جراح سینه

جراح سینه

جراح سینه : جراحی سینه نوعی جراحی پلاستیک است که از جراحی های محبوب بین آقایان و بیشتر بانوان است و با انتخاب جراح سينه فوق تخصص پلاستیک می توان جراحی زیبایی سینه ایمن و بدون عارضه احتمالی را تجربه نمود.

جراحی سینه به منظور بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه و کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی و درمان سرطان سینه و در کل افزایش زیبایی و تناسب اندام انجام می شود.

ممکن است که این سوال برایتان پیش بیاید که خصوصیات بهترین جراح سینه چیست و چگونه بهترین جراح سينه را انتخاب نماییم و بهترين جراح سينه در تهران کیست ما در این مقاله با بیان خصوصیاتی که جراح سینه خوب باید داشته باشد شما را در این انتخاب کمک خواهیم نمود.

جراح سینه

خصوصیات بهترین جراح سینه

 • اولین مرحله مراجعه حضوری به مطب و انجام مشاوره با جراح فوق تخصص سینه است و می توان با صحبت با افرادی که قبلا جراحی سینه را انجام دهند میزان رضایت افراد را از انجام جراحی زیبایی سینه جویا شوید.
 • جراح سینه سلامت فرد را باید اولویت کار خود قرار دهد و هدف فرد را از انجام جراحی سینه بررسی نماید و و با توجه به مهارت و تخصص خود با روش های مدرن پزشکی به درمان و جراحی سینه بپردازد.
 • بهترین جراح سینه قادر به انجام انواع روش های زیبایی سازی سینه و فرم دهی خواهد بود و سینه عمل شده را متناسب با چهارچوب بدن هر فرد ایجاد می نماید.
 • جراح سينه توصیه های لازم را درمورد اقدامات قبل از جراحی سینه و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی سینه را بازگو خواهد کرد.
 • و مورد دیگری که جراح سينه به آن توجه دارد این است که سابقه مصرف داروی خاص یا داشتن بیماری خاص فرد را بررسی خواهد نمود.
 • به طور کلی باید جراح سينه ای را انتخاب نمایید که به جز مهارت و تخصص لازم با علم مدرن پزشکی و به روز آشنا باشد.

چگونه بهترین جراح سینه را انتخاب نماییم ؟

 • از دوستان و اطرافیان در مورد جراح سینه خوب پرس و جو نمایید.
 • در موتورهای جستجو جراح سینه را سرچ نمایید و لیستی از جراحان سینه تهیه نمایید و به سایتشان بروید و در مورد تخصص و سابقه جراح سینه اطلاعات کسب کنید.
 • می توانید به مطب حضوری مراجعه نموده با جراح سینه مشورت نمایید و بخواهید که نمونه کارهای قبل و بعد از جراحی سینه را مشاهده نمایید.
 • در جلسه مشاوره انتظار خود را از انجام جراحی سینه بیان نمایید، جراح زیبایی سینه با در نظر گرفتن خواسته فرد دیدگاه کلی از نتیجه جراحی سینه به فرد خواهد داد تا در مورد انجام جراحی زیبایی سینه تصمیم گیری نماید.
 • به طور کلی انتخاب جراح سینه از اولین و اساسی ترین مراحل قبل از جراحی سینه می باشد و فرد باید بعد از انجام تحقیقات و بررسی های لازم انتخاب خود را نهایی نماید.
 • فرد می تواند با بیمارانی که در فواصل زمانی مختلف به مطب مراجعه می نمایند صحبت کند و میزان رضایت افراد را از انجام جراحی زیبایی سینه جویا شود.
 • در انتها فرد باید با اطمینان به جراح سينه انتخاب خود را نهایی نماید چرا که نتیجه مطلوب در راستای اعتماد به جراح سينه حاصل خواهد شد.

دلایل انجام جراحی سینه

به طور کلی جراحی سینه ، با اهداف ذیل انجام می گیرد :

 1. افزایش سایز سینه یا پروتز سینه
 2. کاهش سایز سینه یا ماموپلاستی
 3. ترمیم و بازسازی سینه
 4. بالا کشیدن یا لیفت سینه ( ماستوپکسی )

انواع جراحی سینه

جراحی کوچک کردن سینه ( ماموپلاستی )

عمل جراحی سینه به منظور کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهنده با برداشتن بافت بسیار بزرگ از سینه انجام می گیرد.

