زمان مطالعه: 9 دقیقه

انکوپلاستی یکی از رایج ترین روش ها در فرآیند سرطان پستان می باشد که همزمان دو جراحی پلاستیک و زیبایی را انجام می دهد. این پروسه به منظور برداشتن بافت آسیب دیده سرطانی و احیای پستان ها انجام می شود. در این روش بلافاصله بعد از بین بردن تومور های سرطانی ، سینه ها ترمیم خواهند شد و زیبایی پستان ها حفظ می شوند. در این مقاله با دکتر هادیزاده بهترین جراح سینه در تهران همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی در این خصوص کسب کنید.

انکوپلاستی - دکتر هادیزاده

زیبایی ظاهری با انکوپلاستی در تهران

برای این که بیماران رنج کمتری از این وضعیت ببرند و زیبایی ظاهری در اندام بیمار حفظ بشود، در آغاز، در عمل جراحی سرطان ، عضلات سینه دیگر برداشته نمی شد. پس از آن با محدود نمودن عمل جراحی تلاش بر این بود که خود سینه را نیز حفظ نمایند تا پس از آن که درمان شان به پایان رسید، قادر باشند با روحیه مطلوبی به ادامه زندگی خود بپردازند. جراحی آنکوپلاستی که به عنوان جراحی سرطان سینه با حفظ سینه نیز شناخته شده است، در زمان جراحی توده با یک حاشیه سالم از نسج سینه برداشته شده و باقی مانده نسج سینه تحت درمان با رادیوتراپی قرار می گیرد.

 • رادیوتراپی منجر می گردد تا از خطر بازگشت بیماری پیشگیری بشود.
 • در برخی موارد برداشتن توده های بزرگ منجر به بدفرمی سینه شده و نامتقارنی در ظاهر آن ایجاد می گردد.
 • در حال حاضر به کمک تکنیک های نوین در جراحی پلاستیک مانند استفاده پروتز سینه ترمیم و بازسازی سینه انجام می شود.

عملکرد انکوپلاستی چگونه است ؟

زمانیکه توده های بزرگ سرطانی از سینه حذف می شوند، مقداری از بافت سینه را از بین خواهند برد بنابراین سینه دچار بد فرمی شده و نا متقارن می شوند. هنگام جراحی توده، حاشیه سالمی از نسج سینه برداشته می شود. نسج باقی مانده توسط رادیوتراپی درمان خواهد شد. هنگامی که بیمار تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرد از بازگشت بیماری جلوگیری می کند.

نکات لازم در مورد درمان سرطان با انکوپلاستی در تهران

 • یکی از دغدغه های بیماران مبتلا به سرطان، حفظ بافت و زیبایی ظاهری سینه می باشد.
 • عواملی از قبیل اندازه توده و سن بیمار تعیین کننده حفظ یا حذف بافت سینه تاثیر گذار است.
 • نمونه برداری روشی برای جلوگیری از پیشرفت و پخش توده می باشد که با صلاحدید بهترین جراح انکوپلاستی در تهران صورت می گیرد.
 • بارداری و روابط زناشویی برای بانوانی که تحت درمان قرار گرفته اند مانعی ندارد.

هشدار : توجه داشته باشید تا پایان عمر ، پس از تخلیه زیر بغل از توده های سرطانی ، از انجام کار های سنگین، خون گیری و یا تزریق جدا خودداری کنید.

