زمان مطالعه: 7 دقیقه

به بزرگ شدن سینه در آقایان ، ژنیکوماستی گفته می شود که به طور معمول بر اثر بزرگ شدن خوش خیم بافت سینه حاصل می گردد. این حالت سینه آقایان به دلیل عدم تعادل هورمون های تستوسترون و هورمون استروژن به وجود می آید. برای درمان این عارضه آقایان می توانند به دکتر محمد هادیزاده ، فوق تخصص جراحی سینه در تهران رجوع کرده و تحت جراحی قرار بگیرند.

چرا ژنیکوماستی اتفاق می افتد ؟

اگر غده های پستان در آقایان بیش از اندازه و به طور غیر عادی رشد کند و در نهایت منجر به بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان شود ، لازم است تا حتماً به بهترین جراح ژنیکوماستی تهران مراجعه نمایند، تا بررسی های لازم را انجام دهند.

در فرزندان پسر در سنین نوزادی ، این وضعیت به دلیل هورمون های زنانه مادر اتفاق می افتد و در بزرگسالان چه در افراد مسن و چه در آقایان جوان این موضوع یک امر غیر طبیعی محسوب شده و به عنوان یک اختلال متابولیکی شناخته می شود.

ژنیکوماستی

در پسران نوجوان ، این وضعیت باعث پریشان شدن آن ها خواهد شد، البته اگر این بزرگی در نوجوانی ناشی از چاقی نباشد، کم کم رشد پستان ها کاهش می یابد و با گذشت چند سال به اندازه نرمال بر خواهد گشت.

غالباً ژینکوماستی تحت تاثیر اختلال در هورمون های جنسی یا مصرف داروهایی که میزان ترشح پرولاکتین را افزایش می دهند، بروز می کند. لازم به ذکر است که برخی آقایان مبتلا به بزرگی سینه ، در اثر مصرف مواد مخدر دچار این بیماری شده اند. ابتلا بعضی از بیماری ها ، مانند نارسایی کبدی یا کلیوی نیز می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود.

برجستگی غیر طبیعی سینه ها در آقایان ممکن است در اثر هیپرتروفی ( پُر سازی ) بافت سینه ، بافت چربی در پستان و یا ترکیب این ها باشد ، به طور کلی اگر این برجستگی به دلیل میزان زیاد چربی باشد ، ژنیکوماستی نامیده می شود.

علائم بیماری ژنیکوماستی چیست؟

دیده شده است که تعداد زیادی از آقایان بزرگسال که به عارضه بزرگی سینه مبتلا هستند ، گرفتار علائم و نشانه های بیماری نمی شوند. با این حال این بیماری نشانه هایی را در برخی افراد به همراه دارد :

 • بروز درد در سینه های به ویژه در پسران نوجوان
 • تورم بافت پستان
 • حساس شدن سینه ها
 • حساس شدن نوک سینه ها به لمس و مالش

چناچه فرد علائم فوق را در حالت شدید تجربه کند ، همچنین شاهد خروج ترشح از نوک سینه ها باشد ، بایستی به متخصص مراجعه نماید.

درمان ژنیکوماستی - دکتر هادیزاده

ژنیکوماستی در چه دوره هایی اتفاق می افتد؟

آقایان ممکن است در یکی از سه دوره زندگی خود ، یعنی زمان تولد ، دوره بلوغ یا در زمان بزرگسالی ، بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ها تجربه کنند. زمانی که نوزاد پسر متولد می شود ، تحت تاثیر هورمون استروژن بدن مادر قرار گرفته و ممکن است بافت سینه های او برآمده باشد. در این برهه انتظار می رود که نهایتا با گذشت 3 هفته ، این مسئله به بهبودی برسد.

در بازه زمانی که آقایان در سن بلوغ قرار می گیرند ، به خاطر تغییرات هورمونی که در بدن شان ایجاد می شود شاهد تغییراتی در فیزیک و جسم خود می شوند که یکی از آن ها بزرگ شدن سینه ها است. چنانچه این امر پس از بلوغ برطرف شد که دیگر تحت عنوان عارضه ژنیکوماستی شناخته نمی شود ؛ اما اگر بعد از دوره مذکور سینه ها همچنان به طور غیر طبیعی بزرگ باقی ماندند ، باید تحت یکی از روندهای درمانی قرار بگیرند. عارضه مذکور در بزرگسالی معمولا در سنین بینی 50 تا 80 سال نمود پیدا می کند. برای اتخاذ روند درمانی حتما به جراح سینه مراجعه کنید تا ایشان با بررسی شرایط شما و درجه بزرگی غیر طبیعی سینه ها ، مناسب ترین درمان را اتخاذ کند

درمان ژنیکوماستی در تهران

اولین قدمی که برای درمان بزرگی سینه در آقایان باید برداشت ، حذف عواملی است که موجب بروز این مشکل شده اند. برای مثال اگر تحت تاثیر مصرف دارو یا مواد مخدر این معضل رخ داده، در ابتدا باید با قطع مصرف دارو یا مواد مخدر از پیشروی بیشتر آن جلوگیری کرد و پس از آن برای انجام جراحی ژنیکوماستی اقدام نمود.

جراحی ژنیکوماستی در حقیقت جراحی کوچک کردن سینه آقایان می باشد که می تواند با بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود ، البته به منظور انجام این جراحی ، بیهوشی گزینه مناسب تری خواهد بود.

لازم به ذکر است که طی جراحی ، به کمک یک ساکشن مناسب چربی اضافی موجود در سینه تخلیه می گردد. توجه داشته باشید که اختلال ژنیکوماستی ( بزرگی سینه مردان ) امکان دارد در یک یا هر دو سینه های آقایان ایجاد شود. به طور معمول بزرگ شدن سینه در آقایان ، آن ها را در معرض خطر قرار نخواهد داد ؛ اما احساس ناخوشایندی در آن ها ایجاد خواهد کرد.

ژنیکوماستی

عوامل ایجاد کننده ژنیکوماستی

عواملی که منجر به ایجاد ژنیکوماستی می شوند به شرح زیر می باشند :

 • تغییرات هورمونی که بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می افتد.
 • زیاد شدن چربی بدن که منجر به افزایش سطح استروژن می گردد.
 • مصرف برخی داروها
 • ابتلا به بعضی بیماری ها
 • غده تیروئید پرکار
 • ابتلا به بیماری های کبدی
 • وجود تومور در بیضه
 • غده ی هیپوفیز یا غده آدرنال
 • مواردی نظیر سندرم کلاین فلتر یا اختلالات در غده هیپوفیز که منجر به پایین آمدن سطوح تستوسترون می شوند نیز از دیگر علل ایجاد کننده این بیماری محسوب می گردند.

فیلم ژنیکوماستی

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی

در ابتدا بهترین دکتر ژنیکوماستی در تهران سوالاتی در رابطه با وضعیت شما و داروهایی که استفاده می کنید ، می پرسد. سپس به بررسی های فیزیکی می پردازد و بافت سینه را معاینه و ارزیابی می کند. هرچند ابتلا به سرطان پستان در این شرایط نادر است، با این وجود پزشک سینه ها را برای ارزیابی سرطان پستان نیز مورد بررسی قرار می دهد. به علاوه ممکن است بیضه ها نیز از لحاظ وجود تومور بررسی شوند. امکان دارد برای تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشات دیگری را نیز تجویز نماید.

ژنیکوماستی

روش های جراحی ژنیکوماستی

در فرایند جراحی ، قبل از روند ، بیهوشی یا بی حسی موضعی برای ایجاد احساس راحتی در بیمار ، مورد استفاده قرار می گیرد. جراح در خصوص بهترین گزینه ، متناسب با شرایط بیمار ، تصمیم گیری می نماید. تکنیک های مختلفی برای اجرای فرایند جراحی قابل استفاده می باشد که در زیر به شرح آنها می پردازیم:

 • تکنیک لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه مردان

اگر مورد شما عمدتاً به دلیل تجمع چربی اضافی بوجود آمده باشد ، لیپوساکشن به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند ، کانولا ، لوله ریز توخالی از طریق چندین برش ریز برای تخلیه چربی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تکنیک برش در ژنیکوماستی

این روند زمانی توصیه می شود که بافت سینه غده ای یا پوست باید برای درمان ژنیکوماستی ، برداشته شود. این فرایند بعلاوه در زمان نیاز به کاهش هاله یا قرار دادن نوک سینه در موقعیت طبیعی تر در سینه مردان ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ترکیب تکنیک های لیپوساکشن و برش در کوچک کردن سینه آقایان

در موارد نادر ، ترکیبی از این دو روش مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از روند ، ریکاوری به مدت 1 الی 2 هفته به طول انجامیده و باید حداقل برای 5 الی 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین یا فشار آوردن به سینه ها خودداری کنید. سینه ها و برش روز آنها پانسمان می شود و گن مخصوص برای به حداقل رساندن تورم و پشتیبانی از کانتور جدید قفسه سینه ، مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان مناسب انجام عمل ژنیکوماستی

به طور کلی هدف از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان ، ترمیم وضعیت طبیعی سینه مردان و اصلاح بزرگی و بدفرمی های سینه مردان است. کاندیدای مناسب عمل ژنیکوماستی آقایانی هستند که دارای سلامتی کامل باشند و بزرگی سینه آن ها بر اثر عوارض مصرف داروی خاصی نباشد. آقایان باید ابتدا به یک وزن پایدار برسند و رشد سینه هایشان تثبیت شود.

ژنیکوماستی - دکتر هادیزاده

اقدامات قبل از عمل ژنیکوماستی

 • اولین اقدام هر فرد انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی می باشد چرا که تاثیر بسزایی در ایجاد نتایج مطلوب و مورد رضایت دارد و سال ها زندگی فرد را تحت شعاع قرار می دهد.
 • بعد از اینکه فرد جراح سینه را انتخاب کرد می تواند به مطب وی مراجعه کند و نمونه کارهای جراح سینه را مشاهده نماید یا با بیماران حاضر در مطب صحبت داشته باشد و میزان رضایت آن ها را از انجام جراحی جویا شود.
 • فرد باید انتظار خود از عمل جراحی را بیان نماید و جراح بعد از معاینه بالینی سینه دیدگاه کلی از نتیجه جراحی به فرد خواهد داد و بهترین روش را برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می کند.
 • چنانچه بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می کنید حتما جراح سینه را مطلع سازید.
 • دو هفته قبل از عمل ژنیکوماستی از مصرف داروهای غیر ضروری از قبیل بروفن و آسپرین که موجب اختلال در انعقاد خون می شود خودداری نمایید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات و هر گونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • آزمایشات لازم تجویز شده توسط جراح را انجام دهید و روز جراحی همراه خود داشته باشید.

ژنیکوماستی

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

 1. پس از انجام جراحی زیبایی سینه احساس درد و کوفتگی وجود دارد، اما این احساس درد تا حدی قابل تحمل است  و در صورت صلاحدید جراح سینه برای شما دارو تجویز می کند.
 2. به مدت یک هفته از آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی بعد از عمل ژنیکوماستی استفاده نمایید.
 3. داشتن تورم بعد از جراحی سینه وجود دارد و طبیعی است و فرد متوجه تغییرات ایجاد شده نخواهد شد. این تورم با رعایت کردن نکات لازم برطرف شده و نتیجه را مشاهده خواهید نمود.
 4. به مدت 2 هفته از خوابیدن به روی شکم خودداری نمایید و و به صورت طاقباز بخوابید و با قرار دادن دو بالشت سر را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 5. به مدت 6 هفته بهتر است از گن مخصوص استفاده کنید، این گن از تکان خوردن و احساس درد جلوگیری می کند و همچنین موجب ازبین رفتن تورم تدریجی خواهد شد.
 6. در این مدت سعی کنید از انجام فعالیت ورزشی که باعث ایجاد فشار در بالا تنه و شانه می شود پرهیز کنید.

فیلم ژنیکوماستی

فیلم جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر محمد هادیزاده بهترین جراح سینه تهران

هزینه درمان ژنیکوماستی در تهران

هزینه درمان ژنیکوماستی در تهران در افراد مختلف با توجه به پارامترهای متعددی ، متفاوت و متغیر می باشد ؛ برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی ژنیکوماستی می توانید به جراح خود مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]