۲۴ شهر

پروتز سینه

پروتز سینه

از شایع ترین عمل های جراحی زیبایی بر روی پستان ها عمل پروتز سینه است که برای بهتر شدن شکل و فرم سینه و تناسب اندام ، طرفداران زیادی را بین بانوان به خود اختصاص داده است.

موارد استفاده پروتز سینه

 • اصلاح تفاوت اندازه سینه ها
 • بزرگ کردن سینه ها
 • اصلاح نمودن کاهش سایز سینه که به دلیل مواردی از قبیل حاملگی ، شیردهی ، کاهش وزن ایجاد شده است.
 • اصلاح ناهنجاری های مادر زادی سینه که در آن یک یا دو سینه رشد مطلوب نداشته اند.
 • بازسازی سینه به دنبال درمان سرطان سینه که یک یا هر دو بافت سینه برداشته شده باشد.

پروتز سینه

سن مناسب عمل پروتز سینه

بر اساس ارزیابی و تحقیقاتی که توسط متخصصان انجام شده برای عمل پروتز محدودیت سنی وجود ندارد، اما توصیه می شود قبل از 22 سالگی انجام نشود.

محدودیت دیگر ببرای بانوان مسن به این دلیل است که تحمل بی هوشی برایشان مشکل است.

پروتز سینه 3

کاندیدای مناسب عمل پروتز سینه

 • بانوانی که خواهان داشتن سینه هایی با سایز بزرگ تر هستند.
 • اشخاصی که دارای سینه های متناسبی نیستند.
 • بانوانی که به دلیل بارداری ، شیر دهی ، کاهش وزن و پیری اندازه ی سینه هایشان کاهش یافته است.

انواع پروتز سینه

پروتز های سالینی ( آب نمکی ) : پروتز سینه دارای پوششی از جنس سیلیکون می باشد که درون آن با نرمال سالین پر می شود. مزیت سیلیکونی بودن پوسته بیرونی پروتز این است که جراح سینه به راحتی قادر خواهد بود تا پوشش سیلیکون را لوله کرده و از طریق یک سوراخ کوچک بر روی پوست سینه به درون سینه انتقال دهد.

سپس داخل سیلیکون را با مایع پر کند، تنها ایراد آن این است که زمانی که فرد در حال حرکت است ، احساس می کند که درون سینه هایش کیسه ای پر مایع وجود دارد که این تکان خوردن حس ناخوشایندی را برای فرد ایجاد می کند.

چنانچه این پروتز ها پاره شوند، خالی شده و مواد موجود در آن ها جذب بدن و توسط بدن حل می گردد و قابل ذکر است که این نوع پروتز در مقایسه با نوع سیلیکونی سفت تر است.

پروتز سینه 4

پروتز های سیلیکونی : امروزه پروتز هایی که مورد استفاده قرار می گیرد پوششی از جنس سیلیکون دارند که داخلشان با ژل پر شده است که حجم ژل و اندازه پروتز ها بر اساس سلیقه بیمار و نظر جراح سینه ، متفاوت می باشد.

مواد پر کننده ی این نوع از پروتز ها ژل سیلیکون و انواع مختلفی از ژل سیلیکون با درجات تراکم و چسبندگی مختلف است. زمانی که پروتز های سیلیکونی را لمس می کنیم شباهت بیشتری به بافت طبیعی پستان دارند و در صورتی که پوسته ی آن ها دچار آسیب دیدگی شود امکان دارد که ژل موجود در آن داخل پوسته پروتز باقی بماند یا از آن خارج شده و به فضایی که پروتز در آن قرار گرفته وارد شود.

پروتز سینه از لحاظ فرم ظاهری به دو شکل گرد و قطره اشک می باشد.

 پروتز سینه 5

رابطه ی پروتز سینه با دوران بارداری

برخی زنان باردار برای اینکه شکل سینه های خود را به حالت قبل برگردانند و برای اصلاح عدم تقارن سینه ها قصد انجام این نوع جراحی را دارند .

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه در دو قسمت زیر بافت سینه یا زیر بافت عضله ی آن گذاشته می شود ، لذا در این نوع از جراحی سینه هیچ تغییری که در عملکرد خون رسانی به سینه ها ایجاد نمی کند و در نتیجه مشکلی هم برای شیردهی به وجود نمی آورد.

