پروتز سینه

پروتز سینه

عمل پروتز سینه چیست ؟ یکی از شایع ترین عمل های جراحی زیبایی بر روی سینه می باشد که باعث بهتر شدن شکل و فرم سینه یا ترمیم سینه پس از درمان سرطان و برداشت سینه به منظور بازسازی فرم ظاهری سینه صورت می گیرد.

زنان برای افزایش اعتماد به نفس در خود ، تحت جراحی های زیبایی متفاوتی قرار می گیرند ؛ پروتزسینه یکی از جراحی های زیبایی است که امروزه در سطح گسترده انجام می شود.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه دارای انواع مختلفی است که بر اساس جنس مواد پر کننده ، اندازه ، شکل و میزان برجستگی و جنس خود پروتز طبقه بندی می شود ؛ که بنا بر نظر جراح سینه و با توجه به نیاز ها و خواسته های بیمار یکی از انواع پروتز انتخاب می شود.

پروتزهای سینه از نظر مواد پرکننده به دو نوع تقسیم می شوند :

 • پروتز های سالینی ( آب نمکی ) :  پروتزهای آب نمکی نیاز دارند تا بعد از قرار گرفتن در سینه با مایع پر شوند برای قرار دادن این نوع از پروتز سینه برش کوچکتری نسبت به پروتز های سیلیکونی نیاز دارند. این پروتز ها دارای جدار سیلیکونی غیر قابل نفوذ می باشند و مواد پر کننده آن ها نیز آب نمک استریل است. در صورتی که این پروتز ها پاره شوند ، خالی شده و مواد موجود در آن ها جذب شده و توسط بدن حل می گردد. این پروتز ها در مقایسه با نوع سیلیکونی سفت تر هستند. در حال حاضر به دلیل این که در موقع لمس تصنعی بودن آن ملموس است کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پروتز های سیلیکونی : مواد پر کننده این پروتز ها ژل سیلیکون می باشد و انواع مختلفی از ژل سیلیکون با درجات تراکم و چسبندگی مختلف در آن به کار رفته است. وقتی که این پروتز ها را لمس می کنیم به بافت طبیعی پستان شباهت دارند. در صورتی که پوسته آن ها دچار آسیب شود ممکن است ژل موجود در آن ها در داخل پوسته پروتز باقی بماند یا از آن خارج شده و به فضایی که پروتز در آن قرار گرفته وارد شود. البته لازم به ذکر است امکان پارگی پروتز سینه ناچیز است و اگر به بدن ضربه ای وارد شود که منجر به پارگی پروتز سینه بشود ، یقیناً شدت ضربه آن قدر زیاد است که قفسه سینه نیز آسیب خواهد دید.

در این جا لازم است تا متذکر بشویم که نیاز به تعویض پروتز ربطی به جنس و نوع پروتز سينه ندار د، چنانچه پس از گذشت 10 تا 15 سال پس از جراحی پروتز سينه ، فرم ظاهری آن کمی تغییر کند ( در اثر مرور زمان ) درصورت تمایل خود فرد می تواند برای تعویض پروتزها اقدام نماید.

انواع پروتز سینه براساس شکل :

 •  پروتز های سینه به شکل اشک یا آناتومیکال :

ازپروتز سینه این جهت این پروتزها با این عنوان نامیده شده اند که حتی اگر پوسته پروتز پاره شود هم شکل خود را حفظ می کنند. تراکم ژل سیلیکون در این نوع پروتزهای سیلیکونی به طور معمول بالاتر است و از پروتزهای قدیمی سفت ترند. احتمال آسیب دیدن و پاره شدن آن ها کمتر می باشد. این پروتزها معمولا در بدن شکل دار هستند و به جای اینکه گرد باشند دارای برجستگی بیشتری در قسمت پایینی پروتز می باشند.

پروتزهای اشکی شکل بیشتر در افراد مسن که سینه کمی افتاده شده است کاربرد دارد، زیرا فرم طبیعی سینه حفظ می شود.

