پروتز سینه ، یکی از شایع ترین اعمال جراحی زیبایی سینه می باشد که باعث بهتر شدن شکل و فرم سینه یا ترمیم سینه ( پس از درمان سرطان و برداشت سینه ) و به منظور بازسازی فرم ظاهری سینه، صورت می گیرد، زنان برای افزایش اعتماد به نفس در خود ، تحت جراحی های زیبایی متفاوتی قرار می گیرند ؛ پروتز سینه یکی از جراحی های زیبایی است که امروزه در سطح گسترده ای انجام می شود. در این مقاله دکتر هادیزاده توضیحات جامعی درباره این جراحی داده اند، توصیه می کنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه دارای انواع مختلفی است که بر اساس جنس مواد پر کننده ، اندازه ، شکل و میزان برجستگی آن طبقه بندی می شود ؛ که بنا بر نظر جراح سینه و با توجه به نیازها و خواسته های بیمار یکی از انواع پروتز برای او انتخاب می گردد.

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس

پروتز سينه از نظر مواد پرکننده به دو نوع تقسیم می شوند :

 • پروتز های سالینی ( آب نمکی )

این پروتز ها دارای جدار سیلیکونی غیرقابل نفوذ می باشند و مواد پر کننده آن ها از آب نمک استریل است. در صورتی که این پروتز ها پاره شوند ، خالی شده و مواد موجود در آن ها جذب شده و توسط بدن حل می گردد.

این پروتز سینه در مقایسه با نوع سیلیکونی سفت تر هستند و برای قرار دادن آن ها در سینه ، نیاز به برش کوچکتری نسبت به پروتز های سیلیکونی وجود دارد.

در حال حاضر به دلیل این که در موقع لمس این نوع از پروتزها ، تصنعی بودن آن ها ملموس است کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت که تقریبا منسوخ شده اند.

 • پروتز های سیلیکونی

مواد پر کننده این پروتزها ، ژل سیلیکون می باشد و انواع مختلفی از ژل سیلیکون با درجات تراکم و چسبندگی مختلف در آن به کار رفته است. وقتی که این پروتز سینه ها را لمس می کنیم به بافت طبیعی پستان شباهت دارند.

در صورتی که پوسته آن ها دچار آسیب شود ممکن است ژل موجود در آن ها در داخل پوسته پروتز باقی بماند یا از آن خارج شده و به فضایی که پروتز در آن قرار گرفته وارد شود.

البته لازم به ذکر است امکان پارگی پروتزهای سیلیکونی ناچیز است و تنها در صورتی پاره خواهند شد که شدت ضربه وارده به سینه آن قدر زیاد باشد که قفسه سینه نیز آسیب ببیند.

در این جا لازم است تا متذکر شویم که نیاز به تعویض پروتز ربطی به جنس و نوع پروتز سينه ندارد ، لذا چنانچه پس از گذشت 10 تا 15 سال پس از جراحی پروتز سينه ، فرم ظاهری آن کمی تغییر کند ( در اثر مرور زمان ) ، فرد در صورت تمایل خود تواند برای تعویض پروتز اقدام نماید.

پروتز سینه

انواع پروتز سینه بر اساس شکل

 •  پروتزهای سینه قطره اشکی یا آناتومیکال

این پروتزها دارای برجستگی بیشتری در قسمت پایینی پروتز می باشند. پروتزهای اشکی ، بیشتر در افراد مسن که سینه آن ها دچار افتادگی شده است کاربرد دارد ، زیرا هدف از جراحی پروتز پستان در این دسته از بانوان این است که فرم طبیعی سینه حفظ می شود.

 • پروتز سینه گرد

این گونه پروتزها به دلیل شکل شان نسبت به پروتزهای قطره اشکی ، سینه های توپرتری ایجاد می کنند. به دلیل این که این نوع پروتز سينه در همه جهات دارای سایز و شکل یکسانی هستند ، از این رو نگرانی خاصی در مورد چرخش آن ها وجود ندارد. این نوع پروتزها بیشتر برای بانوان جوان کاربرد دارند.

انواع پروتز سینه از لحاظ نوع سطح پروتز

بر اساس نوع سطح پروتز ، مدل های متفاوتی وجود دارد که پروتز سينه با سطح صاف و زبر از اصلی ترین انواع آن می باشند.

