زمان مطالعه: 11 دقیقه

به بزرگ شدن سینه در آقایان ، ژنیکوماستی گفته می شود که به طور معمول بر اثر بزرگ شدن خوش خیم بافت سینه حاصل می گردد. این حالت سینه آقایان به دلیل عدم تعادل هورمون های تستوسترون و هورمون استروژن به وجود می آید. برای درمان این عارضه آقایان می توانند به دکتر محمد هادیزاده ، بهترین فوق تخصص جراحی سینه در تهران رجوع کرده و تحت جراحی قرار بگیرند.

 

 

چرا ژنیکوماستی اتفاق می افتد ؟

اگر غده های پستان در آقایان بیش از اندازه و به طور غیر عادی رشد کند و در نهایت منجر به بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان شود ، لازم است تا حتماً به بهترین جراح ژنیکوماستی تهران مراجعه نمایند، تا بررسی های لازم را انجام دهند. در فرزندان پسر در سنین نوزادی ، این وضعیت به دلیل هورمون های زنانه مادر اتفاق می افتد و در بزرگسالان چه در افراد مسن و چه در آقایان جوان این موضوع یک امر غیر طبیعی محسوب شده و به عنوان یک اختلال متابولیکی شناخته می شود.

 

ژنیکوماستی - دکتر محمد هادیزاده

 

در پسران نوجوان ، این وضعیت باعث پریشان شدن آن ها خواهد شد، البته اگر این بزرگی در نوجوانی ناشی از چاقی نباشد، کم کم رشد پستان ها کاهش می یابد و با گذشت چند سال به اندازه نرمال بر خواهد گشت. غالباً ژینکوماستی تحت تاثیر اختلال در هورمون های جنسی یا مصرف داروهایی که میزان ترشح پرولاکتین را افزایش می دهند، بروز می کند. لازم به ذکر است که برخی آقایان مبتلا به بزرگی سینه ، در اثر مصرف مواد مخدر دچار این بیماری شده اند. ابتلا بعضی از بیماری ها ، مانند نارسایی کبدی یا کلیوی نیز می تواند موجب بروز این عارضه می شود. برجستگی غیر طبیعی سینه ها در آقایان ممکن است در اثر هیپرتروفی ( پُر سازی ) بافت سینه ، بافت چربی در پستان و یا ترکیب این ها باشد ، به طور کلی اگر این برجستگی به دلیل میزان زیاد چربی باشد ، ژنیکوماستی نامیده می شود.

 

درمان ژنیکوماستی - دکتر هادیزاده

 

علائم بیماری ژنیکوماستی چیست ؟

دیده شده است که تعداد زیادی از آقایان بزرگسال که به عارضه بزرگی سینه مبتلا هستند ، گرفتار علائم و نشانه های بیماری نمی شوند. با این حال این بیماری نشانه هایی را در برخی افراد به همراه دارد :

 • بروز درد در سینه های به ویژه در پسران نوجوان
 • تورم بافت پستان
 • حساس شدن سینه ها
 • حساس شدن نوک سینه ها به لمس و مالش

چناچه فرد علائم فوق را در حالت شدید تجربه کند ، همچنین شاهد خروج ترشح از نوک سینه ها باشد ، بایستی به متخصص مراجعه نماید.

 

اگر شرایط و علائم فوق را دارید نگران و آشفته نشوید همین حالا با پر کردن فرم تماس زیر از دکتر محمد هادی زاده بهترین جراح سینه تهران مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

ژنیکوماستی در چه دوره هایی اتفاق می افتد؟

آقایان ممکن است در یکی از سه دوره زندگی خود ، یعنی زمان تولد ، دوره بلوغ یا در زمان بزرگسالی ، بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ها تجربه کنند. زمانی که نوزاد پسر متولد می شود ، تحت تاثیر هورمون استروژن بدن مادر قرار گرفته و ممکن است بافت سینه های او برآمده باشد. در این برهه انتظار می رود که نهایتا با گذشت 3 هفته ، این مسئله به بهبودی برسد.

