یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی نافرمی شکم، ابدومینوپلاستی است. چین های مختلف در پوست شکم، برجستگی های زیاد نامتعارف شکم، شلی و افتادگی پوست شکم که باعث نپوشیدن بسیاری از لباس ها می شود یا وجود ترکهای زیاد در پوست شکم برای اکثر افراد آزاردهنده بوده و آن ها را به سمت جراحی شکم ترغیب می کند. در این مقاله دکتر هادیزاده به موضوع ابدومینوپلاستی پرداخته است اگر تصمیم به انجام این جراحی دارید توصیه می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ابدومینوپلاستی

در این جراحی به وسیله ایجاد برش در قسمت زیرین شکم، پوست شکم را از عضله زیرین جدا می کنیم.

این آزادسازی از قسمت لبه ی دنده ها در بالا و در طرفین تا پهلوها ادامه دارد؛ بعد از آن عضلات شل جدار شکم در خط وسط را از طریق دوخت با نخ های غیرقابل جذب چین می دهند و بعد از بریدن پوست اضافه و دوختن لبه های زخم، به اتمام میرسد.

طول برش در این نوع جراحی بستگی به میزان افتادگی و چین پوست شکم بیمار دارد به این صورت که اگر بیمار خودش را در حالت نشسته نگاه کند طول برش باید به میزان چین پوستی باشد که در قسمت زیرین شکم وجود دارد و بخاطراینکه طول این چین خوردگی در هر بیمار متفاوت بوده در نتیجه طول برش هم در بیماران مختلف متفاوت است.

در صورتی که فرد افتادگی، شلی عضلات و همچنین چربی چشمگیری داشته باشد، علاوه بر ابدومینوپلاستی، باید لیپوساکشن هم انجام دهد.

به خانم هایی که بعد از سزارین یا زایمان قصد جراحی زیبایی شکم خود را دارند توصیه می شود که برای تغیین تکلیف نهائی پوست شکم ( شلی عضلات و معین شدن میزان چربی زیر پوستی ) حداقل 6 ماه تا یکسال پس از زایمان ابدومینوپلاستي را انجام دهند.

کدام بیمار نباید ابدومینوپلاستی انجام دهد؟

افرادی که می خواهند لاغر شوند بهتر است اول به وزن ایده ال خود برسند.

خانم هایی که قصد باردار شدن دارند بهتر جراحی را به بعد از زایمان به تعویق بیندازد.

گن بعد از ابدومینوپلاستی

پوشیدن گن به منظور ایجاد فشار یکنواخت و مداوم بر روی شکم، تسریع در چسبیدن پوست به عضله زیرین و سفت و یکدست شدن پوست شکم بعد از آبدومینوپلاستی الزامیست.

انواع ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی با توجه به میزان چربی و پوست اضافه شکم از سه روش قابل انجام است.

  • ابدومینوپلاستی گرداگرد

این روش از آبدومینوپلاستی جراحی وسیع شکمی است که برش ایجاد شده، از زیر شکم تا بخشی از پشت بیمار امتداد می یابد و بیمار در دو جهت ابتدا روی شکم و سپس برای اعمال تغییرات به پشت روی تخت قرار می گیرد.

  • ابدومینوپلاستی کامل

این روش برای افرادی مناسب است که نیاز به ترمیم اساسی در ناحیه شکم خود داشته باشند. در این روش برش کاملی از سمت راست پهلو تا سمت چپ پهلو زده می شود.

  • مینی ابدومینوپلاستی

این روش بسیار راحت است و جراحی شکم کوچکی محسوب می شود. برشی که در این روش از آبدومینوپلاستی ایجاد می شود برش کوچکی در زیر شکم خواهد بود و مناسب افرادی است که فقط در ناحیه تحتانی یا در زیر شکم دارای چربی اضافه و پوست افتاده هستند.

ابدومینوپلاستی

مراقبتهای بعد از ابدومینوپلاستی

  1. مراقبتهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار راحت بوده چراکه در این روش آسیب خیلی کمی به بدن وارد می گردد؛ بنابراین با رعایت نکات زیر با خیال راحت این دوران را سپری خواهید کرد.
  2. بعد از عمل تا جایی که امکان دارد راه بروید، راه رفتن در هفته اول باید بصورت خمیده باشد تا به ناحیه بخیه ها فشار زیادی وارد نشود.
  3. سه روز بعد از عمل به کمک همراه، شکم بند را باز نمائید، همه پانسمان ها، چسب ها و گازها را بردارید و از شامپوی بچه یا شامپوی بتادین در حمام استفاده کنید.
  4. پماد آنتی بیوتیک روی محل زخم و ناف خود بزنید و نواحی پماد زده را با گاز بپوشانید، گازها را بدون زدن چسب و با بستن شکم بند در محل خودش نگه دارید. توجه داشته باشید که شکم بند باید به صورتی بسته گردد که تمام زخم ها و ناحیه تناسلی را پوشانده و شل نباشد.

هزینه‌ ابدومینوپلاستی چقدر است ؟

قیمت ابدومینوپلاستی به مواردی از قبیل سن فرد، وزن و وضعیت سلامت فرد و هزینه های دیگر بستگی دارد که با توجه به موارد ذکر شده و هزینه های دیگر، شامل دستمزد جراح، هزینه تجهیزات، بی هوشی و داروهایی که در اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیرد برای هر فرد متغیر است.