۰۴ بهم

شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی در سرطان سینه

به استفاده از دارو ها در درمان سرطان سینه شیمی درمانی گفته می شود ولی در اصطلاح به درمان سرطان شیمی درمانی می گویند. با استفاده از دارو های ضد سرطان سلول هایی كه به صورت نامناسب رشد پیدا كرده اند نابود می شوند و یا رشد آن ها كند می شود. شیمی درمانی در سرطان سینه به دو شكل تزریقی و یا خوراكی به كار برده می شود . باید توجه داشته باشید كه كه این دارو ها قادراند بر سلول های طبیعی نیز اثر ناخوشایند بگذارند اما پس از اتمام دوره ی شیمی درمانی بیشتر سلول های طبیعی به سرعت بهبود پیدا كرده و به حالت اولیه ی خود باز می گردند. به منظور كاهش شدت و مدت شیمی درمانی باید این عوارض را شناخت و توصیه های لازم را نیز به كار گرفت.

شیمی درمانی در سرطان سینه

عوارض:

عوارضی كه بر اثر شیمی درمانی حاصل می شود در تمام افراد بروز نمی كند بلكه ممكن است در بعضی از افراد پیدا شوند و این به وضعیت روحی و جسمی هر بیمار بستگی دارد. بعضی از افراد پس از مدتی نسبت به دارو ها سازگاری پیدا می كنند و عوارض به وجود آمده نیز از بین می روند.

دارو های شیمی درمانی بر روی سلول های بدن نیز تاثیر گذار است همانند تاثیر سرعت گیر بر اتومبیل. در صورتی كه در خیابان به سرعت گیر ها توجهی نشود، هنگام عبور اتومبیل با سرعت زیاد آسیب شدیدی خواهد دید. تاثیر شیمی درمانی بر سلول هایی از بدن كه سرعت رشد بالایی دارند نیز همانگونه می باشد.  به این دلیل كه سلول های سرطانی ماهیت رشد سلولی و تكثیر بسیار سریعی دارند، آسیب بسیار شدیدی به وسیله ی دارو های شیمی درمانی به آن ها وارد می شود. در میان سلول های طبیعی بدن سلول های مو، مخاط دهان، ناخن و پوست كه سرعت تكثیر بالایی دارند نیز بر اثر دارو های شیمی درمانی شدیدا آسیب می بینند اما به سلول های نرمال بدن چون سرعت رشد و تكثیر كمتری دارند، آسیب كمی وارد می شود.

روشهای درمان

به طور کلی روشهای درمان سرطان سینه به پنج قسم است که بر اساس میزان پیشرفت و شرایط بیماری به کار گرفته می شود ، که به شرح ذیل می باشند :

  1. شیمی درمانی در سرطان سینه
  2. جراحی
  3. پرتودرمانی
  4. هورمون درمانی
  5. درمان بیولوژیک

این روش ها بر دو نوع هستند، درمان های موضعی و درمان های سیستمیک یا فراگیر.

جراحی سینه و پرتودرمانی ، درمان موضعی به شمار می آیند ، از این دو روش زمانی  استفاده می شود که، سرطان به سایر اندام ها در بدن گسترش یافته باشد و به کمک آن بیماری دراین اندام ها مهار می شود.

درمان بیولوژیک، شیمی درمانی و هورمون درمانی ، روش های فراگیر هستند . در روش سیستمیک دارو به صورت خوراکی و یا تزریق وارد بدن شده و از طریق جریان خون ، سرطان را در کل بدن تخریب و مهار خواهد کرد. این امر کمک می کند تا، تومور کوچک تر بشود و پاسخ به درمان های موضعی و نتیجه آن بهتر باشد. همچنین در مواردی نیز پس از جراحی و یا پرتو درمانی ، به کمک درمان فراگیر از خطر احتمال بازگشت مجدد سرطان پیشگیری می شود.

 

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیف سینه ، پروتز سینه )

دکتر محمد هادیزاده

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