انکوپلاستی - دکتر هادیزاده

حقایقی در مورد جراحی انکوپلاستی

 • یکی از رایج ترین سرطان ها در سراسر جهان ، که از اهمیت بالایی برخوردار است، سرطان سينه در بانوان می باشد.
 • همیشه این سرطان، بدلیل ترس از مرگ و همچنین ترس از دست دادن بافت سینه باعث بهم ریختن آرامش خاطر بسیاری از بانوان می شد. حتی برای بعضی از افراد، ترس از دست دادن سینه که اثر دائمی بر زیبایی فرد و احساس زنانگی وی را دارد، از خود بیماری بیشتر بود.
 • بررسی ها نشان داده میزان پیشرفت و طول عمر در افرادی که تحت جراحی برداشتن کامل سینه بودند با افرادی که قسمتی از بافت سینه خود را از دست داده اند یکی می باشد. این در حالیست که فرم پستان ها در افرادی که پستانشان حفظ شده ، طبیعی نمی باشد.
 • امروزه بر این باورند که جهت افزایش روحیه افرادی که تحت درمان سرطان هستند اقداماتی صورت گیرد.
 • از لحاظ سرطان شناسی احتمال پیشرفت و بروز مشکلات ناشی از سرطان در روش انکوپلاستی کمتر از روش های دیگر است ؛ چراکه در این روش علاوه بر حفظ شکل ظاهری پستان ها، نسج بیشتری از اطراف تومور سرطانی برداشته می شود و کنترل بیماری راحت تر است.
 • خوشبختانه این روش امروزه در کشور ما هم با کیفیتی مشابه با کشورهای ابداع کننده ، قابل انجام است.

ویژگی بهترین جراح انکوپلاستی تهران چیست ؟

 1. بهترین جراح سینه ، سلامتی و بهبود بیمار را اولویت قرار می دهد تا از احتمال بروز عوارض جانبی جلوگیری نماید.
 2. در جلسه مشاوره وضعیت خود را به طور کامل برای پزشک شرح دهید ، و دکتر انکوپلاستی در تهران موظف است پس از بررسی شرایط جسمی بیمار ، دیدگاه کلی از نتیجه جراحی را در اختیار شما قرار دهد.
 3. در صورت داشتن حساسیت دارویی و یا سابقه بیماری پزشک خود را در جریان بگذارید.
 4. بهترین جراح به تناسبات و شرایط بدن هر فرد قادر به انجام انواع جراحی باشد.
 5. بهترین جراح از تجهیزات و علم نوین برای درمان افراد استفاده می کند و موظف است شما را از اقدامات لازم قبل و بعد از جراحی آگاه سازد.

انکوپلاستی در تهران - دکتر محمد هادیزاده

مزایای انکوپلاستی

اغلب بانوانی که دچار سرطان می شوند نگران از دست دادن بافت سینه خود هستند، اما در جراحی انکوپلاستی علاوه بر جراحی سرطان ، پستان ها نیز حفظ خواهند شد. این کار موجب افزایش اعتماد به نفس و روحیه بیمار خواهد شد. هرچند که بازگشت سلامتی و مبارزه با سرطان پستان از اهداف مهم این جراحی می باشد اما باید به این موضوع توجه داشت که بعد از درمان شکل ظاهری پستان ها در روحیه و سلامت جسمی افراد تاثیر بسزایی دارد. مهم ترین مزایای این جراحی تحت تاثیر قرار دادن جنبه های احساسی ، فیزیکی و روانشناختی بیماران است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

 • دریافت یک نتیجه مطلوب از عمل جراحی در کنار حذف توده سرطانی

در طی جراحی انکوپلاستی علاوه بر حذف توده سرطانی ، تلاش می شود تا فرم و زیبایی ظاهری پستان ها حفظ شود. خوشبختانه در حال حاضر به دلیل پیشرفت های پزشکی این فرصت ایجاد شده است که با حذف توده های بزرگ سلول های سرطانی همچنان بتوان در طول این جراحی ، ظاهر و فرم پستان ها را حفظ نمود. افرادی که لازم است در کنار جراحی درمانی ، پرتودرمانی نیز انجام دهند ، برای بازسازی و شکل ظاهری پستان ها پیش از شروع پرتو درمانی ، انکوپلاستی می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

 • دوره ریکاوری و نقاهت کوتاه

در عمل انکوپلاستی در تهران با دکتر هادیزاده ، جراحی زیبایی پستان با درمان سرطان سینه همزمان انجام می شود به همین دلیل نیازی به انجام دو عمل جراحی مجزا نیست و فرد تنها با انجام این عمل جراحی می تواند ، سرطان را درمان کرده و همزمان زیبایی سینه های خود را حفظ نماید. این امر به کوتاه شدن دوره ریکاوری و همچنین کاهش عوارض بعد از عمل کمک زیادی می کند.

