زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترشحات پستان اغلب به دلایل مختلفی اتفاق می افتد ، در بسیاری از موارد این ترشحات طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد و پس از مدتی بدون دخالت دارویی و پزشکی خود به خود برطرف می شود ؛ این در حالی است که برخی ترشحات سینه نشانه ای از علائم جدی و بیماری و مشکلی در بدن است که نیاز به مراجعه به پزشک متخصص و بررسی و معاینات بیشتر دارد. به همین دلیل لازم است با تمامی این علائم  نشانه ها و دلایل بروز ترشحات آشنایی داشته باشید تا در زمان مناسب جهت درمان اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، مطالعه مقاله پیش رو از دکتر محمد هادیزاده ، جراح سینه تهران را از دست ندهید.

ترشحات-پستان - دکتر هادیزاده

دلیل ترشحات پستان

  • در برخورد با انواع ترشحات پستان توجه به نکات زیر ضروری می باشد.
  • رنگ و نوع ترشح که در زیر مطرح خواهیم نمود.
  • درگیر بودن یک یا دو پستان ها ، خارج شدن ترشحات از یک منفذ نوک پستان یا بیشتر
  • خارج شدن ترشحات به صورت خود به خودی یا بر اثر فشار بین انگشتان
  • لمس یا عدم لمس توده ی همراه
  • سن فرد
  • وضعیت هورمونی بیمار

*ترشحات شیری :

در خانم هایی که در سنین باروری هستند بیشتر ترشحات خود به خودی شیری رویت می شود . ترشحات شیری بر اثر افزایش پیدا کردن هورمونی به نام پرولاکتین رخ می دهد که در اواخر دوران حاملگی و شیر دهی در بدن زیادتر می شود و باعث ترشح شیر می شود.

*ترشحات خونی :

از مهم ترین انواع ترشحات پستان از لحاظ ارزیابی سرطان سینه ترشحات خونی را می توان نام برد . در بیشتر موارد ترشحات خونی بر اثر بیماری های خوش خیم پستان نیز ایجاد می شوند ولی این نوع  بیشتر از ترشحات دیگر ، با سرطان همراه است لذا به بررسی دقیق نیاز می باشد.

ترشحات آبکی :

بعد از ترشحات خونی ، ترشحات آبکی کاملا شفاف و رقیق مهم ترین نوع ترشحات محسوب می شوند که باید از لحاظ ارزیابی سرطان مورد توجه قرار بگیرند.

*ترشحات چرکی :

این گونه ترشحات به طور معمول از عفونت ها ناشی می شوند . در بیشتر موارد ترشحات چرکی یک طرفه و با علائم التهاب همچون قرمزی ، درد و سفتی پستان همراه می باشند . به طور معمول این ترشحات از چند مجرا خارج می شوند .

*ترشحات رنگی :

در بعضی موارد ترشحات رنگی از چند مجرا خارج می شوند . این ترشحات در بیشتر موارد دو طرفه هستند و ممکن است با رنگ های سفید ، آبی ، زرد ، خاکستری ، سبز یا قهوه ای از چند مجرا خارج شوند.

*ترشحات فیزیولوژیک و طبیعی :

در 60 % از زنان غیر شیرده بر اثر فشار دادن نوک پستان بین دو انگشت ، مقداری مایع خارج می شود. این ترشحات طبیعی اند و می توانند با رنگ های زرد ، سفید ، سبز ، قهوه ای ، ابی یا سیاه از مجاری خارج شوند.

ترشحات پستان در دوران بارداری و شیردهی

این موضوع در واقع بخش طبیعی از عملکرد سینه در دوران حاملگی و شیردهی بوده و جای نگرانی ندارد. ممکن است در مراحل اولیه بارداری ، شاهد ترشحات روشن از سینه ها باشید که در مراحل بعدی بارداری حالت شیری و آبکی پیدا می کند. بعد از پایان شیردهی به فرزند نیز ، ترشحات شیری از نوک سینه ممکن است تا دو سال بعد از قطع شیردهی ادامه داشته باشد.

درمان ترشحات نوک سینه

پیش از هر چیز توصیه می شود با تمامی دلایل بروز ترشحات سینه آشنایی پیدا کنید. این موضوع کمک می کند تا متوجه شوید کدام یک از ترشحات خطرناک بوده و نیاز به معاینه و درمان دارد و کدام نوع از ترشحات طبیعی است و خود به خود برطرف می شود. لازم به ذکر است که برای درمان ترشحات طبیعی سینه نیاز به انجام کاری نیست. تنها اگر این موضوع برایتان آزاردهنده است می توانید از پدهای مخصوص در سوتین خود استفاده کنید.

اما برای برطرف کردن ترشحات نوک پستان که به صورت غیر طبیعی هستند ، لازم است حتما به پزشک مراجعه نمایید تا بعد از بررسی و مشخص شدن علت ترشح سینه ، اقدامات درمانی لازم صورت بگیرد. در بیشتر موارد این عارضه با دارو درمانی برطرف می شود.

ترشح نوک سینه قبل از پریود

ممکن است برخی از خانم در دوران قاعدگی سینه های آن ها سفت و دردناک شود و حتی در مواردی شاهد خروج ترشحاتی از پستان ها باشند. معمولا ترشحاتی که در دوران پریود خارج می شود به رنگ خون یا قهوه ای است.

ترشح شیر از سینه بدون بارداری

معمولا این عارضه به دلیل عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد و در شرایطی که پرولاکتین فرد بالا باشد ، ممکن است ترشحات شیری از سینه رخ دهد. برای بررسی این موضوع لازم است در قدم اول به کمک ازمایش سطح پرولاکتین بررسی شود ؛ چرا که این احتمال وجود دارد به گالاکتوره مبتلا باشید. دقت داشته باشید که بالانس هورمونی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و برای کنترل آن باید تحت نظر پزشک باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]