 • پروتز سینه با شکل گرد :

این گونه پروتزها به دلیل شکل شان نسبت به پروتزهای اشکی شکل سینه های توپرتری ایجاد می کنند. به دلیل اینکه این نوع پروتزها در همه جهات دارای سایز و شکل یکسانی هستند ، از این رو نگرانی خاصی در مورد چرخش آن ها وجود ندارد. این نوع پروتز بیشتر برای بانوان جوان کاربرد دارد.

انواع پروتز سینه از لحاظ نوع سطح پروتز :

بر اساس نوع سطح پروتز ، مدل های متفاوتی وجود دارد که پروتز سينه با سطح صاف و زبر از اصلی ترین انواع آن می باشد.

 • پروتز سینه با سطح زبر

این نوع پروتز به دلیل داشتن سطح زبر خود ، منجر می گردد تا با گذشت زمان ، سطح پروتز در اطراف خود اسکار و بافت داشته باشد و در نتیجه پروتز سينه در محدوده خود حرکت کمتری داشته باشد.

 • پروتز سینه با سطح صاف

زمانی که سطح این پروتز را لمس می کنید ، کاملاً صاف است و در محلی که قرار می گیرد در فرد احساس طبیعی ایجاد می کند.

لازم به تذکر است که این نوع پروتز ایراداتی هم دارد ، از جمله اینکه امکان دارد ، چین خوردگی در آن ها قابل رویت باشد و دیگر آن که با توجه به این موضوع که در صورت ورود جسم خارجی ( مانند پروتز سينه ) به داخل بدن،  یک لایه از بافت فیبروز ، به طور طبیعی به دور جسم خارجی تشکیل می دهد ، که به آن در اصطلاح کپسول گفته می شود. در پروتز با سطح صاف احتمال انقباض این کپسول ها بیشتر است که در نهایت ممکن است باعث بدفرمی در سینه بشود.

در حالت کلی برای اینکه فرم سینه و لمس آن پس از جراحی پروتز سينه ، طبیعی باشد ؛ این مسئله علاوه بر انتخاب نوع و جنس پروتز سينه ، به مهارت و تبحر جراح وابسته است ، تا در هنگام لمس وجود پروتز کمتر محسوس باشد.

انواع برش در جراحی پروتز سینه

در جراحی پروتز سینه ، به منظور جایگذاری پروتزها ، می توان از برش های مختلفی استفاده نمود.

این برش ها در قسمت هایی ایجاد می شود که در آینده کم ترین اثر زخم ( اسکار ) ممکن را بر جای بگذارد و حتی المقدور قابل مشاهده نباشد.

این برش ها در پروتزهای سالینی در حدود سه تا چهار سانتی متر و در پروتزهای سیلیکونی بین چهار تا پنج سانتی متر خواهد بود.

از چهار قسمت از سینه می توان برش را ایجاد نمود :

 • برش دور ناف
 • برش زیر بغل (transaxillary)
 • برش دور هاله ی سینه (periareolar)
 • برش زیر سینه  (inframammary)

برش دور ناف تنها در موارد خاص انجام می شود و تنها در پروتز های آب نمکی ( سالینی ) می توان از آن استفاده کرد و روشی دشوار به حساب می آید.

برش زیر بغل: عمل زیبایی پروتز سینهدر این روش بر روی سینه برشی ایجاد نمی شود و به همین علت ترجیح اکثر افراد متقاضی است، اما اشکالی که می توان به این روش گرفت این است که، امکان دارد  پروتز بالاتر از محلی که باید، قرار بگیرد.

برش دور هاله ی سینه ( آرئول ): این برش برای افرادی که قرار است تا همزمان با انجام جراحی پروتز سينه ، لیفت سینه را نیز انجام دهند، بهترین گزینه است.

برش زیر سینه: رایج ترین روش ایجاد برش برای جای گذاری پروتز است و به بانوان جوان پیشنهاد می شود. همچنین دسترسی به بافت سینه نیز آسان تر بوده و امکان تغییر در احساس موضع به حداقل خواهد رسید.

در پایان توصیه می شود تا انتخاب نوع برش و پروتز را  بر با مشورت جراح سینه خود انتخاب کنید و برای گزینش نوع پروتز و برش اصراری نکنید، چرا که جراح سینه با مهارت و تجربه خود می تواند بهترین گزینه را به شما پیشنهاد نماید.

دلایل و موارد انجام پروتز سینه چیست ؟

زمانی که زنان در ظاهر سینه خود متوجه نامتوازنی یا تغییرات دیگری که در اثر بیماری  و یا علل مادرزادی می شوند تمایل دارند این حالات را به وضعیت نرمال و یا حتی ایده آل تبدیل کنند. این تغییرات ممکن است یکی از موارد ذیل باشد:

 • رفع نامتقارن بودن سینه ها
 • رفع کاهش سایز سینه که به دلایل مختلفی همچون بارداری، شیردهی، کاهش وزن ایجاد شده است.
 • پس ازچاق و لاغرشدن ممکن است ظاهر سینه بهم ریزد.
 • خانم های مسن به دلیل پیری ممکن است ازظاهرسینه خود راضی نباشند.
 • بعد از دوران حاملگی و شیردهی
 • سایز سینه ها کوچک باشند و یا حتی نامتوازنی داشته باشند.
 • افرادی که خواهان بزرگ تر شدن سایز سینه های خود هستند.
 • افرادی که به دنبال ابتلا به سرطان سینه و به منظور درمان مجبور  شدند تا بخشی یا همه ی بافت سینه شان را تخلیه کنند.
 • رفع ناهنجاری مادرزادی سینه که در آن سینه به اندازه کافی رشد نکرده است.

سن مناسب عمل پروتز سینه

طبق بررسی هایی که محققین انجام داده اند برای انجام جراحی پروتز سينه محدودیت سنی وجود ندارد، اما بهترین پزشک متخصص توصیه می کند که قبل از 22 سالگی برای انجام این عمل مراجعه نشود.

از دیگر محدودیت های عمل پروتز در بانوان مسن می باشد که تحمل بی هوشی را ندارد.

شرایط لازم برای انجام عمل جراحی پروتز سینه :

 • بیماران باید از سلامت عمومی برخوردار باشند.
 • افراد باید از دو هفته قبل از جراحی پروتز سينه از سیگار کشیدن پرهیز نمایند.
 • خانم هایی که در دوران شیردهی به سر می برند باید تا 4 الی 8 هفته پس از پایان دوره ی شیردهی صبور باشند تا اندازه ی واقعی سینه تعیین شود.
 • بیماران باید انتظارات واقعی از نتیجه ی عمل پروتز سينه داشته باشند.

مزایای عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

 • علاوهپروتز سینه بر افزایش سینه موجب لیفت سینه ها می شود.
 • با انجام لیفت سینه ، فرم سینه های بهتر می شود.
 • در صورتی که افتادگی سینه زیاد باشد، صرفا با لیفت مشکل بیمار برطرف نمی شود.
 • در صورتی که به دلیل چاقی یا کاهش سایز سینه های تان بدفرم تر شده باشد، با انجام پروتز سينه و لیفت سینه ظاهر سینه تان بهبود می یابد.
 • مشکل اختلال رشد سینه های تان بهبود می یابد.

تعیین اندازه پروتز سینه :

طی جلسه ی مشاوره، پزشک به خواسته های بیمار گوش می دهد و به اندازه گیری آناتومیکی سینه می پردازد و سپس پروتز مناسب را انتخاب می کند. انتخاب اندازه ی پروتز سينه تصمیمی کاملا شخصی است لذا بستگی دارد که شما می خواهید اندازه ی سینه هایتان تا چه حدی بزرگ تر شود.

جراحی پروتز سینه پس از درمان سرطان

افرادی که به دنبال ابتلا به سرطان سینه و به منظور درمان مجبور می شوند تا بخشی یا همه ی بافت سینه شان را تخلیه کنند. معمولاً از وضعیت ظاهری خود رنج می برند. در این شرایط با جراحی ترمیمی پروتز سینه پس از درمان سرطان، می توان از این رنج کم کرد و کمک کرد تا روحیه بیمار افزایش یابد.

س از آن که از سلامت بافت باقی مانده در سینه اطمینان حاصل شد، می توان برای جراحی ترمیم سینه اقدام نمود .

البته می توان این جراحی را همزمان با جراحی سرطان سینهنیز انجام داد، اما بهتر آن است تا ابتدا از سلامت فرد اطمینان حاصل نمود، سپس برای انجام جراحی اقدام کرد. به طور معمول از پروتز ای آناتومیکال در این جراحی استفاده می شود، تا فرم طبیعی سینه حفظ بشود.

جراحی پروتز سینه پس از درمان سرطان

انتخاب پزشک برای جراحی

تمامی متخصصین جراحی پلاستیک و جراحان عمومی می توانند این جراحی را انجام بدهند. اما با توجه به حساسیتی که در عمل بازسازی سینه وجود دارد توصیه می شود تا یک پزشک فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه، این عمل را انجام دهد. چرا که جراح سینه با تجربه و مهارتی که در انجام جراحی های سینه دارد. می تواند در دریافت یک نتیجه ی رضایت بخش، اثر بسیاری داشته باشد.

 • انتخاب جراح سینه :

انتخاب دکتر مناسب و با تجربه جراح سینه، می تواند ضمانت حفظ سلامت شما برای عمل و همچنین دریافت نتیجه رضایت بخش باشد.

 • مراجعه به مطب جراح و تعیین وقت مشاوره :

در جلسه مشاوره بیمار انتظارات خود را از نتیجه عمل به جراح سینه خواهد گفت.

جراح نیز بعد از معاینه کامل سینه به بیمار توضیح خواهد داد که چه تغییراتی امکان پذیر است.

همچنین خواهد گفت استفاده از چه نوع پروتز از نظر جنس ( سلیکونی یا آب نمکی ) و فرم ( گرد یا اشکی شکل ) و غیره برای بیمار مناسب خواهد بود

همچنین بررسی سوابق بیماری، درمانی و جراحی های قبلی، حساسیت های دارویی و غذایی توسط جراح صورت می گیرد.

عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

انجام پروتز سينه به تنهایی باعث لیفت سینه نمی شود بلکه باعث کمی بالارفتن  سینه ها می شود و باعث بهبود کامل افتادگی سینه ها نمی شود.

برخی از جراحان عملپروتز سينه را همزمان با لیفت سینه انجام می دهند تا افتادگی سینه ها برطرف شود. به این نکته توجه کنید که لیفت سینه باعث بهبود شکل ظاهری سینه ها می شود و اندازه و سایز سینه را تغییر نمی دهد. انجام جراحی پروتز سينه با لیفت سینه باعث بهبود افتادگی و افزایش سایز سینه و در نتیجه بهبود ظاهر سینه می شود.

اقدامات قبل از عمل پروتز سینه

برای این که هر نوع جراحی انجام دهید، چه با هدف درمانی و چه با هدف زیبایی لازم است تا قبل ازعمل اقداماتی صورت گیرد و بیمار آگاهی لازم را درباره شرایط عمل و مراقبت های بعد از آن داشته باشد.

نکاتی که قبل از عمل باید رعایت شوند عبارتند از :

 • فرد توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار می گیرد ، زیرا برای  ، تاییدیه از سوی پزشک لازم است.
 • داروهایی که در این دوران مصرف می کنید، مورد بررسی قرار گرفته تا در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال گردد.
 • ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی از دارو ها موقتاً قطع شده یا دارویی به روند درمان بیمار اضافه گردد.
 • از یک هفته قبل تا یک هفته بعد از عمل مصرف دخانیات به خصوص سیگار و همچنین نوشیدنی های الکل دار را قطع نمایید.
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب هایی که احتمال خطر خون ریزی را افزایش می دهد.
 • در صورت نیاز به یک آزمایشگاه به منظور بررسی های لازم قبل از عمل معرفی خواهید شد.

