ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

به بزرگ شدن سینه در آقایان و یا پسران ژنیکوماستی گفته می شود که به طور معمول بر اثر بزرگ شدن خوش خیم
بافت سینه حاصل می گردد .

این حالت سینه ی آقایان به دلیل عدم تعادل هورمون های تستوسترون و هورمون استروژن به وجود می آید .

ژنیکوماستی

چرا ژنیکوماستی اتفاق می افتد ؟

اگر غده های پستان درآقایان بیش از اندازه و به طور غیر عادی رشد کند و در نهایت منجر به بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان شود ، لازم است تا حتماً به پزشک مراجعه نمایند ، تا بررسی های لازم را انجام دهند .

در فرزندان پسر در نوزادی ، این وضعیت به دلیل هورمون های زنانه ی مادر ، اتفاق می افتد و در بزرگسالان چه در افراد مسن و چه در آقایان جوان این موضوع یک امر غیر طبیعی و به عنوان یک اختلال متابولیکی شناخته می شود .

در نوجوانان نیز ، این وضعیت باعث پریشان شدن ، پسرها خواهد شد ، البته اگر این بزرگی در نوجوانی ناشی از چاقی نباشد ، کم کم رشد پستان ها کاهش می یابد و  با گذشت چند سال به اندازه نرمال بر خواهد گشت .

غالباً ژینکوماستی تحت تاثیر اختلال در هورمون های جنسی و یا مصرف دارو هایی که میزان ترشح پرولاکتین را افزایش می دهند ، بروز می کند .

همچنین بین 4 الی 10 درصد از افراد مبتلا به ژنیکوماستی ، در اثر مصرف مواد مخدر دچار این بیماری شده اند .

ابتلا به بعضی از بیماری ها ، مانند نارسایی کبدی یا کلیوی نیز می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود .

برجستگی غیر طبیعی سینه ها در آقایان ممکن است در اثر هیپرتروفی ( پُر سازی ) بافت سینه ، بافت چربی در پستان و یا ترکیب این ها باشد ، به طور کلی اگر این برجستگی به دلیل میزان زیاد چربی باشد ، ژنیکوماستی نامیده می شود .

ژنیکوماستی 2

 

درمان ژنیکوماستی

اولین قدمی که برای درمان ژنیکوماستی باید برداشت ، حذف عواملی که موجب بروز این مشکل شده اند ، می باشد . برای مثال اگر تحت تاثیر مصرف دارو یا مواد مخدر این معضل رخ داده ،  در ابتدا با قطع مصرف دارو یا مواد مخدر ، از پیشروی بیشتر آن باید جلوگیری کرد و پس از آن برای انجام جراحی اقدام نمود .

این نوع جراحی سینه می تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود ، که البته بیهوشی گزینه بهتری است و پس از آن به کمک یک ساکشن مناسب چربی اضافی را تخلیه کرد .

امکان دارد بیماری در یک یا هر دو سینه های آقایان ایجاد شود .

در ابتدا به حالت یک توده ی کوچک در زیر نوک سینه به وجود می آید که امکان دارد با لمس قابل تشخیص باشد .

به طور معمول بزرگ شدن سینه در آقایان آن ها را در معرض خطر قرار نخواهد داد اما احساس ناخوشایندی در آنها ایجاد خواهد کرد .

عواملی که منجر به ژنیکوماستی می شوند به شرح زیر می باشند :

 • تغییرات هورمونی که بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می افتد .
 • زیاد شدن چربی بدن که منجر به افزایش سطح استروژن می گردد .
 • مصرف برخی دارو ها
 • ابتلا به بعضی بیماری ها
 • مواردی نظیر سندرم کلاین فلتر یا اختلالات در غده ی هیپوفیز که منجر به پایین آمدن سطوح تستوسترون می شوند .
 • غده ی تیروئید پرکار
 • ابتلا به بیماری های کبدی
 • وجود تومور در بیضه ، غده ی هیپوفیز یا غده ی آدرنال

ژنیکوماستی 3

 

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی :

در ابتدا پزشک سوالاتی در رابطه با وضعیت و دارو هایی که استفاده می کنید ، می پرسد .

