ژنیکوماستی

به بزرگ شدن سینه در آقایان ؛ ژنیکوماستی گفته می شود که به طور معمول بر اثر بزرگ شدن خوش خیم
بافت سینه حاصل می گردد.

این حالت سینه آقایان به دلیل عدم تعادل هورمون های تستوسترون و هورمون استروژن به وجود می آید.

چرا ژنیکوماستی اتفاق می افتد ؟

اگر غده های پستان در آقایان بیش از اندازه و به طور غیر عادی رشد کند و در نهایت منجر به بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان شود ، لازم است تا حتماً به پزشک مراجعه نمایند ، تا بررسی های لازم را انجام دهند.

در فرزندان پسر در سنین نوزادی ، این وضعیت به دلیل هورمون های زنانه ی مادر اتفاق می افتد و در بزرگسالان چه در افراد مسن و چه در آقایان جوان این موضوع یک امر غیر طبیعی محسوب شده و به عنوان یک اختلال متابولیکی شناخته می شود.

ژنیکوماستی

در پسران نوجوان ، این وضعیت باعث پریشان شدن آن ها خواهد شد ، البته اگر این بزرگی در نوجوانی ناشی از چاقی نباشد ، کم کم رشد پستان ها کاهش می یابد و  با گذشت چند سال به اندازه نرمال بر خواهد گشت.

غالباً ژینکوماستی تحت تاثیر اختلال در هورمون های جنسی یا مصرف داروهایی که میزان ترشح پرولاکتین را افزایش می دهند ، بروز می کند.

لازم به ذکر است که برخی افراد مبتلا به ژنیکوماستی ، در اثر مصرف مواد مخدر دچار این بیماری شده اند.

ابتلا بعضی از بیماری ها ، مانند نارسایی کبدی یا کلیوی نیز می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود.

برجستگی غیر طبیعی سینه ها در آقایان ممکن است در اثر هیپرتروفی ( پُر سازی ) بافت سینه ، بافت چربی در پستان و یا ترکیب این ها باشد ، به طور کلی اگر این برجستگی به دلیل میزان زیاد چربی باشد ، ژنیکوماستی نامیده می شود.

درمان ژنیکوماستی

اولین قدمی که برای درمان ژنیکوماستی باید برداشت ، حذف عواملی است که موجب بروز این مشکل شده اند. برای مثال اگر تحت تاثیر مصرف دارو یا مواد مخدر این معضل رخ داده ،  در ابتدا باید با قطع مصرف دارو یا مواد مخدر از پیشروی بیشتر آن جلوگیری کرد و پس از آن برای انجام جراحی ژنیکوماستی اقدام نمود.

جراحی ژنیکوماستی در حقیقت جراحی سینه آقایان می باشد که می تواند با بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود ، البته به منظور انجام این جراحی ، بیهوشی گزینه مناسب تری خواهد بود.

لازم به ذکر است که طی جراحی ژنیکوماستی ، به کمک یک ساکشن مناسب چربی اضافی موجود در سینه تخلیه می گردد.

توجه داشته باشید که اختلال ژنیکوماستی ( بزرگی سینه مردان ) امکان دارد در یک یا هر دو سینه های آقایان ایجاد شود.

به طور معمول بزرگ شدن سینه در آقایان ، آن ها را در معرض خطر قرار نخواهد داد ؛ اما احساس ناخوشایندی در آن ها ایجاد خواهد کرد.

ژنیکوماستی

عوامل ایجاد کننده ژنیکوماستی

عواملی که منجر به ایجاد ژنیکوماستی می شوند به شرح زیر می باشند :

 • تغییرات هورمونی که بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می افتد.
 • زیاد شدن چربی بدن که منجر به افزایش سطح استروژن می گردد.
 • مصرف برخی داروها
 • ابتلا به بعضی بیماری ها
 • غده تیروئید پرکار
 • ابتلا به بیماری های کبدی
 • وجود تومور در بیضه
 • غده ی هیپوفیز یا غده آدرنال
 • مواردی نظیر سندرم کلاین فلتر یا اختلالات در غده هیپوفیز که منجر به پایین آمدن سطوح تستوسترون می شوند نیز از دیگر علل ایجاد کننده این بیماری محسوب می گردند.