مادران نگران شیردهی بعد از جراحی سینه هستند که این نگرانی ها بی مورد بوده و در جلسات مشاوره بهترين دكتر پروتز سينه با توضیحاتی که مطرح می کند نگرانی ها را برطرف می کند.

یکی از مهم ترین عوامل در پروتز سينه و شیردهی جای گذاری پروتز در سینه می باشد که جراح سینه برای اینکه به مجراهای شیری آسیبی وارد نکند برش را بر روی عضله سینه یا زیر سینه می زند و فرد بدون هیچ مشکلی می تواند به نوزاد خود شیر دهد.

پروتز سینه 6

ترکیدن پروتز سینه

امروزه شاهد نگرانی بانوان از ترکیدن پروتز در سینه هستیم به همین علت بانوانی که قصد انجام عمل پروتز را دارند با این نگرانی مواجه شده اند که ممکن است پروتز داخل بدن بترکد.

هنگامی که فضای مورد نیاز برای قرار گیری پروتز در سینه ایجاد می گردد، کمی هوا دور پروتز موجود است، اما در طی روز های اولیه به طور کامل جذب بدن می گردد و پروتز جزو بدن می شود و نه تنها در در هواپیما بلکه در هر ارتفاعی ، در ساختار پروتز تغییری به وجود نخواهد آمد و فرد می تواند در نهایت بعد از گذشت 48 ساعت از جراحی سوار هواپیما بشود.

قابل ذکر است که اغلب افراد به اشتباه این تصور را دارند که فشار هوا شاید دچار ترکیدن پروتز شود اما این گفته صحت علمی ندارد.

پروتز سینه 2

 

عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

به تنهایی انجام عمل پروتز موجب لیفت سینه نمی شود. بلکه تا حدی موجب بالا رفتن سینه ها می شود و با درجات چشمگیر باعث درمان افتادگی سینه نمی باشد.

برخی جراحان عمل پروتز را همزمان با لیفت سینه برای اصلاح افتادگی سینه ها به كار می گیرند.

قابل ذکر است که لیفت سینه باعث بهبود شكل سینه ها می گردد اما اندازه و سایز آن را بزرگتر نمی كند.

به طور خلاصه جراحی پروتز همزمان با لیفت سینه باعث بزرگتر شدن سینه ها و بهبود فرم ظاهری آن می شود .

مزایای عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه

 • در كنار افزایش سایز ، سینه ها را لیفت می کند.
 • به لیفت سینه نیاز دارید اما می خواهید كه سینه های خوش فرم تری داشته باشید.
 • افتادگی سینه ها به قدری است كه فقط با انجام جراحی بزرگ کردن سینه ها مشكل بر طرف نمی شود.
 • در صورتی كه به علت چاقی یا كاهش وزن شدید سایز سینه هایتان تغییر كرده باشد سینه های خوش فرمی خواهید داشت.
 • مشکل اختلال در رشد سینه هایتان را برطرف می کند.

محل قرارگیری پروتز سینه

زیر غده

در این حالت از جراحی پروتز زیر بافت سینه و بر روی عضله ی سینه ای بزرگ جای گذاری می شود. مزایای این روش این است که شکل گیری بهتر سینه ها را به همراه دارد و خطر جابجایی پروتز در سینه و خطر بد شکل شدن سینه به علت فشار عضله سینه ای و انقباض عضله سینه ای کمتر می باشد.

ساب فاسیال

پروتز در این حالت زیر بافت سینه و فاسیای عضله و روی عضله سینه ای بزرگ جایگزین می شود.

رتروپکتورال نسبی

در این حالت پروتز در زیر عضله سینه بزرگ قرار داده می شود که تمام اتصالات تحتانی عضله در قسمت چین زیر سینه  ای محافظت شود.

از مزایای این روش این است که احتمال مشاهده ی پروتز در قسمت داخلی و فوقانی کمتر و امکان جابجایی پروتز به سمت پایین نیز کمتر است.