در بازه زمانی که آقایان در سن بلوغ قرار می گیرند ، به خاطر تغییرات هورمونی که در بدن شان ایجاد می شود شاهد تغییراتی در فیزیک و جسم خود می شوند که یکی از آن ها بزرگ شدن سینه ها است. چنانچه این امر پس از بلوغ برطرف شد که دیگر تحت عنوان عارضه ژنیکوماستی شناخته نمی شود ؛ اما اگر بعد از دوره مذکور سینه ها همچنان به طور غیر طبیعی بزرگ باقی ماندند ، باید تحت یکی از روندهای درمانی قرار بگیرند. عارضه مذکور در بزرگسالی معمولا در سنین بینی 50 تا 80 سال نمود پیدا می کند. برای اتخاذ روند درمانی حتما به جراح سینه مراجعه کنید تا ایشان با بررسی شرایط شما و درجه بزرگی غیر طبیعی سینه ها ، مناسب ترین درمان را اتخاذ کند.

ژنیکوماستی در تهران - دکتر هادیزاده

علائم ژنیکوماستی خفیف در بلوغ

همانطور که اشاره شد بلوغ یکی از دلایل اصلی رشد بیش از اندازه سینه ها در پسران نوجوان می باشد. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که در بلوغ نقش بسزایی دارند. در مواردی که تعادل هورمونی در بدن به هم بریزد باعث ایجاد تورم در بافت سینه می شود برخی از دارو ها ، استفاده از الکل ، ماری جوانا ، امفتامین ، هروئین ، استروئید های آنابولیک نیز در بروز علائمی مانند تورم و همچنین شل شدن پوست سینه نقش بسزایی دارد.

ژنیکوماستی خفیف و ریزش مو

در طول دوران آندروپوز یا دوره یائسگی مردانه ، تولید هورمون های جنسی به خصوص تستوسترون به مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا می کند که این موضوع معمولا در دوران میانسالی رخ می دهد و علاوه بر آن باعث بهم ریختن تعادل هورمونی بدن ، باعث افزایش ژنیکو ماستی ، ریزش مو و بی خوابی می شود.

بزرگ شدن سینه ها و چاقی

اضافه وزن یا چاقی یکی از دلایل شایع برای رشد زیاد سینه ها می باشد. چاقی مفرط سطح تولید هورمون های زنانه بدن را افزایش می دهد و در نتیجه باعث رشد بافت سینه در مردان می گردد. اگر اضافه وزن دارید ، بهتر است به خوبی تجمع چربی را در بافت سینه و رشد آن را در نظر داشته باشید. در چنین حالت به این عارضه ژنیکو ماستی کاذب گفته می شود که در ادامه در رابطه با آن بیشتر توضیح داده ایم.
بهتر است بدانید انتخاب یک رژیم سالم و مناسب یکی از مهم ترین و بهترین راه های درمان ژنیکوماستی می باشد. مصرف سبزی ها و روغن ماهی که هر دو خاصیت ضد التهابی دارند می تواند باعث کاهش تورم سینه شود. از همین رو توصیه می شود برای لاغر شدن و کاهش وزن خود اقدام نمایید و یک رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیرید.

درمان ژنیکوماستی در تهران

اولین قدمی که برای درمان بزرگی سینه در آقایان باید برداشت ، حذف عواملی است که موجب بروز این مشکل شده اند. برای مثال اگر تحت تاثیر مصرف دارو یا مواد مخدر این معضل رخ داده ، در ابتدا باید با قطع مصرف دارو یا مواد مخدر از پیشروی بیشتر آن جلوگیری کرد و پس از آن برای انجام جراحی ژنیکوماستی در تهران اقدام نمود. این جراحی در حقیقت جراحی کوچک کردن سینه آقایان می باشد که می تواند با بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود ، البته به منظور انجام این جراحی ، بیهوشی گزینه مناسب تری خواهد بود. لازم به ذکر است که طی جراحی ، به کمک یک ساکشن مناسب چربی اضافی موجود در سینه تخلیه می گردد. توجه داشته باشید که اختلال ژنیکوماستی ( بزرگی سینه مردان ) امکان دارد در یک یا هر دو سینه های آقایان ایجاد شود. به طور معمول بزرگ شدن سینه در آقایان ، آن ها را در معرض خطر قرار نخواهد داد ؛ اما احساس ناخوشایندی در آن ها ایجاد خواهد کرد.

ژنیکوماستی - دکتر هادیزاده

عوامل ایجاد کننده ژنیکوماستی

دکتر هادی زاده ، بهترین جراح ژنیکوماستی تهران عواملی که منجر به ایجاد بزرگی پستان آقایان می شوند را در زیر شرح داده اند :

 • تغییرات هورمونی که بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می افتد.
 • زیاد شدن چربی بدن که منجر به افزایش سطح استروژن می گردد.
 • مصرف برخی داروها
 • ابتلا به بعضی بیماری ها
 • غده تیروئید پرکار
 • ابتلا به بیماری های کبدی
 • وجود تومور در بیضه
 • غده ی هیپوفیز یا غده آدرنال
 • مواردی نظیر سندرم کلاین فلتر یا اختلالات در غده هیپوفیز که منجر به پایین آمدن سطوح تستوسترون می شوند نیز از دیگر علل ایجاد کننده این بیماری محسوب می گردند.

فیلم کامل ژنیکوماستی

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی در تهران با دکتر هادیزاده

در ابتدا بهترین دکتر ژنیکوماستی در تهران سوالاتی در رابطه با وضعیت شما و داروهایی که استفاده می کنید ، می پرسد. سپس به بررسی های فیزیکی می پردازد و بافت سینه را معاینه و ارزیابی می کند. هرچند ابتلا به سرطان پستان در این شرایط نادر است ، با این وجود پزشک سینه ها را برای ارزیابی سرطان پستان نیز مورد بررسی قرار می دهد. به علاوه ممکن است بیضه ها نیز از لحاظ وجود تومور بررسی شوند. امکان دارد برای تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشات دیگری را نیز تجویز نماید.

 

ژنیکوماستی در تهران - دکتر محمد هادیزاده

 

روش های جراحی ژنیکوماستی

در فرایند جراحی ، قبل از روند ، بیهوشی یا بی حسی موضعی برای ایجاد احساس راحتی در بیمار ، مورد استفاده قرار می گیرد. جراح در خصوص بهترین گزینه ، متناسب با شرایط بیمار ، تصمیم گیری می نماید. تکنیک های مختلفی برای اجرای فرایند جراحی قابل استفاده می باشد که در زیر به شرح آنها می پردازیم:

 • تکنیک لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه مردان

اگر مورد شما عمدتاً به دلیل تجمع چربی اضافی بوجود آمده باشد ، لیپوساکشن به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند ، کانولا ، لوله ریز توخالی از طریق چندین برش ریز برای تخلیه چربی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تکنیک برش در ژنیکوماستی

این روند زمانی توصیه می شود که بافت سینه غده ای یا پوست باید برای درمان ژنیکوماستی ، برداشته شود. این فرایند بعلاوه در زمان نیاز به کاهش هاله یا قرار دادن نوک سینه در موقعیت طبیعی تر در سینه مردان ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ترکیب تکنیک های لیپوساکشن و برش در کوچک کردن سینه آقایان

در موارد نادر ، بهترین جراح سینه تهران از ترکیبی از این دو روش بهره می گیرد. بعد از روند ، ریکاوری به مدت 1 الی 2 هفته به طول انجامیده و باید حداقل برای 5 الی 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین یا فشار آوردن به سینه ها خودداری کنید. سینه ها و برش روز آنها پانسمان می شود و گن مخصوص برای به حداقل رساندن تورم و پشتیبانی از کانتور جدید قفسه سینه ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ماستکتومی 

در این نوع جراحی ، بافت غده پستان برداشته می شود. این جراحی ، اغلب فقط با استفاده از برش های کوچک انجام می شود. این نوع جراحی کمتر تهاجمی بوده و دوره نقاهت کمتری دارد. جراحی ژنیکوماستی را می توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی انجام داد. متخصص قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین تکنیک ها ، بیمار را بسیار دقیق ارزیابی خواهد کرد.

