۲۰ دی

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

به طور معمول اولین قسمت که بعد از مبتلا بودن به سرطان سینه  درگیر می شود ، غدد لنفاوی زیر بغل می باشد ، لذا در زمان عمل جراحی سرطان پستان به منظور درمان سرطان سینه ، تعدادی غدد لنفاوی زیر بغل نمونه برداری شده تا غدد درگیر برداشته شوند و همچنین با تعیین نمودن میزان درگیری و شدت بیماری نیز ، نیاز بیمار به درمان دیگری همچون اشعه درمانی مشخص می گردد و از گسترده شدن بیماری جلوگیری می شود . هم اکنون روشی به منظور برداشتن غدد لنفاوی ، به عنوان نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ابداع شده است .این تکنیک مورد اس
تفاده ی بسیاری از پزشکان و متخصصان برای درمان سرطان سینه به کار برده می شود .

درمان سرطان سینه

انواع جراحی سرطان سینه :

جراحی با حفظ پستان :

زمانی که اندازه ی تومور کوچک بوده و در قسمت کوچکی از سینه وجود داشته باشد می توان جراحی با حفظ پستان انجام داد . در این روش مقصود برداشتن کامل تومور و حفظ بقیه ی پستان است لذا بسته به اندازه ی تومور امکان دارد یک چهارم پستان برداشته شود . در این روش در اکثر مواقع به پرتودرمانی نیز به عنوان درمان تکمیلی نیاز است زیرا تابش اشعه به پستان موجب کم شدن احتمال عود تومور خواهد شد .

برداشت کامل پستان :

بیش از صد سال است که برداشت کامل پستان به روش ماستوکتومی به منظور درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد . این عمل جراحی در مواردی که جراحی با حفظ پستان ممکن نباشد به کار برده می شود .

این عمل جراحی تحت بی هوشی عمومی در بیماستان انجام می شود و حدود 2 تا 3 ساعت زمان می برد . غدد لنفاوی زیر بغل به جز زمان هایی که اندازه ی تومور کوچک باشد ، انجام می شود . با استفاده از بررسی غدد لنفاوی در آزمایشگاه آسیب شناسی و تعیین میزان آلودگی آن ها به وسیله ی سلول های سرطانی ، درمان های بعدی مشخص می شود .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

درمان سرطان سینه
به این مقاله امتیاز دهید

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