دوگانه

در این حالت پروتز سمت فوقانی زیر عضله سینه ی بزرگ جایگزاری می شود و به دلیل اینکه اتصالات عضله در مسیر چین زیر سینه ای قطع می شود، قسمت تحتانی عضله سینه به سمت بالا جمع می شود و پروتز در ناحیه تحتانی زیر بافت سینه قرار داده می شود.

از مزیت های این روش فراهم کردن بهترین پوشش بافت نرم در قسمت فوقانی و داخلی سینه در دراز مدت می باشد و احتمال نیاز به عمل مجدد نیز کمتر است و این روش بهترین روش برای این نوع جراحی سینه می باشد.

پروتز سینه 7

دوره نقاهت جراحی پروتز سینه

و دوره نقاهت و اقداماتی که باید بعد از انجام جراحی سینه انجام گیرد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 • بعد از اینکه بیمار به ریکاوری منتقل شد باید از لحاظ پایدار بودن علائم حیاتی کنترل می شود و بعد از به هوش آمدن به بخش منتقل خواهد شد.
 • معمولا فرد همان روز عمل ترخیص خواهد شد و دارو هایی برای تسکین درد و کاهش عفونت تجویز می گردد و در مورد نحوه ی مراقبت از سینه ها و رسیدگی به زخم های توصیه هایی لازم بیان می شود.
 • توصیه می شود همراهی که برای مراقبت از خود انتخاب می کنید را در جلسه ی مشاوره ی قبل از عمل همراه خود بیاورید و وی را  از کار هایی که باید انجام دهد مطلع سازید.
 • در24 ساعت اول باید همراه قابل اعتماد در کنار خود داشته باشید چرا که فرد به دلیل اثرات دارو های بیهوشی ، احساس سنگینی و گیجی خواهد کرد و امکان دارد کمی حالت تهوع داشته باشد.
 • در هفته اول حین استراحت کردن مراقب باشید شکم و کمرتان خم نشود، این امر باعث می شود تورم و درد سینه کاهش یابد.
 • پیاده روی بعد از عمل مفید است ، اما تا زمانی که جراح سینه توصیه می کند از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری نمایید.

پروتز سینه 8

دوره نقاهت جراحی پروتز سینه

 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز نموده است را تا پایان دوره و طبق دستور مصرف نمایید و هیچ دارویی را بدون تجویز جراح سینه استفاده نکنید .
 • از مصرف داروهایی از قبیل آسپیرین و هر نوع دارویی که موجب رقیق شدن خون خواهد شد تا مدت دو ماه خودداری نمایید.
 • آبمیوه هایی طبیعی از قبیل آناناس تازه و ویتامین ث مصرف کنید چرا که کمک می کند تا زخم تان سریع تر بهبود یابد.
 • توصیه می شودد بین یک تا دو هفته از انجام فعالیت های روزمره و رانندگی خودداری کنید.
 • به طور کلی دوران مراقبت های پس از جراحی ، 12 هفته می باشد ، لازم است در این مدت از سوتین های طبی به صورت دائم  استفاده شود .
 • برای ارزیابی و معاینه بالینی پس از این نوع جراحی سینه تا زمانی که جراح سینه توصیه می کند، به مطب مراجعه نمایید.
 • در هفته های هشتم تا دوازدهم بعد از عمل میزان ورم ناشی از جراحی کاسته خواهد شد و سینه ها جا می افتد و به سایز مورد نظر می رسد.
 • جراح سینه خود را در صورت بروز هر مورد غیر طبیعی در جریان قرار دهید.

پروتز سینه 9

هزینه عمل پروتز سینه

یکی از موضوعات مهم که افراد برای انجام پروتز به آن توجه می کنند هزینه این نوع جراحی سینه می باشد.

هزینه عمل پروتز باتوجه به فاکتورهایی از قبیل نوع و جنس پروتز و مواد پرکننده ، شرکت تولید کننده پروتز ، دستمزد جراح سینه و هزینه کلینیک و اتاق عمل تعیین می شود و بعد از معاینه بالینی در اولین جلسه مشاوره حضوری بیان می شود.

توضیحات دکتر هادی زاده – پروتز سینه پارت چهارم

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

پروتز سینه
مجموع امتیاز 4.9 از 43 رای

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