 • پروتز سینه با سطح زبر

این نوع پروتز به دلیل داشتن سطح زبر خود ، منجر می گردد تا با گذشت زمان ، سطح پروتز در اطراف خود اسکار و بافت ایجاد کرده و در نتیجه پروتز سينه در محدوده خود حرکت کمتری داشته باشد.

 • پروتز سینه با سطح صاف

زمانی که سطح این پروتز را لمس می کنید ، کاملا صاف است و در محلی که قرار می گیرد در فرد احساس طبیعی ایجاد می کند.

لازم به تذکر است که این نوع پروتز ایراداتی هم دارد ، از جمله این که امکان دارد ، چین خوردگی در آن ها قابل رویت باشد.

مسئله مهمی که در مورد پروتزهای سینه وجود دارد این است که در حالت طبیعی ممکن است یک لایه از بافت فیبروز ، به طور طبیعی به دور پروتز تشکیل شود ، که به آن در اصطلاح کپسول گفته می شود.

در پروتز با سطح صاف ، احتمال انقباض این کپسول ها بیشتر است که در نهایت ممکن است باعث بدفرمی در سینه بشود.

در حالت کلی برای این که فرم سینه و لمس آن پس از جراحی پروتز سينه ، طبیعی باشد ؛ باید توجه داشت که علاوه بر انتخاب نوع و جنس پروتز سينه ، مهارت و تبحر جراح نیز در این امر دخیل است.

فیلم پروتز سینه

👨🏻‍⚕️دکتر محمد هادیزاده
✅عضو انجمن جراحان پستان آمریکا
⬅️⬅️اولین فوق تخصص جراحی پستان در ایران
🔰🔰عضو هیئت علمی دانشگاه

انواع برش در جراحی پروتز سینه

در جراحی پروتز پستان ، به منظور جایگذاری پروتزها ، می توان از برش های مختلفی استفاده نمود. این برش ها در قسمت هایی ایجاد می شود که در آینده کم ترین اثر زخم ( اسکار ) ممکن را بر جای بگذارند و حتی المقدور قابل مشاهده نباشند. این برش ها در پروتزهای سالینی ، در حدود سه تا چهار سانتی متر و در پروتزهای سیلیکونی ، بین چهار تا پنج سانتی متر خواهند بود.

محل های ایجاد برش به منظور قرار دهی پروتز سينه عبارتند از :

 1. برش دور ناف : تنها در موارد خاص انجام می شود و صرفا در پروتز های آب نمکی ( سالینی ) می توان از آن استفاده کرد و روشی دشوار به حساب می آید.
 2. برش زیر بغل (transaxillary) : در این روش بر روی سینه برشی ایجاد نمی شود و به همین علت ، ترجیح اکثر افراد متقاضی است ؛ اما اشکالی که می توان به این روش گرفت این است که امکان دارد پروتز بالاتر از موقعیت نرمال قرار بگیرد.
 3. برش دور هاله سینه (periareolar) : این برش ، بهترین گزینه برای افرادی که قرار است همزمان با انجام جراحی پروتز سينه ، لیفت سینه را نیز انجام دهند.
 4. برش زیر سینه (inframammary) : رایج ترین روش ایجاد برش برای جای گذاری پروتز است و به بانوان جوان پیشنهاد می شود ؛ همچنین در این روش دسترسی به بافت سینه نیز آسان تر بوده و امکان تغییر در احساس موضع به حداقل خواهد رسید.

در پایان توصیه می شود تا انتخاب نوع برش و پروتز مناسب ، را با مشورت جراح سینه خود انتخاب کنید و برای گزینش نوع پروتز و برش اصراری نکنید ، چرا که جراح سینه با مهارت و تجربه خود می تواند بهترین گزینه را به شما پیشنهاد نماید.

دلایل و موارد انجام عمل پروتز سینه چیست ؟

زمانی که زنان در ظاهر سینه خود متوجه نامتوازنی یا تغییرات دیگری ( در اثر بیماری یا علل مادرزادی ) می شوند تمایل دارند ، این حالات را به وضعیت نرمال یا حتی ایده آل تبدیل کنند.

