضي موارد بي رنگ هستند .

*تغييرات پوست سينه :

ممكن است نوك سينه فرورفته شود و يا اينكه پوست سينه كشيده شود . لازم به ذكر است اين علامت دال بر سرطان نيست و گاهي به دنبال بيماري هاي خوش خيم سينه نيز ايجاد مي شود .

*تغييرات نوك سينه :

ممكن است در برخي افراد فرورفتگي نوك سينه پس از شيردهي و يا پس از دوران بلوغ ايجاد شود كه معمولا خود به خود به حالت اوليه برمي گردد  اما اين علامت در سرطان حالت ثابت دارد .

*بزرگي غدد لنفاوي زير بغل :

ممكن است بزرگي غدد لنفاوي زير بغل به علت ضايعات خوش خيم و همچنين التهاب ها و ضربه به دست و يا سينه به وجود آيد بنابراين نبايد اين علامت را به طور قطعي ناشي از سرطان سينه دانست .

علائم سرطان سينه 2

 

*تغيير اندازه ي سينه :

در بعضي مواقع بر اثر وجود يك تومور بزرگ در سينه و التهابات زياد ، يك طرف پستان بزرگتر از طرف مقابل مي شود اما اينكه ناشي از سرطان است يا خير بايد با معاينه ي پزشك تشخيص داده شود .

معایناتی معمول در مواجه با علائم سرطان سينه

وقتی با مشکلِ درد، حساس شدن یا پیدا شدن توده در سینه به جراح سینه مراجعه کنید، تست‌های معمولی وجود دارد که پزشک ممکن است بخواهد انجام بدهد.

معاینه‌ ی فیزیکی

پزشک سینه‌‌ها و پوست آن را معاینه می ‌کند و به دنبال وجود مشکل یا ترشح در نوک سینه‌ها می‌گ ردد. او ممکن است سینه ‌ها و زیربغل را در جست‌ وجوی توده لمس کند.

سابقه‌ ی پزشکی

پزشک همچنین درباره‌ ی سابقه ‌ی پزشکی مانند داروهایی که مصرف می ‌کنید و سابقه‌ی خانوادگی بیماری در بستگان درجه اول‌ تان از شما سؤال می ‌پرسد.

گاهی سرطان سینه به ژن‌ها مرتبط هستند، اهمیت دارد که پزشک ‌تان را درباره‌ی وجود سابقه‌ ی ابتلا به این سرطان در خانواده مطلع کنید. پزشک شما همچنین درباره ‌ی علائم و اینکه چه زمانی اولین بار با آن مواجه شده‌اید سؤال می ‌کند.

ماموگرافی

پزشک ممکن است درخواست عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس بدهد تا بتواند تشخیص بدهد توده‌ خوش‌خیم است یا بدخیم.

سونوگرافی

سونوگرافی می‌تواند تصویری از بافت را برای پزشک فراهم کند.

MRI

ممکن است پزشک در کنار سایر آزمایش‌ها MRI نیز درخواست کند. MRI یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که برای بررسی بافت سینه می‌توان از آن بهره برد.

بیوپسی

برداشتن یک بخش کوچک از بافت سینه که می‌ تواند برای آزمایش استفاده شود.

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

علائم سرطان سينه
مجموع امتیاز 5 از 7 رای

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