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی

در ابتدا پزشک سوالاتی در رابطه با وضعیت شما و داروهایی که استفاده می کنید ، می پرسد.

سپس به بررسی های فیزیکی می پردازد و بافت سینه را معاینه و ارزیابی می کند. هرچند ابتلا به سرطان سینه در این شرایط نادر است ، با این وجود پزشک سینه ها را برای ارزیابی سرطان سینه نیز مورد بررسی قرار می دهد.

به علاوه ممکن است بیضه ها نیز از لحاظ وجود تومور بررسی شوند.

امکان دارد برای تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشات دیگری را نیز تجویز نماید.

ژنیکوماستی

زمان مناسب انجام عمل ژنیکوماستی

به طور کلی هدف از انجام عمل ژنیکوماستی یا جراحی سینه در مردان ، ترمیم وضعیت طبیعی سینه مردان و اصلاح بزرگی و بدفرمی های سینه مردان است.

کاندیدای مناسب عمل ژنیکوماستی آقایانی هستند که دارای سلامتی کامل باشند و بزرگی سینه آن ها بر اثر عوارض مصرف داروی خاصی نباشد.

آقایان باید ابتدا به یک وزن پایدار برسند و رشد سینه هایشان تثبیت شود.

اقدامات قبل از عمل ژنیکوماستی

 • اولین اقدام هر فرد انتخاب بهترین جراح سینه می باشد چرا که تاثیر بسزایی در ایجاد نتایج مطلوب و مورد رضایت دارد و سال ها زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد.
 • بعد از اینکه فرد جراح سینه را انتخاب کرد می تواند به مطب وی مراجعه کند و نمونه کارهای جراح سینه را مشاهده نماید یا با بیماران حاضر در مطب صحبت داشته باشد و میزان رضایت آن ها را از انجام جراحی سینه جویا شود.
 • فرد باید انتظار خود از عمل جراحی سینه را بیان نماید و جراح سینه بعد از معاینه بالینی سینه دیدگاه کلی از نتیجه جراحی سینه به فرد خواهد داد و بهترین روش را برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می کند.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید حتما جراح سینه را مطلع سازید.
 • دو هفته قبل از عمل ژنیکوماستی از مصرف داروهای غیر ضروری از قبیل بروفن و آسپرین که موجب اختلال در انعقاد خون می شود خودداری نمایید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی سینه از مصرف دخانیات و هر گونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • آزمایشات لازم تجویز شده توسط جراح سینه را انجام دهید و روز جراحی سینه همراه خود داشته باشید.

ژنیکوماستی

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

 • پس از انجام جراحی زیبایی سینه احساس درد و کوفتگی وجود دارد، اما این احساس درد تا حدی قابل تحمل است  و در صورت صلاحدید جراح سینه برای شما دارو تجویز می کند.
 • به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی بعد از عمل ژنیکوماستی استفاده نمایید.
 • داشتن تورم بعد از جراحی سینه وجود دارد و طبیعی است و فرد متوجه تغییرات ایجاد شده نخواهد شد. این تورم با رعایت کردن نکات لازم برطرف شده و نتیجه را مشاهده خواهید نمود.
 • به مدت 2 هفته از خوابیدن به روی شکم خودداری نمایید و و به صورت طاقباز بخوابید و با قرار دادن دو بالشت سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • به مدت 6 هفته بهتر است از گن مخصوص استفاده کنید، این گن از تکان خوردن و احساس درد جلوگیری می کند و همچنین موجب ازبین رفتن تورم تدریجی خواهد شد.
 • در این مدت سعی کنید از انجام فعالیت ورزشی که باعث ایجاد فشار در بالا تنه و شانه می شود پرهیز کنید.

فیلم جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر محمد هادیزاده بهترین جراح سینه تهران

هزینه درمان ژنیکوماستی

هزینه درمان ژنیکوماستی در افراد مختلف با توجه به پارامترهای متعددی ، متفاوت و متغیر می باشد ؛ برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی ژنیکوماستی می توانید به جراح سینه خود مراجعه کنید.