سینه های بزرگ مشکلاتی اعم از درد در ناحیه گردن ، شانه و پشت ایجاد می کند و در بسیاری از موارد منجر به بازماندن فرد از فعالیت های روزمره و همچنین کاهش اعتماد به نفس فرد می شود .

بانوان به دلیل وجود درد شانه و گردن و پشت ، وجود استریاها یا ترک های روی سینه ، ایجاد مشکل حین خواب ، محدودیت فعالیت های ورزشی و ایجاد لک و شیار روی شانه ها دلایل کوچک کردن سینه می باشد.

به طور کلی جراحی کوچک کردن سایز سینه برای خانم هایی که از بزرگی سینه رنج می برند ، گزینه مناسبی می باشد.

جراحی بزرگ کردن سینه

به طور کلی ، سینه ها یکی از اندام های بدن زنان می باشند که در زیباتر به نظر رسیدن استایل آن ها نقش موثری دارند.

برخی خانم ها بنا به هر دلیلی از سایز یا شکل و فرم سینه های خود ناراضی هستند و به دنبال راهی جهت بهبود فرم و اندازه سینه های خود می باشند.

عمل پروتز سینه ، یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در میان بانوان می باشد که در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده بوده و دستیابی به سینه هایی خوش فرم و با سایز متناسب را برای آنان میسر نماید.

علل کوچک بودن سایز سینه ها :

کوچک بودن اندازه سینه ها معمولا ناشی از وراثت و ژنتیک می باشد ، البته عواملی اعم از افزایش سن ، کاهش وزن شدید و برخی عوامل هورمونی نیز در تحلیل بافت پستان موثر خواهند بود.

لازم به ذکر است یکی از دلایلی که منجر به گرایش خانم ها به انجام جراحی پروتز سینه می شود ، تغییر حالت سینه پس از دوران حاملگی و شیردهی می باشد. چرا که دوران حاملگی و همینطور شیردهی باعث می شوند که تغییراتی از جمله کشیده شدن و افتادگی سینه ها اتفاق بیفتد که طبیعتا برای فرد ناخوشایند خواهد بود.

لازم به ذکر است در این موارد می توان همراه با پروتز سینه ، جهت اصلاح فرم ظاهری سینه جراحی لیفت سینه را نیز به طور همزمان انجام داد.

جراح-سینه-3

انواع پروتز سينه :

پروتزهای سینه از لحاظ جنس ، سایز ، شدت برجستگی ، فرم و غیره دارای تفاوت هایی می باشند که جراح فوق تخصص پلاستیک با توجه به شرایط فیزیکی بیمار ، ابعاد قفسه سینه وی و نهایتا سلیقه خود ، پروتز متناسب با اندام وی را برمی گزیند.

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس :

پروتزها از نظر جنس به دو نوع پروتزهای سالینی و پروتزهای سلیکونی تقسیم می شوند که در ادامه توضیحاتی درباره هر یک ارائه خواهیم نمود.

در ابتدا لازم به ذکر است که جنس غشای بیرونی هر دو نوع پروتز سینه ، از سیلیکون که ماده ای بی خطر برای بدن است می باشد.

 • پروتزهای سالینی ( آب نمکی ) :

این پروتزها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می باشند و با محلول استریل آب و نمک پر شده اند.

پروتزهای سالینی ، چنانچه پاره یا سوراخ شوند ؛ مواد داخل آن ها کاملا تخلیه شده و توسط بدن جذب می گردد و در آخر از طریق خود بدن نیز دفع می شود.

توجه داشته باشید که پروتزهای سالینی ؛ نسبت به پروتزهای سیلیکونی در هنگام لمس ، سفت تر هستند و این حالت که سینه دارای بافتی مصنوعی است را تایید می کنند.

 • پروتزهای سیلیکونی ( ژل سیلیکونی ) :

پروتزهای سیلیکونی نیز دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا می باشند.

