۱۷ شهر

انکوپلاستی

انکوپلاستی

جراحی انکوپلاستی یکی از روش های جراحی سرطان پستان است که همزمان به جراحی پلاستیک و زیبایی پستان نیز می پردازد.

در جراحی انکوپلاستی ، از تکنیک های خاصی استفاده می شود که به کمک آنها می توان پستان را مجددا بعد از برداشتن بافت آسیب دیده سرطانی، فرم داد یا ایجاد نمود.

بعد از جراحی علاوه بر حذف کردن کامل تومور سرطانی ، پستان بیمار نیز بسیار زیبا خواهد شد.

مزایای جراحی انکوپلاستی :

در جراحی آنکوپلاستی ، علاوه بر جراحی سرطان سینه ، پستان نیز حفظ می گردد. بانوان به دلیل ابتلاء به سرطان سینه ،تحت فشارو استرس بالایی قرار می گیرند. زمانی که زیبایی خود را تحت این جراحی به دست می آورند احساس بهتری از خود و زندگی پیدا می کنند و امیدوار تر می شوند. در واقع به حفظ روحیه بیمار کمک خواهد شد.

 

انکوپلاستی

عملکرد جراحی انکوپلاستی چگونه است؟

به هنگام جراحی توده ، از نسج سینه یک حاشیه سالم برداشته می شود. نسج سینه باقی مانده توسط رادیوتراپی درمان می گردد. زمانی که بیمار تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرد از بازگشت این بیماری جلوگیری می کند.

گاهی اوقات زمانی که توده های بزرگ سرطانی از سینه برداشته می شود، سینه دچار بد فرمی در ظاهر و نا متقارن بودن می گردد. با به کار بردن تکنیک های جدید استفاده از پروتز سینه ، بازسازی و ترمیم سینه ، در زمینه جراحی پلاستیک این مشکل برطرف شده است.

نکات لازم در مورد درمان سرطان با جراحی انکوپلاستی :

حفظ بافت و زیبایی ظاهری سینه در درمان سرطان سینه مهم است اما درمان و ایجاد سلامتی مجدد بیمار بسیار مهم تر است.

عوامل مختلفی مانند اندازه توده، سن بیمارو …. وجود دارد که مشخص کننده حفظ بافت سینه در جراحی است.

با هماهنگی و صلاحدید پزشک می توانید از توده نمونه برداری کنید، این عمل باعث پخش توده نمی شود. نمونه برداری، روش درمانی و مرحله بیماری را تعیین می کند.

بانوان که تحت درمان قرار گرفتند می توانند مانند افراد دیگر روابط زناشوئی داشته باشند و یا باردار شوند.

هشدار: زمانی که زیر بغل تخلیه می شود نبایست از آن دست کار سنگین، خون گیری و یا تزریق شود. این نکته را تا پایان عمر به خاطر داشته باشید.

انکوپلاستی 2

 

حقایقی در مورد جراحی انکوپلاستی

سرطان پستان بعنوان شایعترین سرطان در بانوان در تمام دنیا از اهمیت فوق العاده­ای برخوردار است.

سالیان متمادی سرطان پستان، ترس از مرگ و ترس از دست دادن پستان دو موضوعی بود که باعث میشد آرامش خاطر بسیاری از بانوان گرفته شود. شاید حتی برای برخی از افراد از دست دادن پستان که یک اثر دائمی بر زیبایی فرد و احساس زنانگی او داشت از اصل بیماری ترسناکتر بود.

نتایج مطالعات پزشکان نشان می دهد که میزان طول عمر و عود بیماری در گروهی که تحت عمل ماستکتومی ( برداشتن کامل پستان ) قرار گرفته بودند معادل کسانی بود که قسمتی از پستان آن ها حفظ شده بود. اما هنوز یک مشکل اساسی وجود داشت و آن اینکه در بسیاری از موارد پستان حفظ شده، فرم پستان طبیعی را نداشت.

امروزه عقیده بر این است که برای بیمار مبتلا به سرطان پستان که بخاطر وجود بیماری سرطانی دچار ضربه روحی شدیدی شده است می­بایست کاری کرد که او کمترین رنج را پس از جراحی پستان ببرد.

در این روش ها علاوه بر حفظ شکل ظاهری و زیبایی پستان نسج بیشتری از اطراف تومور برداشته می شود و پر واضح است که از نظر سرطان شناسی نیز احتمال عود و بروز مشکلات ناشی از سرطان برای بیمار به مراتب کمتر است و بنابر این ارزش جراحی انکوپلاستی در کنترل بیماری مشابه ماستکتومی یا برداشتن پستان است.

واقعیت این است که انجام این روش در کشور ما نه تنها مقدور شده است و با کیفیتی دقیقاً مشابه کشورهای ابداع کننده این روش انجام می­شود.

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ، عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

 

انکوپلاستی
به این مقاله امتیاز دهید

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

نظرات بسته شده است.