زمان مناسب انجام عمل ژنیکوماستی

به طور کلی هدف از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان ، ترمیم وضعیت طبیعی سینه مردان و اصلاح بزرگی و بدفرمی های سینه مردان است. کاندیدای مناسب عمل ژنیکوماستی در تهران ، آقایانی هستند که دارای سلامتی کامل باشند و بزرگی سینه آن ها بر اثر عوارض مصرف داروی خاصی نباشد. آقایان باید ابتدا به یک وزن پایدار برسند و رشد سینه هایشان تثبیت شود.

 

ژنیکوماستی - دکتر هادیزاده

 

اقدامات قبل از عمل ژنیکوماستی در تهران

 • اولین اقدام هر فرد انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی تهران می باشد ؛ چرا که تاثیر بسزایی در ایجاد نتایج مطلوب و مورد رضایت دارد و سال ها زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد.
 • بعد از اینکه فرد جراح سینه را انتخاب کرد می تواند به مطب وی مراجعه کند و نمونه کارهای جراح سینه را مشاهده نماید یا با بیماران حاضر در مطب صحبت داشته باشد و میزان رضایت آن ها را از انجام جراحی جویا شود.
 • فرد باید انتظار خود از عمل جراحی را بیان نماید و جراح بعد از معاینه بالینی سینه دیدگاه کلی از نتیجه جراحی به فرد خواهد داد و بهترین روش را برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می کند.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید حتما جراح سینه را مطلع سازید.
 • دو هفته قبل از عمل ژنیکوماستی از مصرف داروهای غیر ضروری از قبیل بروفن و آسپرین که موجب اختلال در انعقاد خون می شود خودداری نمایید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات و هر گونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • آزمایشات لازم تجویز شده توسط جراح را انجام دهید و روز جراحی همراه خود داشته باشید.

ژنیکوماستی در تهران - دکتر هادیزاده

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

 1. پس از انجام جراحی زیبایی سینه احساس درد و کوفتگی وجود دارد ، اما این احساس درد تا حدی قابل تحمل است و در صورت صلاحدید جراح سینه برای شما دارو تجویز می کند.
 2. به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی بعد از عمل ژنیکوماستی استفاده نمایید.
 3. داشتن تورم بعد از جراحی سینه وجود دارد و طبیعی است و فرد متوجه تغییرات ایجاد شده نخواهد شد. این تورم با رعایت کردن نکات لازم برطرف شده و نتیجه را مشاهده خواهید نمود.
 4. به مدت 2 هفته از خوابیدن به روی شکم خودداری نمایید و و به صورت طاقباز بخوابید و با قرار دادن دو بالشت سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 5. به مدت 6 هفته بهتر است از گن مخصوص استفاده کنید ، این گن از تکان خوردن و احساس درد جلوگیری می کند و همچنین موجب ازبین رفتن تورم تدریجی خواهد شد.
 6. در این مدت سعی کنید از انجام فعالیت ورزشی که باعث ایجاد فشار در بالا تنه و شانه می شود پرهیز کنید.

فیلم ژنیکوماستی توسط دکتر محمد هادیزاده بهترین جراح سینه تهران

هزینه درمان ژنیکوماستی در تهران

هزینه درمان کوچک کردن سینه مردان در تهران در افراد مختلف با توجه به پارامترهای متعددی ، متفاوت و متغیر می باشد ؛ برای اطلاع دقیق از هزینه این جراحی می توانید به جراح خود مراجعه کنید.

ژنیکوماستی و افزایش سن

با افزایش سن ، سطح تستوسترون در مردان کاهش پیدا می کند که همین عامل می تواند زمینه ساز بزرگ شدن سینه در آقایان شود. تا زمانی که علت بروز این عارضه برطرف نشود ، بزرگ شدن پستان ها ادامه خواهد داشت. متاسفانه عارضه ژنیکوماستی در اثر افزایش سن بسیار شایع بوده تا جایی که از بین هر 4 مردی که در رده سنی 50 الی 80 سال قرار دارند ، یک نفر از آن ها به این مشکل دچار می شود. دقت داشته باشید که بزرگ شدن پستان در آقایان مشکل جدی به شمار نمی آید اما در برخی موارد ممکن است موجب قرمزی و التهاب سینه ها شود.