 •  حس طبیعی

از مهم ترین مزایای این جراحی می توان به باقی ماندن جای اسکار و زخم بسیار کوچک و غیر قابل تشخیص اشاره نمود. همچنین در طی جراحی انکوپلاستی هیچ آسیبی به نوک پستان ها وارد نمی شود که در نتیجه این عمل می توان گفت ظاهر طبیعی سینه ها به خوبی حفظ شده و تاثیری در حس طبیعی پستان ها نخواهد گذاشت. لازم به ذکر است که با انجام این عمل می توان تقارن در سینه ها را حفظ نمود. این جراحی فرصت خوبی به بیماران می دهد تا دیگر نیازی به گذراندن دوره نقاهت بعد از درمان سرطان سینه و سپس انجام جراحی بازسازی سینه پیدا نکنند و بلافاصله بعد از عمل آنکو پلاستی احساس طبیعی در سینه های خود داشته باشند.

 • ایجاد تقارن در پستان ها

زمانی که جراحی درمانی سرطان سینه انجام می شود ، ممکن است تنها بافت های یکی از پستان ها خارج شده و این مسئله در ظاهر و تقارن سینه تاثیر بگذارد. در حالی که با جراحی درمانی و زیبایی سرطان سینه به صورت همزمان این امکان وجود دارد که بتوان سایز هر دو پستان را کاهش داد و همچنین سینه ها را لیفت نمود. این موضوع موجب می شود تا تقارن سینه ها نیز حفظ شود.

جراحی آنکوپلاستی برای چه افرادی مناسب می باشد ؟

 • به صورت کلی این جراحی برای بسیاری از زنان که به دنبال راه مناسبی برای زیبایی و درمان سرطان سینه هستند ، به شمار می آید.
 • در افرادی که ماستکتومی و یا لامپکتومی انجام می دهند ، بسیار مناسب است.
 • خانم هایی که سایز توده در مقایسه با سایز پستان آن ها بسیار کوچکتر است را می توان بهترین کاندیدا برای این جراحی در نظر گرفت هرچند که باید این نکته را در نظر داشته باشید ، جراحی انکوپلاستی برای انواع فرم ها و سایزهای سینه قابل انجام است.
 • از موارد مهمی که در این امر باید به آن توجه داشت ، محل قرار گیری توده در پستان ها است . به همین دلیل در این خصوص باید با پزشک خود مشورت نمایید تا اگر گزینه مناسبی برای این جراحی بودید ، این عمل برای شما انجام شود.

مراقبت های بعد از انکوپلاستی چیست ؟

رعایت اقدامات زیر به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند:

 1. بعد از جراحی انکوپلاستی ، فرد ابتدا به ریکاوری منتقل خواهد شد و پس از هوشیاری کامل به بخش فرستاده می شود.
 2. مرتبا از دارو ها و سوتین طبی تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 3. تا دو هفته از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 4. رژیم غذایی خود را با مصرف مایعات شروع کنید و مصرف سدیم را به حداقل برسانید.
 5. توجه داشته باشید که جای زخم خشک نگه داشته شود.
 6. طی درمان و بعد از دوره درمان از لباس های راحت و نخی استفاده کنید.
 7. تا زمان تعیین شده توسط پزشک ، از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 8. طولانی مدت دراز نکشید و هنگام استراحت رو به شکم و پهلو نخوابید. زیر نظر بهترین دکتر انکوپلاستی نرمش کنید و کمی راه بروید.
 9. بعد از دو روز استحمام مانعی ندارد.
 10. تا مدتی رانندگی نکنید.
 11. از دستکاری پانسمان های موجود بروی زخم خودداری کنید و اجازه دهید خود به خود جدا شوند.