اقدامات بعد از عمل پروتز سینه و دوره نقاهت

توجه به مراقبت های بعد از عمل و اقدامات لازم، منجر می گردد تا نتیجه مورد نظر سریع تر مشاهده شود و همچنین از بروزعوارض احتمالی بعد ازعمل پیشگیری خواهد شد.

از طرفی رعایت نکات توصیه شده توسط جراح باعث افزایش سرعت بهبود زخم های ناشی از عمل خواهد شد.

 • بعد از جراحی، بیمار باید برای معاینه نهایی پس از بیهوشی، به اتاق ریکاوری منتقل شود تا به طور کامل از لحاظ پایدار بودن علامت حیاتی و سلامت کلی تحت مراقبت قرار بگیرد.
 • پروتز سینهاغلب بیمار یک روز بعد از انجام عمل ترخیص خواهد شد. قبل از ترخیص داروها و طریقه مصرف قرص ها و همچنین نحوه رسیدگی به سینه ها و زخم ها را دریافت خواهد کرد.
 • در جلسه مشاوره قبل از عمل حتما فردی مورد اعتماد را همراه خود بیاورید تا از مراقبت های بعد از عمل آگاه شود. چراکه ممکن است بیمار تا 24 ساعت اولیه بعد از عمل بدلیل استفاده از داروهای بیهوشی احساس سرگیجه و سنگینی کند لذا توصیه می شود فردی مطلع و مورد اعتماد در کنار بیمار حضور داشته باشد.
 • پیاده روی سبب کاهش میزان تورم و همچنین کاهش احتمال تشکیل لخته در پاها خواهد شد لذا توصیه می شود یک روز بعد از عمل پیاده روی را آغاز کنید.
 • استراحت و مصرف داروهای ضد درد تجویز شده توسط پزشک به روند بهبود سرعت می بخشد.

نکاتی که باید رعایت شوند:

 • بانوانی که عمل پروتز سینه انجام می دهند، لازم است تا مدتی محدودیت های حرکتی را رعایت نمایند.
 • تا یک هفته اول بعد از عمل رانندگی نکنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید.
 • از انجام هر نوع حرکت و فعالیت که موجب می شود تا در ناحیه قفسه سینه احساس درد کنید، اجتناب نمایید.
 • پیاده روی مانعی ندارد اما بهتر است تا دو ماه بعد ازعمل، از انجام ورزش هایی مانند ایروبیک دوری کنید.
 • حمام آفتاب بلا مانع است.
 • استفاده از سولاریوم توصیه نمی گردد، امکان آسیب به پروتز ها وجود دارد.
 • حداقل تا یک ماه بعد از جراحی از مصرف سیگار و الکل پرهیز نمایید.
 • توصیه می شود در روزهای ابتدایی پس از عمل از مایعات استفاده کنید و تا جای ممکن به منظور کاهش احتمال تورم و تجمع مایع به مدت دو هفته مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 • مصرف آناناس به علت دارا بودن ماده بروملین و ویتامین ث به جذب کبودی و کاهش تورم بعد از جراحی کمک می کند.
 • در رابطه با مصرف هرگونه داروهای شیمیایی و خوراکی بعد از عمل با جراح سینه تان مشورت کنید.
 • شما تنها مجاز به استفاده از داروهایی هستید که توسط جراح برایتان تجویز گردیده است.

ورم سینه بعد از پروتز

با توجه به این که بر روی سینه شما جراحی صورت گرفته است، برش هایی برای جاگذاری پروتز سينه ایجاد شده است، بروز ورم بعد از جراحی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

اصول مراقبت از زخم

زخم های ایجاد شده برای قرار دادن پروتز سينه ، پس از یکسال بهبود می یابد. پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم های قرمز تیره تر شده و به مرور به سمت ارغوانی شدن پیش می رود، پس از مدتی زخم برجسته شده و پس سه الی پنج ماه زخم به سمت کم رنگ تر شدن پیش می رود به طوریکه پس از یکسال فقط یک خط باریک به جا می ماند که آن هم بسیار کم رنگ است.

پس در این مدت با رعایت مراقبت های ذکر شده و رعایت بهداشت مراقب باشید محل زخم عونت نکند.