مواد داخلی این پروتزها از ژل سیلیکون تشکیل یافته است که در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاوم بوده و در صورت بروز پارگی یا سوراخ شدن که احتمال آن بسیار نادر است هرگز دچار نشت نشده و مواد آن تخلیه نمی گردد و در داخل خود پروتز باقی می ماند.جراح-سینه-2

بافت این پروتزها بسیار مشابه بافت واقعی و طبیعی سینه می باشد ، لذا در هنگام لمس شباهت زیادی به بافت طبیعی پستان دارند.

امروزه اکثریت جراحان به منظور عمل پروتز سینه از پروتزهای سیلیکونی استفاده می کنند ، چرا که این پروتزها نه تنها از لحاظ شکل ظاهری شبیه به بافت سینه بوده و در مقابل ترکیدن مقاوم هستند ؛ بلکه به دلیل ساخته شده از ژل سیلیکون خطری نیز برای افراد به دنبال ندارند.

زیرا سیلیکون ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان یافت می شود و در بسیاری از مواد پیرامون ما نیز موجود است و هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد و در واقع بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان نمی دهد.

انواع پروتز سينه از لحاظ فرم و شکل ظاهری :

پروتزهای سینه از لحاظ فرم ظاهری غالبا به دو دسته قطره اشکی ( آناتومیک ) و گرد تقسیم می شوند.

 • پروتز سينه قطره اشکی : شکل این نوع از پروتزها درست مشابه سینه واقعی بوده و شبیه به قطره اشک می باشد ؛ به نحوی که بخش فوقانی آن باریک تر و بخش تحتانی آن حجیم تر بوده و برجستگی بیشتری دارد.

توجه داشته باشید که به منظور جایگذاری این نوع از پروتزها ، نیاز به ایجاد برش بزرگتری خواهد بود و چنانچه چرخش پروتز اتفاق بیفتد سینه ظاهری نامطلوب یافته و فرد به جراحی ترمیمی نیاز پیدا خواهد کرد.

 • پروتز سینه گرد : افرادی که خواهان سینه هایی برجسته تر و پرتر هستند ، بهتر است از پروتزهای گرد استفاده کنند.

میزان برجستگی در پروتزهای گرد در همه نقاط آن یکسان است و از نمای نیم رخ شبیه به هلال ماه می باشند. و جهت قرارگیری آن برش کوچکی نیاز خواهد بود.

پروتزهای گرد معمولا متقاضیان بیشتری دارند ، اما با این وجود توصیه می شود جهت انتخاب مدل پروتز مناسب حتما به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه فرمایید و بر اساس صلاحدید ایشان نوع پروتز متناسب با اندام خود را برگزینید.

عمل پروتز سینه برای چه افرادی مناسب است ؟

انجام عمل پروتز سینه برای تمام افرادی که از سلامت فیزیکی کامل برخوردارند ، مناسب بوده و مانعی ندارد ؛ اما به طور کلی شرایط لازم جهت انجام این عمل جراحی عبارتست از :

 • داشتن سینه هایی کوچک تر از حد طبیعی و نرمال در اثر ژنتیک ، کاهش وزن ، زایمان و شیردهی ؛ یکی از مواردی است که فرد می تواند جهت رهایی از آن اقدام به عمل پروتز سینه نماید.
 • عدم تقارن در شکل یا اندازه سینه ها که غالبا به صورت وراثتی می باشد نیز از دیگر مواردی است که افراد می توانند جهت رفع آن عمل پروتز سینه را انجام دهند.
 • داشتن سینه هایی کوچک و خرطومی شکل یا اصطلاحا توبولر که ناشی از وراثت می باشد ، یکی دیگر از مواردی است که سبب نازیبایی اندام افراد شده و آن ها را ترغیب به انجام جراحی پروتز سینه می نماید.
 • دسته دیگر از خانم هایی که تمایل به انجام عمل پروتز سینه دارند ، بانوانی هستند که در اثر سرطان سینه ، یک یا هر دو سینه خود را از دست داده اند و دچار فقدان بافت سینه می باشند.

ناگفته نماند که پروتزهای سینه را می توان زیر عضله پستان یعنی در واقع زیر بافت سینه جایگزین کرد.

انواع برش های جراحی در پروتزسینه در یکی از مناطق زیر پستان ، دور هاله پستان ، زیر بغل ، ناف ایجاد می شود و پروتزسینه وارد بدن می گردد.