این تغییرات ممکن است یکی از موارد ذیل باشد :

 • رفع نامتقارن بودن سینه ها
 • اصلاح فرم سینه ها بعد از دوران حاملگی و شیردهی
 • افزایش حجم سینه ها یا ایجاد توازن در آن ها
 • رفع ناهنجاری مادرزادی سینه که در آن سینه به اندازه کافی رشد نکرده است.
 • رفع کاهش سایز سینه که به دلایل مختلفی همچون بارداری ، شیردهی و تغییرات وزن ایجاد شده است.
 • ترمیم بافت سینه در خانم هایی که به دنبال ابتلا به سرطان سینه و به منظور درمان آن ، مجبور شده اند بخشی یا همه بافت سینه شان را تخلیه کنند.

شرایط لازم برای انجام عمل پروتز سینه

 • بیماران باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند.
 • افراد باید از دو هفته قبل از جراحی پروتز سينه از سیگار کشیدن پرهیز نمایند.
 • بیماران باید انتظارات واقعی از نتیجه عمل پروتز سينه داشته باشند.

تعیین اندازه پروتز سینه

طی جلسه مشاوره ، پزشک به خواسته های بیمار گوش می دهد ، به اندازه گیری آناتومیکی سینه می پردازد و سپس پروتز مناسب را انتخاب می کند. انتخاب اندازه پروتز سينه ، تصمیمی کاملا شخصی است ؛ لذا بستگی دارد که شما می خواهید اندازه سینه های تان تا چه حدی بزرگ تر شود.

انتخاب پزشک برای جراحی پروتز سینه

تمامی متخصصین جراحی پلاستیک و جراحان عمومی می توانند این جراحی را انجام بدهند ، اما با توجه به حساسیتی که در عمل افزایش سایز سینه وجود دارد توصیه می شود تا یک پزشک فلوشیپ فوق تخصصی جراحی سینه ، این عمل را انجام دهد. زیرا جراح سینه با تجربه و مهارتی که در انجام جراحی های سینه دارد می تواند در دریافت یک نتیجه رضایت بخش ، اثر بسیاری داشته باشد.

 • بررسی پزشکی و تخصصی سینه

افراد پس از انتخاب جراح پلاستیک متبحر و مجرب ، باید از این منظر که کاندید مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند یا خیر ؛ از لحاظ وضعیت سینه و نوع بافت آن ، مورد ارزیابی پزشکی و تخصصی قرار گیرند.

 • مشاوره قبل از جراحی پروتز سینه

به منظور انجام جراحی پروتز سینه باید کاملا آگاهانه اقدام نمود. از این رو اکیدا توصیه می شود که متقاضیان این عمل جراحی در جلسه مشاوره قبل از عمل شرکت کرده و با جراح پلاستیک سینه در خصوص نوع و نحوه جراحی مشورت نموده و از نتیجه عمل مطلع گردند.

به طور کلی متقاضی جراحی پروتز پستان؛ باید از نوع پروتز سينه ، سایز و محل قرارگیری آن و نیز محل برش جراحی جهت قراردهی پروتز ؛ اطلاعات مناسبی از پزشک خود دریافت کند تا بدین ترتیب تصمیم گیری برای انجام این جراحی به سهولت برای وی امکان پذیر گردد.

آیا امکان انجام عمل پروتز سینه همزمان با لیفت سینه وجود دارد ؟

هدف از انجام جراحی پروتز سينه افزایش سایز سینه ها می باشد ، لذا این عمل به تنهایی باعث لیفت سینه نمی شود و تنها مختصری به بالا رفتن سینه ها کمک می کند. از این رو به منظور رفع کامل افتادگی سینه ها باید جراحی لیفت سینه انجام پذیرد. انجام جراحی پروتز سينه همراه با لیفت سینه ، باعث بهبود افتادگی و افزایش سایز سینه و در نتیجه بهبود ظاهر سینه ها می شود.

از این رو برخی از جراحان ، عمل پروتز سينه را همزمان با لیفت سینه انجام می دهند تا به این ترتیب علاوه بر تغییر سایز پستان ها ، افتادگی آن نیز برطرف شود. به این نکته توجه کنید که لیفت سینه ، تنها باعث بهبود شکل ظاهری سینه ها می شود و اندازه و سایز سینه را تغییر نمی دهد.

اقدامات قبل از عمل پروتز سینه

برای این که هر نوع جراحی انجام دهید ، چه با هدف درمانی و چه با هدف زیبایی ؛ لازم است تا قبل ازعمل اقداماتی صورت گیرد و بیمار آگاهی لازم را درباره شرایط عمل و اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از آن داشته باشد.

