۲۰ دی

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

اساسا سینه ی زن متشکل از سه نوع لفناوی ، لوبول و استروما می باشد . مجراهای لنفاوی کانال هایی هستند که شیر را به سمت نوک سینه هدایت می کنند. استروما بافتی می باشد که در برگیرنده ی بافت چربی و بافت پیوندی است و لوبول ها نیز غدد تولید کننده ی شیر هستند. سرطان های سینه به دو دسته ی تهاجمی و سرطان هایی که انتشار پیدا نکرده اند تقسیم بندی می شوند . در این مقاله به بررسی موضوع ” انواع سرطان سینه ” میپردازیم .

انواع سرطان سینه

می توان سرطان سینه را بر اساس نوع بافت منشا تقسیم بندی نیز نمود. تورم سرطانی به این معنی می باشد که سرطان در بافت پوششی شروع شده است.
سرطان سارکوما نوعی از سرطان است که درون بافت پیوندی ایجاد می شود و از بافت پیوندی در سینه یا بافت های پیوندی دیگر پدیدار می شوند.

مبنای دیگر برای تقسیم بندی انواع سرطان سینه :

سرطان های خوش خیم
سرطان های متاستازی
اکثر سرطان هایی که شناخته شده اند جزو سرطان های خوش خیم می باشند. در سرطان های خوش خیم که اغلب بی خطر اند تومور نمی تواند جابجا شود و در جای خود ثابت است و می توان با عمل جراحی آن را برداشت .
سرطان های سینه ی متاستازی دارای انواع زیادی می باشند و به دو دسته ی منتشر نشده و تهاجمی دسته بندی می شوند . سرطان مجاری لنفی در ناحیه ، نوع ماژور سرطان سینه می باشد . سایر انواع سرطان سینه عبارت اند از سرطان لوبول در ناحیه و تورم سرطانی ماژور و تورم سرطانی تهاجمی مجازی لنفی.

تورم سرطانی در محل سرطان لنفی یا تورم سرطانی داخل مجاری لنفی ، شایع ترین نوع تورم سرطانی غیر تهاجمی محسوب می شود . این نوع سرطان سینه با این عامل مشخص می گردد که تومور درون مجرای لنفاوی قرار دارد و منتشر نشده است.
انواع دیگر مینور سرطان های سینه شامل : سرطان سینه التهابی ، سرطان مغزی نخاعی ، تورم سرطانی متاپلاستیک ، تورم مختلط ، تومور های سرطانی موکینوز ، تورم سرطانی لوله ای شکل ، تورم سرطانی برآمدگی مانند و غیره .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

انواع سرطان سینه
مجموع امتیاز 4.6 از 12 رای

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