سپس به بررسی های فیزیکی می پردازد و بافت سینه را معاینه و ارزیابی می کند . هرچند ابتلا به سرطان سینه در این شرایط نادر است ، با این وجود پزشک سینه ها را برای ارزیابی سرطان سینه نیز مورد بررسی قرار می دهد .

به علاوه ممکن است بیضه ها نیز از لحاظ وجود تومور بررسی شوند .

امکان دارد برای تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشات دیگری را نیز تجویز نماید .

زمان مناسب انجام عمل ژنیکوماستی

به طور کلی هدف از انجام عمل ژنیکوماستی یا جراحی سینه در مردان ترمیم وضعیت طبیعی سینه مردان و اصلاح بزرگی و بدفرمی های سینه مردان است.

کاندیدای مناسب عمل ژنیکوماستی آقایانی هستند که دارای سلامتی کامل باشند و بزرگی سینه آن ها بر اثر عوارض مصرف داروی خاصی نباشد.

آقایان باید ابتدا به یک وزن پایدار برسند و رشد سینه هایشان تثبیت شود.

ژنیکوماستی 4

 

اقدامات قبل از عمل ژنیکوماستی

 • اولین اقدام هر فرد انتخاب بهترین جراح سینه می باشد چرا که تاثیر بسزایی در ایجاد نتایج مطلوب و مورد رضایت دارد و سال ها زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد.
 • بعد از اینکه فرد جراح سینه را انتخاب کرد می تواند به مطب وی مراجعه کند و نمونه کارهای جراح سینه را مشاهده نماید یا با بیماران حاضر در مطب صحبت داشته باشد و میزان رضایت آن ها را از انجام جراحی سینه جویا شود.
 • فرد باید انتظار خود از عمل جراحی سینه را بیان نماید و جراح سینه بعد از معاینه بالینی سینه دیدگاه کلی از نتیجه جراحی سینه به فرد خواهد داد و بهترین روش را برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می کند.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید حتما جراح سینه را مطلع سازید.
 • دو هفته قبل از عمل ژنیکوماستی از مصرف داروهای غیر ضروری از قبیل بروفن و آسپرین که موجب اختلال در انعقاد خون می شود خودداری نمایید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی سینه از مصرف دخانیات و هر گونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • آزمایشات لازم تجویز شده توسط جراح سینه را انجام دهید و روز جراحی سینه همراه خود داشته باشید.

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

 • پس از انجام جراحی زیبایی سینه احساس درد و کوفتگی وجود دارد، اما این احساس درد تا حدی قابل تحمل است  و در صورت صلاحدید جراح سینه برای شما دارو تجویز می کند.
 • به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی بعد از عمل ژنیکوماستی استفاده نمایید.
 • داشتن تورم بعد از جراحی سینه وجود دارد و طبیعی است و فرد متوجه تغییرات ایجاد شده نخواهد شد. این تورم با رعایت کردن نکات لازم برطرف شده و نتیجه را مشاهده خواهید نمود.
 • به مدت 2 هفته از خوابیدن به روی شکم خودداری نمایید و و به صورت طاقباز بخوابید و با قرار دادن دو بالشت سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • به مدت 6 هفته بهتر است از گن مخصوص استفاده کنید، این گن از تکان خوردن و احساس درد جلوگیری می کند و همچنین موجب ازبین رفتن تورم تدریجی خواهد شد.
 • در این مدت سعی کنید از انجام فعالیت ورزشی که باعث ایجاد فشار در بالا تنه و شانه می شود پرهیز کنید.

هزینه درمان ژنیکوماستی

هزینه درمان ژنیکوماستی در افراد مختلف با توجه به تجربه جراح سینه ، محلی که در آن جراحی انجام می شود، هزینه کلینیک، دستمزد متخصص بیهوشی، دستمزد جراح سینه متفاوت و متغیر باشد و برای اطلاع دقیق از هزینه ی جراحی ژنیکوماستی می توانید به جراح سینه خود مراجعه کنید.

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ

Call Now Button