زمان مطالعه: 3 دقیقه

به طور معمول اولین قسمت كه پس از ابتلا به سرطان سینه در گیر می شود غدد لنفاوی زیر بغل می باشد . لذا در زمان عمل جراحی سرطان پستان ، از تعدادی از غدد لنفاوی زیر بغل نمونه برداری می شود تا هم غدد درگیر برداشته شوند و نیز درجه درگیری مشخص گردد كه بر اساس آن نیاز بیمار به درمان هایی چون اشعه درمانی مشخص می شود و از پیشرفت بیماری نیز جلوگیری می شود. امكان دارد بر اثر برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل علائمی همچون تورم دست یا آسیب به اعصاب و عروق زیر بغل ایجاد شوند اما هم اكنون به منظور پیشگیری از این عوارض كه در اثر برداشتن غدد لنفاوی ایجاد می شوند ، روشی با عنوان نمونه برداری یا جراحی غدد لنفاوی نگهبان ابداع شده است.

 

جراحی غدد لنفاوی نگهبان - دکتر هادیزاده

عملکرد این شیوه

طبق این شیوه با استفاده از مواد رنگی یا مواد رادیو اكتیو ضعیف ، اولین غده لنفاوی زیر بغل كه به پستان مربوط می شود مشخص شده و در زمان عمل جراحی تنها همین غده نگهبان یا پیش آهنگ كه اولین نقطه آسیب پذیر از سرطان پستان به شمار می آید برداشته شده و برای پاتولوژی ارسال می گردد . در ادامه موضوع ” جراحی غدد لنفاوی نگهبان ” را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هم اكنون این روش درمانی را بسیاری از پزشكان و متخصصان برای درمان سرطان سینه به كار می گیرند.

طبق آن چه گفته شد ، در گذشته به منظور درمان سرطان سینه و تشخیص غدد لنفاوی درگیر ، 10 الی 15 غده لنفاوی توسط عمل جراحی برداشته می شدند. اما امروزه در صورتی كه بیماران در زمان مناسب مراجعه كنند ، تنها غدد لنفاوی نگهبان برداشته می شوند و برای پاتولوژی ارسال می شوند. با استفاده از این روش عوارض احتمالی كه در اثر برداشتن كامل غدد لنفاوی زیر بغل ایجاد می شد مثل تورم دست ، ضربه به عروق ، و اعصاب و درد های بعد از آن كاهش پیدا می كند.

آیا عمل جراحی غدد لنفاوی نگهبان خطرناک است ؟

عمل جراحی غدد لنفاوی نگهبان که به نام بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان نیز شناخته می‌ شود ، یک روش مهم و متداول در بررسی و درمان برخی از انواع سرطان‌ ها ، به ویژه سرطان پستان و ملانوم است. این روش شامل شناسایی و برداشتن غده ‌های لنفاوی نگهبان که اولین غدد لنفاوی که سلول‌ های سرطانی احتمالاً با آن ‌ها گسترش پیدا می کنند ، برای بررسی وجود سلول ‌های سرطانی است.

عمل جراحی غدد لنفاوی نگهبان به طور کلی ایمن و موثر است و نقش بسیار مهمی در مدیریت و درمان سرطان دارد. با این حال ، مانند هر عمل جراحی دیگر ، باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن مشورت کنید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید. پزشکان تلاش می ‌کنند تا این روش را با کمترین خطر و بیشترین فایده برای بیماران انجام دهند.

مزایا عمل غدد لنفاوی نگهبان

تشخیص دقیق ‌تر : این روش به پزشک کمک می ‌کند تا به صورت دقیق ‌تری متوجه شود که آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته یا خیر.

کاهش جراحی‌ های گسترده : با برداشتن غدد لنفاوی نگهبان ، نیازی به  به برداشتن تعداد زیادی از غدد لنفاوی نیست که این موضوع خود باعث کاهش عوارض بعد از جراحی می‌ شود.

خطرات و عوارض عمل برداشتن غدد لنفاوی

هر چند این عمل جراحی به طور کلی ایمن محسوب می ‌شود ، اما مثل هر عمل جراحی دیگری ممکن است با برخی خطرات و عوارض همراه باشد:

  • عفونت :  هر جراحی می ‌تواند خطر عفونت داشته باشد. به همین دلیل پزشک برای جلوگیری از این مشکل آنتی بیوتیک تجویز می ‌کند.
  • خونریزی و کبودی : ممکن است در محل جراحی خونریزی یا کبودی رخ دهد.
  • واکنش آلرژیک : برخی از بیماران ممکن است به رنگ یا مواد تزریقی که برای شناسایی غدد لنفاوی نگهبان استفاده می‌ شود ، واکنش آلرژیک نشان دهند.
  • لنف ادم : برداشتن یا جراحی غدد لنفاوی نگهبان می ‌تواند باعث ایجاد تورم و احتباس مایعات در بازو یا پا (لنف ادم) شود. این وضعیت به خصوص در صورت برداشتن تعداد بیشتری از غدد لنفاوی شایع ‌تر است.
  • آسیب به اعصاب : در موارد نادر ، ممکن است به اعصاب ناحیه جراحی آسیب وارد شود که می ‌تواند باعث بی‌ حسی یا ضعف شود.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]