افرادی که مبتلا به سرطان پستان می شوند در ابتدا سوالات متعددی در ذهن شان ایجاد می شود که یکی از آن ها در مورد انواع سرطان سینه است، در این مقاله دکتر هادیزاده توضیحات جامع و کاملی در این خصوص مطرح نموده اند که توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع سرطان سینه

به طور کلی سینه زن متشکل از سه نوع لنفاوی، لوبول و استروما می باشد:

مجراهای لنفاوی کانال هایی هستند که شیر را به سمت نوک سینه هدایت می کنند. استروما بافتیست که در برگیرنده بافت چربی و بافت پیوندی است و لوبول ها نیز غدد تولید کننده شیر هستند.

سرطان های سینه به دو دسته تهاجمی و سرطان هایی که انتشار پیدا نکرده اند تقسیم می شوند. در این مقاله به بررسی موضوع ” انواع سرطان سینه ” می پردازیم.

سرطان سینه را می توان بر اساس نوع بافت منشا تقسیم بندی کرد. تورم سرطانی به این معنی می باشد که سرطان در بافت پوششی شروع شده است.

سرطان سارکوما نوعی سرطان است که درون بافت پیوندی ایجاد می شود و از بافت پیوندی در سینه یا بافت های پیوندی دیگر نمایان می شوند.

می توان سرطان سينه را بر اساس نوع بافت منشا تقسیم بندی نیز نمود. تورم سرطانی به این معنی می باشد که سرطان در بافت پوششی شروع شده است. سرطان سارکوما نوعی از سرطان است که درون بافت پیوندی ایجاد می شود و از بافت پیوندی در سینه یا بافت های پیوندی دیگر پدیدار می شوند.

مبنای دیگر برای تقسیم بندی انواع سرطان سینه :

  • سرطان های خوش خیم
  • سرطان های متاستازی

بیشتر سرطان هایی که شناخته شده اند جزو سرطان های خوش خیم می باشند. در سرطان های خوش خیم که اغلب بی خطر هستند تومور ثابت می ماند و نمی تواند جابجا شود و می توان با عمل جراحی از بدن خارج کرد.

سرطان های سینه متاستازی دارای انواع زیادی می باشند و به دو دسته منتشر نشده و تهاجمی تقسیم بندی می شوند.

سرطان مجاری لنفی در ناحیه ، نوع ماژور سرطان می باشد. سایر انواع سرطان سینه عبارتند از سرطان لوبول در ناحیه ، تورم سرطانی ماژور و تورم سرطانی تهاجمی مجاری لنفی.

شایع ترین نوع تورم سرطانی غیر تهاجمی ، تورم سرطانی در محل سرطان لنفی یا تورم سرطانی داخل مجاری لنفی می باشد. در این نوع سرطان، تومور درون مجرای لنفاوی قرار دارد و منشر نشده است.

از دیگر سرطان های مینور سینه می توان به سرطان سینه التهابی ، سرطان مغزی نخاعی ، تورم سرطانی برآمدگی مانند ، تورم سرطانی متاپلاستیک ، تورم مختلط ، تورم سرطانی لوله ای شکل ، تومور های سرطانی موکینوز و غیره اشاره کرد.

انواع سرطان سینه

راه های پیشگیری از انواع سرطان سینه

  1. به منظور پیشگیری از بروز انواع سرطان سینه مصرف ریز مغذی های گیاهی را با خوردن مقادیر فراوانی از میوه ها ، سبزی ها ، غلات سبوس دار ، دانه ها ، خشکبار و حبوبات افزایش دهید.
  2. هر روز فعالیت های بدنی و ورزش داشته باشید زیرا بر اساس مطالعاتی ثابت شده است که زنانی که روزانه 30 تا 45 دقیقه ورزش دارند 20 تا 40 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند.
  3. هرگز سیگار نکشید و در محیط هایی که دود سیگار وجود دارد قرار نگیرید زیرا زنان سیگاری 40 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان می باشند.
  4. از چربی های سالم استفاده کنید و مصرف چربی ها را کاهش دهید، مصرف روغن زیتون و روغن امگا3 را افزایش دهید.
  5. تا جایی که ممکن است از تماس با عوامل سرطان زا همچون غذاهای سرطان زا، تشعشعات غیر ضروری پرتوایکس، هورمون درمانی، تماس فیزیکی با استنشاق حشره کش ها و آفت کش ها خودداری کنید.
  6. مکمل های غنی از ریز مغذی ها را برای پیشگیری از انواع سرطان سینه مورد استفاده قرار دهید.
  7. حتما وزن خود را به حد سالم و طبیعی برسانید زیرا طبق بررسی ها زیاد بودن وزن عاملی موثر در بروز سرطان می باشد.
  8. از نوشیدن الکل اجتناب کنید زیرا بر اساس بررسی های انجام شده مصرف کنندگان الکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند.