زمان مطالعه: 3 دقیقه

نتایج تحقیقات پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتو پاستور ایران بر روی اثرات پلاسما در درمان سرطان پستان انجام شده است ، نشان می‌دهد پلاسمای سرد در فاز کشت سلولی ، قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی است ، بدون آن که آسیبی به سلول‌های سالم وارد کند. که روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی شناخته می شود. پلاسما را یکی از روش‌های درمانی نوین در درمان بسیاری از سرطان‌ها دانست و گفت: در این مطالعات که با عنوان « بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان پستان » اجرایی شد ، در ادامه این مقاله از دکتر محمد هادیزاده ، جراح سینه تهران ، اثرات پلاسما اتمسفری سرد را بر روی سلول‌های سرطانی پستان مورد بررسی قرار دادیم.

روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی

هدف از این تحقیق را بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی پستان با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد دانست و  این مطالعات بر روی سلول‌های سرطان پستان رده MDA-MB-231 انجام شد. سلول‌های سرطانی دارای رده‌های متفاوتی هستند که این پروژه تحقیقاتی بر روی رده سلولی سرطان سینه به نام MDA-MB-231 متمرکز بوده است.

روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی

با بیان این‌که پلاسمایی که شناخته شده است ، پلاسمای موجود در جو با دمای بسیار زیاد است ، ادامه داد : ولی در این پروژه که با همکاری انستیتو پاستور اجرایی شد ، درصدد بودیم تا عملکرد پلاسمای سرد را مورد مطالعه قرار دهیم ؛ چرا که اثرات آن چندان شناخته شده نیست. با اشاره به مطالعات محققان بین‌المللی در این زمینه ، یادآور می شویم : در خصوص مکانیزم اثرات پلاسمای سرد بر روی سلول‌ های سرطانی مطالعات وسیعی در آمریکا انجام شده و نتایج به دست آمده حاکی از آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول‌های سرطانی خواهد شد. در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ ای در سه زمان مختلف ۶۰ ، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده مورد بررسی قرار گرفت.

 

روشی جدید در درمان سرطان سینه + دکتر محمد هادیزاده

 

با جدیدنرین درمان سرطان پستان به جای شیمی‌ درمانی آشنا شوید

این مطالعات در فاز کشت سلولی انجام شده است ، نتایج به دست آمده نشان داد که پلاسمای سرد هیچ اثری بر روی سلول‌های سالم پستان ندارد.

این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش ، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه ، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ۹۰ ثانیه است.

با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی باشد ، سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است ؛ از این رو در سال‌ های اخیر روش‌ های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی برای درمان‌ این بیماری ارائه شده است تا از این طریق تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات جانبی درمان در امان بمانند.

تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی را یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان سرطان توصیف کرد و در فرد مبتلا به سرطان که توده سرطانی از بدن وی خارج شده است ، برای جلوگیری از متاستاز (رشد) سلول سرطانی ، می‌توان با اعمال پلاسما به بافت و اطراف آن اقدام به از بین بردن سلول‌های سرطانی کرد ، بدون آنکه به سلول‌های سالم آسیبی وارد شود. این روش می‌تواند جایگزین روش‌های شیمی درمانی شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]