۲۸ اسف

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

به بزرگ شدن سینه در آقایان و یا پسران ژنیکوماستی گفته می شود که به طور معمول بر اثر بزرگ شدن خوش خیم
بافت سینه حاصل می گردد . این حالت سینه ی آقایان به دلیل عدم تعادل هورمون های تستوسترون و هورمون استروژن به وجود می آید .

ژنیکوماستی

چرا ژنیکوماستی اتفاق می افتد ؟

اگر غده های پستان درآقایان بیش از اندازه و به طور غیر عادی رشد کند و در نهایت منجر به بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان شود ، لازم است تا حتماً به پزشک مراجعه نمایند ، تا بررسی های لازم را انجام دهند . در فرزندان پسر در نوزادی ، این وضعیت به دلیل هورمون های زنانه ی مادر ، اتفاق می افتد و در بزرگسالان چه در افراد مسن و چه در آقایان جوان این موضوع یک امر غیر طبیعی و به عنوان یک اختلال متابولیکی شناخته می شود . در نوجوانان نیز ، این وضعیت باعث پریشان شدن ، پسرها خواهد شد ، البته اگر این بزرگی در نوجوانی ناشی از چاقی نباشد ، کم کم رشد پستان ها کاهش می یابد و  با گذشت چند سال به اندازه نرمال بر خواهد گشت .

غالباً ژینکوماستی تحت تاثیر اختلال در هورمون های جنسی و یا مصرف دارو هایی که میزان ترشح پرولاکتین را افزایش می دهند ، بروز می کند .

همچنین بین 4 الی 10 درصد از افراد مبتلا به ژنیکوماستی ، در اثر مصرف مواد مخدر دچار این بیماری شده اند .

ابتلا به بعضی از بیماری ها ، مانند نارسایی کبدی یا کلیوی نیز می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود .

برجستگی غیر طبیعی سینه ها در آقایان ممکن است در اثر هیپرتروفی ( پُر سازی ) بافت سینه ، بافت چربی در پستان و یا ترکیب این ها باشد ، به طور کلی اگر این برجستگی به دلیل میزان زیاد چربی باشد ، ژنیکوماستی نامیده می شود .

درمان ژنیکوماستی

اولین قدمی که برای درمان ژنیکوماستی باید برداشت ، حذف عواملی که موجب بروز این مشکل شده اند ، می باشد . برای مثال اگر تحت تاثیر مصرف دارو یا مواد مخدر این معضل رخ داده ،  در ابتدا با قطع مصرف دارو یا مواد مخدر ، از پیشروی بیشتر آن باید جلوگیری کرد و پس از آن برای انجام جراحی اقدام نمود .

این جراحی می تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود ، که البته بیهوشی گزینه بهتری است و پس از آن به کمک یک ساکشن مناسب چربی اضافی را تخلیه کرد .

امکان دارد بیماری در یک یا هر دو سینه های آقایان ایجاد شود . در ابتدا به حالت یک توده ی کوچک در زیر نوک سینه به وجود می آید که امکان دارد با لمس قابل تشخیص باشد . به طور معمول بزرگ شدن سینه در آقایان آن ها را در معرض خطر قرار نخواهد داد اما احساس ناخوشایندی در آنها ایجاد خواهد کرد .

عواملی که منجر به ژنیکوماستی می شوند به شرح زیر می باشند :

  • تغییرات هورمونی که بر اثر بالا رفتن سن اتفاق می افتد .
  • زیاد شدن چربی بدن که منجر به افزایش سطح استروژن می گردد .
  • مصرف برخی دارو ها
  • ابتلا به بعضی بیماری ها
  • مواردی نظیر سندرم کلاین فلتر یا اختلالات در غده ی هیپوفیز که منجر به پایین آمدن سطوح تستوسترون می شوند .
  • غده ی تیروئید پرکار
  • ابتلا به بیماری های کبدی
  • وجود تومور در بیضه ، غده ی هیپوفیز یا غده ی آدرنال

چگونگی تشخیص ژنیکوماستی :

در ابتدا پزشک سوالاتی در رابطه با وضعیت و دارو هایی که استفاده می کنید ، می پرسد . سپس به بررسی های فیزیکی می پردازد و بافت سینه را معاینه و ارزیابی می کند . هرچند ابتلا به سرطان سینه در این شرایط نادر است ، با این وجود پزشک سینه ها را برای ارزیابی سرطان سینه نیز مورد بررسی قرار می دهد . به علاوه ممکن است بیضه ها نیز از لحاظ وجود تومور بررسی شوند . امکان دارد برای تشخیص بهتر ، پزشک آزمایشات دیگری را نیز تجویز نماید .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیف سینه ، پروتز سینه )

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