۰۵ دی

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

به طور معمول اولین قسمت که بعد از مبتلا بودن به سرطان سینه  درگیر می شود ، غدد لنفاوی زیر بغل می باشد ، لذا در زمان عمل جراحی سرطان پستان به منظور درمان سرطان سینه ، تعدادی غدد لنفاوی زیر بغل نمونه برداری شده تا غدد درگیر برداشته شوند و همچنین با تعیین نمودن میزان درگیری و شدت بیماری نیز ، نیاز بیمار به درمان دیگری همچون اشعه درمانی مشخص می گردد و از گسترده شدن بیماری جلوگیری می شود .

هم اکنون روشی به منظور برداشتن غدد لنفاوی ، به عنوان نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ابداع شده است .این تکنیک مورد استفاده ی بسیاری از پزشکان و متخصصان برای درمان سرطان سینه به کار برده می شود .

درمان سرطان سینه

انواع جراحی سرطان سینه :

جراحی با حفظ پستان :

زمانی که اندازه ی تومور کوچک بوده و در قسمت کوچکی از سینه وجود داشته باشد می توان جراحی با حفظ پستان انجام داد . در این روش مقصود برداشتن کامل تومور و حفظ بقیه ی پستان است لذا بسته به اندازه ی تومور امکان دارد یک چهارم پستان برداشته شود .

در این روش در اکثر مواقع به پرتودرمانی نیز به عنوان درمان تکمیلی نیاز است زیرا تابش اشعه به پستان موجب کم شدن احتمال عود تومور خواهد شد .

درمان سرطان سینه 2 300x300 - درمان سرطان سینه

 

برداشت کامل پستان :

بیش از صد سال است که برداشت کامل پستان به روش ماستوکتومی به منظور درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد . این عمل جراحی در مواردی که جراحی با حفظ پستان ممکن نباشد به کار برده می شود .

این عمل جراحی تحت بی هوشی عمومی در بیماستان انجام می شود و حدود 2 تا 3 ساعت زمان می برد . غدد لنفاوی زیر بغل به جز زمان هایی که اندازه ی تومور کوچک باشد ، انجام می شود . با استفاده از بررسی غدد لنفاوی در آزمایشگاه آسیب شناسی و تعیین میزان آلودگی آن ها به وسیله ی سلول های سرطانی ، درمان های بعدی مشخص می شود .

راههای پیشگیری از سرطان سینه

  • به منظور پیشگیری از بروز این بیماری مصرف ریز مغذی های گیاهی را با خوردن مقادیر فراوانی از میوه ها ، سبزی ها ، غلات سبوس دار ، دانه ها ، خشکبار و حبوبات افزایش دهید .
  • هر روز فعالیت های بدنی و ورزش داشته باشید زیرا بر اساس مطالعاتی ثابت شده است که زنانی که روزانه 30 تا 45 دقیقه ورزش دارند 20 تا 40 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند .
  • هرگز سیگار نکشید و در محیط هایی که دود سیگار وجود دارد قرار نگیرید زیرا زنان سیگاری 40 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند .
  • از چربی های سالم استفاده کنید و مصرف چربی ها را کاهش دهید . مصرف روغن زیتون و روغن امگا3 را افزایش دهید.
  • تا جایی که ممکن است از تماس با عوامل سرطان زا همچون غذاهای سرطان زا ، تشعشعات غیر ضروری پرتوایکس ، هورمون درمانی ، تماس فیزیکی با استنشاق حشره کش ها و آفت کش ها خودداری کنید .
  • مکمل های غنی از ریز مغذی ها را برای پیشگیری از سرطان سینه مورد استفاده قرار دهید .
  • حتما وزن خود را به حد سالم و طبیعی برسانید زیرا طبق بررسی ها زیاد بودن وزن عاملی موثر در بروز سرطان سینه می باشد .
  • از نوشیدن الکل اجتناب کنید زیرا بر اساس بررسی های انجام شده مصرف کنندگان الکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

درمان سرطان سینه
به این مقاله امتیاز دهید

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