نکاتی که قبل از عمل پروتز پستان باید رعایت شوند عبارتند از :

 • فرد توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار می گیرد ، زیرا برای انجام عمل پروتز تاییدیه از سوی پزشک لازم است.
 • ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی از دارو ها موقتا قطع شده یا دارویی به روند درمان بیمار اضافه گردد.
 • از دو هفته قبل تا یک ماه بعد از عمل پروتز سینه ، مصرف دخانیات به خصوص سیگار و همچنین نوشیدنی های الکل دار باید متوقف گردد.
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب هایی که احتمال خطر خون ریزی را افزایش می دهند از دو هفته قبل از عمل پروتز سینه ممنوع است.

مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

توجه به مراقبت های بعد از عمل پروتز سينه ، منجر می گردد تا نتیجه مورد نظر سریع تر مشاهده شود و همچنین از بروز عوارض احتمالی بعد از عمل نیز پیشگیری به عمل آید.

از طرفی رعایت نکات توصیه شده توسط جراح ، باعث افزایش سرعت بهبود زخم های ناشی از عمل نیز خواهد شد.

 1. بعد از جراحی پروتز پستان ، بیمار باید برای معاینه نهایی باید به اتاق ریکاوری منتقل شود تا به طور کامل از لحاظ پایدار بودن علائم حیاتی و سلامت کلی تحت مراقبت قرار بگیرد.
 2. اغلب ، بیمار یک روز بعد از انجام عمل ترخیص خواهد شد.
 3. بیمار قبل از ترخیص ، داروها و طریقه مصرف قرص ها و همچنین نحوه رسیدگی به سینه ها و زخم ها را دریافت خواهد کرد.
 4. پیاده روی آهسته در منزل ، سبب کاهش میزان تورم و همچنین کاهش احتمال تشکیل لخته در پاها خواهد شد ؛ لذا توصیه می شود یک روز بعد از عمل پیاده روی را آغاز کنید.
 5. استراحت و مصرف داروهای ضد درد تجویز شده توسط پزشک به روند بهبود سرعت می بخشد.

چه نکاتی باید بعد از عمل پروتز سینه رعایت شوند ؟

بانوانی که عمل پروتز سینه انجام می دهند ، لازم است تا مدتی محدودیت های حرکتی را رعایت نمایند ، بنابراین توصیه های زیر باید رعایت گردند :

 1. تا یک هفته اول بعد از عمل رانندگی نکنید.
 2. اجسام سنگین بلند نکنید.
 3. از انجام هر نوع حرکت و فعالیت که موجب می شود تا در ناحیه قفسه سینه احساس درد کنید ، اجتناب نمایید.
 4. پیاده روی مانعی ندارد ، اما بهتر است تا دو ماه بعد از عمل ، از انجام ورزش هایی مانند ایروبیک دوری کنید.
 5. استفاده از سولاریوم تا مدتی که پزشک معین می کند ممنوع است ، زیرا امکان آسیب به پروتز را تشدید می کند.
 6. حداقل تا یک ماه بعد از پروتز پستان باید از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید.
 7. مصرف آناناس به علت دارا بودن ماده بروملین و ویتامین ث به جذب کبودی و کاهش تورم بعد از جراحی کمک می کند.
 8. در رابطه با مصرف هرگونه داروهای شیمیایی و خوراکی بعد از عمل با جراح سینه تان مشورت کنید.
 9. شما تنها مجاز به استفاده از داروهایی هستید که توسط جراح برایتان تجویز گردیده است.
 10. توصیه می شود در روزهای ابتدایی پس از عمل پروتز پستان ، از مایعات استفاده کنید و تا جای ممکن به منظور کاهش احتمال تورم و تجمع مایعات در موضع عمل ، به مدت دو هفته مصرف نمک را به حداقل برسانید.

آیا مسافرت هوایی بعد از عمل پروتز سینه مجاز است ؟

مسافرت با هواپیما از 24 الی 48 ساعت پس از عمل پروتز سینه ، مانعی ندارد. به طور کلی بانوانی که قصد انجام عمل پروتز سينه را دارند ، معمولا نگران ترکیدن پروتز سينه در بدن می باشند تا جایی که غالبا به این علت از انجام این جراحی منصرف می شوند.