سرطان بیضه عامل دیگر در بروز ژنیکوماستی

گاهی اوقات کاهش سطح تستوسترون به دلیل بیماری های زمینه ای اتفاق می افتد. دقت داشته باشید که برخی عوامل می توانند سبب کاهش سطح تستوسترون در آقایان شوند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره شده است :

 • سرطان بیضه
 • وارد شدن ضربه به بیضه ها
 • طی کردن مراحل درمان سرطان مثل شیمی درمانی ، پرتو درمانی و هورمون درمانی
 • التهاب یا ورم بیضه ها
 • ابتلا به بیماری هایی که قسمت هایی از مغز را درگیر می کند مثل غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس

به همین دلیل در بررسی علل بروز ژنیکوماستی در مردان ، بررسی سلامت بیضه ها اهمیت زیادی دارد. اگر به هر یک از مشکلات فوق دچار هستید لازم است حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

ژنیکوماستی کاذب چیست ؟

گاهی ممکن است بافت پستان مردان بزرگ نشده باشد و تنها میزان چربی آن افزایش پیدا کرده باشد که این موضوع کاملا متفاوت با ژنیکوماستی بوده ؛ از این رو به آن ژنيکوماستي کاذب گفته می شود. دقت داشته باشید که رشد عضلات قفسه سینه نیز می تواند منجر به بزرگ به نظر رسیدن سینه ها در آقایان شود. این عارضه یکی از مشکل ساز ترین اتفاقاتی است که مردان می توانند تجربه کنند و برای درمان آن به معاینات دقیق و تخصصی نیاز است.

ژنیکوماستی + دکتر هادیزاده

پاسخ به سوالات متداول در زمینه ژنیکوماستی

آیا عمل ژنیکوماستی تحت پوشش بیمه است ؟

از آنجایی که عمل کوچک کردن سینه در مردان با هدف زیبایی انجام می شود و هیچ یک از عمل های زیبایی شامل بیمه نیست ، این جراحی نیز تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد ، حتی اگر در مراکز و بیمارستان های دولتی انجام شود. دقت داشته باشید که ژنیکوماستی برای هر فرد با تکنیک های متفاوتی انجام می شود و هزینه آن براساس تکنیک های به کاربرده شده ، تعیین خواهد شد که معمولا این جراحی با هزینه های بالایی همراه است ؛ چرا که به دلیل حساسیت های موجود به تجربه و تخصص بالایی نیاز دارد.

آیا با تجویز دارو مشکل بزرگی سینه آقایان برطرف می شود ؟

معمولا در مراحل اولیه بیماری و در زمان پرولیفراتیو تجویز دارو صورت می گیرد. در صورتی دارو درمانی در ژنیکوماستی موثر نباشد ، لازم است عمل جراحی انجام شود.

آیا با ورزش کردن می توان ژنیکوماستی را درمان کرد ؟

به کمک ورزش کردن تنها می توان حجم چربی های سینه را کاهش داد. متاسفانه با ورزش بافت فیبروگلندولار از بین نخواهد رفت.

مدت زمان انجام عمل کوچک کردن سینه در مردان چقدر است ؟

معمولا این جراحی حدود 2 ساعت زمان می برد. در شرایطی که حجم ناحیه پستان بیمار زیاد باشد ، ممکن است عمل ژنيکوماستي تا دو ساعت و نیم زمان ببرد.

آیا انجام عمل ژنیکوماستی در تهران بدون بیهوشی امکان پذیر است ؟

این جراحی به دقت زیادی نیاز دارد و عموما این نوع از جراحی های اصولی و علمی لازم است حتما در اتاق عمل مجهز و توسط داروی بیهوشی انجام شود.

ورم ناشی از عمل کوچک کردن پستان آقایان چه مدت از بین می رود ؟

معمولا ورم ناشی از عمل ژنیکوماستی بعد از گذشت 3 هفته به تدریج از بین خواهد رفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]