مسافرت هوایی بعد از پروتز سینه

استفادهدوره نقاهت پروتز سینه از هواپیما بین 24 تا 48 ساعت پس از عمل پروتز سینه، مانعی ندارد.

خطر ترکیدن پروتز در هواپیما تنها یک شایعه بود ، که توسط یک شرکت هواپیمایی به دلیل مرخصی های مکرری که پرسنل خانم این شرکت به منظور انجام جراحی پروتز سينه گرفته می شد، در میان عموم مردم شایعه گردید.

بانوانی که قصد انجام پروتز سينه را دارند نگران ترکیدن پروتز سينه در بدن می باشند به همین علت از انجام آن منصرف می شوند.

باید به این بانوان بگوییم فضای مورد نیاز برای قرار گیری پروتز سينه در بافت ایجاد می شود و کمی هوا در اطراف پروتز سينه وجود دارد و طی روزهای اولیه به طور کامل پروتز جذب بدن می شود و نه تنها در هواپیما بلکه در ارتفاعات در ساختار پروتز سينه تغییری ایجاد نمی شود.

باید به افرادی که تصور می کنند که فشار هوا باعث ترکیدن پروتز سينه می شود بگوییم که این گفته صحت علمی ندارد.

آیا ماساژ سینه انجام بشود یا خیر؟

در صورتی که جراح سینه موافق انجام ماساژباشد، چگونه سینه ماساژ داده شود، اختلاف نظر وجود دارد.

در صورتی که پروتز، زیرعضله قرار گرفته باشد، نیازی به ماساژ نیست، زیرا حرکات قفسه سینه خود به عنوان حرکات ورزشی و ماساژ عمل خواهد کرد. معمولاً یک هفته بعد از عمل پروتز سينه ماساژ آغاز می گردد و این کار می تواند باعث کم تر شدن درد بیمار شود.

پروتز سینه و دوران بارداری و شیردهی

بعد از عمل پروتز سينه ، بارداری و شیردهی دچار اختلال نخواهد شد.

تنها مسئله ای که باید به آن توجه داشت این است که ممکن است فرم ظاهری سینه بعد از شیردهی تغییر کند .

در این پروتز سینهصورت ممکن است فرد تمایل به تعویض پروتز پیدا کند.

پروتز سینه در دو قسمت زیر بافت عضله یا زیر بافت سینه گذاشته می شود، در این روش جراحی سینه تغییری در سیستم عملکرد خونرسانی به سینه های ایجاد نمی شود و در نتیجه مشکلی هم برای شیردهی بانوان ایجاد نمی کند.

باید به مادرانی که نگران شیردهی بعداز جراحی پروتز سینه هستند بگوییم که این نگرانی ها بی مورد بوده و در جلسات مشاوره به دکتر جراح با توضیحاتی که مطرح می شود تمامی نگرانی های شما برطرف می شود.

از مهم ترین عوامل در پروتز و شیردهی می توان به جایگذاری پروتز در سینه اشاره کرده که جراح سینه برای اینکه به مجراهای شیری آسیب وارد نشود برش را بر روی عضله سینه یا زیر سینه ایجاد می کند و فرد بدون هیچ مشکلی می تواند به کودک خود شیر دهد.

هزینه عمل پروتز سینه

یکی از موضوعات مهم که افراد برای انجام پروتز به آن توجه می کنند هزینه این نوع جراحی سینه می باشد. هزینه عمل پروتز باتوجه به فاکتورهایی از قبیل نوع و جنس پروتز و مواد پرکننده، شرکت تولید کننده پروتز، دستمزد جراح و هزینه کلینیک و اتاق عمل تعیین می شود و بعد از معاینه بالینی در اولین جلسه مشاوره حضوری بیان می شود.

برای کسب اطلاعات تکمیلی وتعیین وقت مشاوره با تلفن های درج شده در پایین صفحه تماس بگیرید و همچنین برای مشاهده نمونه کارهای دکتر محمد هادیزاده به گالری تصاویر یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

نظرات بسته شده است.

Call Now Button