باید به این بانوان بگوییم فضای مورد نیاز برای قرار گیری پروتز سينه در بافت ایجاد می شود و کمی هوا در اطراف پروتز سينه وجود دارد و طی روزهای اولیه به طور کامل پروتز جذب بدن می شود و نه تنها در هواپیما بلکه در ارتفاعات در ساختار پروتز سينه تغییری ایجاد نمی شود. بنابراین باید به افرادی که تصور می کنند ؛ فشار هوا باعث ترکیدن پروتز سينه می شود بگوییم که این گفته صحت علمی ندارد.

آیا پروتز سینه سیلیکونی خطرناک هستند ؟

غشای بیرونی تمامی پروتزها از جنس سیلیکون می باشد و مواد پرکننده آن ها با هم متفاوت است ؛ بر این اساس همانطور که پیشتر بیان داشتیم ، پروتز سینه به دو دسته پروتزهای سالینی و سیلیکونی تقسیم می شوند.

رایج ترین نوع پروتز پستان که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد ، پروتز سیلیکونی می باشد. پروتزهای سیلیکونی ؛ علاوه بر این که پوسته خارجی آن ها از سیلیکون تشکیل یافته ، ماده پرکننده شان نیز از سیلیکون است.

ژل سیلیکون ماده ای است که با بافت طبیعی سینه سازگار است ، چرا که به طور طبیعی در بدن و همچنین بسیاری از مواد پیرامون ما وجود دارد. از این رو به جرأت می توان اذعان داشت که پروتزهای سینه سیلیکونی ، هیچ خطری برای بدن نداشته و تهدیدی برای افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و بیماری های بافت های همبندی محسوب نخواهند شد.

آیا پروتز سینه باعث سرطان سینه می شود؟

دکتر هادیزاده در ویدیو ذیل در خصوص سوال فوق توضیحات جامعی را مطرح نموده اند که توصیه می شود حتما آن را مشاهده کنید.

تاثیر پروتز سینه بر رابطه جنسی

سینه از مهم ترین بخش های بدن بانوان به شمار می رود که دارای اعصاب فراوانی بوده و در نتیجه از تحریک پذیری بالایی برخوردار است ؛ لذا نباید از تاثیر آن بر کیفیت رابطه جنسی و لذت جنسی بانوان غافل شد.

حال آن که بروز هر گونه اختلال در اعصاب حسی سینه ها ، می تواند احساس نارضایتی از مقاربت جنسی را به دنبال داشته باشد. لذا خانم های متقاضی جراحی پروتز سینه ؛ باید برای انجام این عمل جراحی به یک جراح باتجربه و توانمند مراجعه نمایند تا امکان جراحی پستان آن ها ، بدون آسیب پذیری اعصاب سینه ها و با دقت و ظرافت لازم انجام پذیرد.

پروتز سینه

آیا عمل پروتز سینه بر شیردهی تاثیرگذار است ؟

به طور کلی پروتز سينه در دو قسمت زیر بافت عضله یا زیر بافت سینه کار گذاشته می شود. در جراحی پروتز سینه ، تغییری در سیستم عملکرد خونرسانی به سینه ها ایجاد نمی شود و مجاری شیردهی نیز از هر آسیبی مصون خواهند بود ؛ بدین ترتیب مشکلی برای شیردهی بانوان ایجاد نمی گردد.

لذا به خانم هایی که نگران شیردهی بعد از جراحی پروتز پستان هستند ، باید بگوییم که این نگرانی ها بی مورد بوده و در جلسات مشاوره ، با توضیحاتی که مطرح می شود تمامی نگرانی های شما برطرف خواهد شد.

هزینه عمل پروتز سینه

یکی از موضوعات مهم که افراد برای انجام پروتز به آن توجه می کنند ، هزینه این نوع جراحی پستان می باشد. قیمت عمل پروتز سینه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و به طور کلی بعد از معاینه بالینی در اولین جلسه مشاوره حضوری تعیین می شود.

برای کسب اطلاعات تکمیلی و تعیین وقت مشاوره ، با تلفن های درج شده در پایین صفحه اصلی سایت تماس بگیرید و همچنین برای مشاهده نمونه کارهای دکتر محمد هادیزاده به گالری تصاویر یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

سوالات متداول پروتز سینه

پاسخ دکتر هادیزاده به سوالات متداول پروتز سینه

ویدیو اول

ویدیو دوم