کاربرد پروتز سینه در آنکوپلاستی

در سال های گذشته زمانی که فردی به سرطان سینه مبتلا می شد ، با هدف درمان و اطمینان از عدم عود سرطان پستان در اولیه مرحله به جای تخلیه تومور ، فوراً کل سینه برداشته می شد و متاسفانه این موضوع اثر بسیار منفی در روحیه فرد باقی می گذاشت و برای همیشه بیمار را دچار یک نقص عضو می کرد. با پیشرفت علم پزشکی ، این مشکل برطرف شد، کاربرد پروتز سینه در انکوپلاستی نیز در همین جا به میان آمد. زمانی که جراح سینه می خواهد توده را از سینه خارج کند ، یک لایه ظریف از نسج سینه نیز برداشته می شود و پس از آن نیز نسج سالم باقی مانده ، تحت درمان رادیوتراپی قرار داده می شود . رادیوتراپی با هدف پیشگیری از عود بیماری انجام می شود . پس از آن این که از سلامت بافت باقی مانده ی سینه مطمئن شویم ، برای باز سازی سینه اقدام خواهد شد. بازسازی سینه به وسیله ی پروتز سینه انجام می شود. در جراحی بازسازی سینه ، با این که سینه ترمیم شده و یک سینه جدید به جاگذاری پروتز سینه ایجاد می گردد اما ، نتیجه حاصل از جراحی متفاوت است . برای مثال حس سینه مانند سینه واقعی نخواهد بود. خط برش ناشی از جراحی باقی می ماند.

انواع روش های انکوپلاستی شامل چه مواردی می باشد ؟

همان طور که گفتیم انکوپلاستی شامل دو جراحی زیبایی و درمانی به طور همزمان می باشد. به این ترتیب ابتدا بافت های آلوده پستان و تومور خارج می شوند. سپس توسط انکوپلاستی ، سینه ها تقارن پیدا کرده که در نتیجه این درمان اعتماد به نفس بیماران افزایش می یابد. انکوپلاستی سبب می شود با ادامه درمان سرطان سینه ، بر بیمار تحت درمان فشار کمتری قرار گیرد. تکنیک ها و روش های انکوپلاستی بسیار متعدد می باشند. پر کردن جای خالی بافت سینه حذف شده و نوع برش در این روش ها با یکدیگر متفاوت می باشد. اینکه تومور در پایین و یا بالای سینه باشد ، بر روش جراحی انکوپلاستی و محل برش تاثیر می گذارد. انتخاب تکنیک جراحی انکوپلاستی توسط فاکتورهای متعددی انجام می شود. محل قرار گرفتن تومور ، اندازه تومور و میزان بافت پستانی که برداشته می شود ، در تکنیک بازسازی موثر می باشد. تکنیک های متفاوت جراحی انکوپلاستی عبارتند از :

جراحی کوچک کردن سینه هر دو قسمت

با جراحی لامپکتومی فقط اندازه سینه کاهش یافته و شکل سینه تغییر می یابد. در این شرایط می بایست هر دو سینه از نظر شکل و اندازه هماهنگ شوند. کوچک کردن سینه دو طرف مزیت های گوناگونی دارد. اول اینکه مقدار بیشتری از بافت سینه در جراحی لامپکتومی حذف می شود. در صورتی که تومور سینه بزرگ باشد ، جراحی لامپکتومی بسیار موثر می باشد. مزیت دیگر این جراحی متقارن بودن سینه ها در دو طرف می باشد.

لیفت سینه ماستوپکسی یا دو طرفه

به لیفت شدن سینه در دو طرف ، عمل انکوپلاستی می گویند. این جراحی از کوچک کردن سینه های دو طرف فرد ساده تر می باشد. خانم هایی که نمی خواهند شکل سینه شان تغییری کند ، این جراحی برای آن ها مفید می باشد. در این جراحی با جابجایی نوک سینه ها ، حالت تقارنی در سینه ها به وجود می آید.

حفظ پوست سینه یا ماستکتومی

افرادی که به سرطان پستان پیشرفته مبتلا هستند ، نباید به طور کامل سینه را تخلیه کنند. در این شرایط با تکنیک ماستکتومی و حفظ پوست ، ظاهر سینه نیز حفظ می شود. در جراحی ماستکتومی با حفظ پوست با برش پوست سینه ، پزشک آرئول و نوک پستان از جای خود بلند می شود و سپس به طور کامل بافت سینه را تخلیه می کند. در نهایت با برداشت پوست ، آرئول و نوک سینه را بازسازی می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]