جراح سینه 4

جراحی بالا کشیدن سینه یا لیفت سینه

لیفت سینه یا ماستوپکسی عمل جراحی سینه ای است که به منظور اصلاح سایز و شکل و بالا کشیدن سینه روی قفسه سینه بانوانی که دارای سینه هایی با حجم نرمال می باشند انجام می شود.

درعمل لیفت سینه پوست و بافت اضافه سینه برداشته شده و بافت و نوک سینه به محل بالا تر منتقل خواهد شد.

زمان مناسب برای انجام جراحی سینه بعد از 20 سالگی می باشد که رشد سینه ها کامل شده باشد.

اقدامات قبل از جراحی سینه

 • از مصرف داروهایی از قبیل قرص های آسپرین که موجب اختلال در انعقاد خون می شود به مدت دو هفته خودداری نماید.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید جراح سینه خود را مطلع سازید.
 • در جلسه مشاوره قبل از عمل لیفت سینه آزمایش های لازم توسط جراح سینه تجویز می شود و فرد باید آزمایشات را انجام داده و روز جراحی سینه همراه خود داشته باشد.
 • یک ماه قبل از عمل لیفت سینه از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری نمایید.
 • شب قبل از عمل لیفت سینه استحمام نمایید، شام سبکی میل کنید و از 12 شب به بعد از خوردن و آشامیدن خودداری کنید که معده حین عمل خالی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی سینه

 • داشتن تورم و درد بعد از جراحی زیبایی سینه طبیعی می باشد و برای تسکین آن جراح سینه داروهای مسکن تجویز می نماید و فرد باید داروها را طبق دستور استفاده کند.
 • هنگام خوابیدن طاقباز بخوابید و با قرار دادن بالشت زیر سر ، سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • معمولا فرد بعد از یک هفته می تواند به محل کار خود بازگردد و فعالیت های روز مره خود را با فشار نیاوردن به سینه خود انجام دهد.
 • اگر دچار احساس خشکی در پوست سینه شدید در صورتی می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید که به زخم ها تماسی نداشته باشد و برای جلوگیری از ایجاد عفونت باید جای زخم ها خشک نگه داشته شود.
 • سوتین طبی که جراح سینه تجویز نموده است به طور دائم تا 4 هفته استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین که موجب ایجاد فشار در سینه می شود خودداری نمایید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته بدن رژیم غذایی خود را بعد از جراحی سینه با نوشیدن مایعات آغاز نمایید.
 • پانسمان یا چسبی که روی زخم ها زده می شود به هیچ عنوان دستکاری نشود تا خودشان به موقع شل شده و بیافتند.

آیا می توان قبل از بارداری اقدام به جراحی سینه نمود ؟

همانطور که پیشتر اشاره شد بارداری و شیردهی منجر به تغییر سایز و فرم ظاهری سینه ها می شود ، چرا که در این دوران هورمون های بدن مستعد تغییراتی شده و همچنین بدن دچار اضافه وزن می شود لذا سایز سینه ها نیز در دوران بارداری بزرگتر از حالت قبلی خود خواهند شد.

با توجه به نکات فوق الذکر ، توصیه می شود چنانچه در صدد انجام جراحی سینه هستید و همچنین قصد باردار شدن در ایند را نیز دارید حتما انجام جراحی سینه را به بعد از زایمان موکول نمایید.

دوران نقاهت جراحی سینه

در خاتمه می بایست خاطر نشان کرد که جراحی سینه حدودا 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد و فرد پس از گذشت 1 الی 2 روز از انجام جراحی می تواند اقدام به راه رفتن نموده و پس از چند روز قادر به انجام فعالیت های سبک بدنی و حتی بازگشت به محل کار خود خواهد بود.

هزینه جراحی سینه

هزینه جراحی سینه بر اساس نوع جراحی مورد نظر ، دستمزد جراح سینه ، هزینه اتاق عمل و پرسنل اتاق عمل ، هزینه کلینیک یا بیمارستان و غیره تعیین می گردد و بیمار جهت اطلاع از هزینه دقیق جراحی سینه می بایست با پزشک خود مشورت نماید.

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

نظرات بسته شده است.

Call Now Button