زمان مطالعه: 3 دقیقه

ژنیکوماستی چیست؟!

ژنیکوماستی ، به بزرگی پستان در آقایان گفته می شود که ممکن است دردناک بوده و اغلب نامتقارن یا یکطرفه باشد. فیزیولوژی آن پیچیده بوده و علت آن مادرزادی یا اکتسابی می باشد.

ژنیکوماستی می تواند ناشی از عدم تعادل هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن باشد. استروژن باعث رشد بافت پستان می شود.

در حالی که همه مردان مقداری استروژن تولید می کنند ، اما معمولا مقادیر بیشتری تستوسترون دارند که باعث می شود استروژن باعث رشد بافت پستان نشود.

علل بروز ژنیکوماستی

اضافه وزن یکی از دلایل عمده ژنیکوماستی است ، به این دلیل که می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و باعث رشد بافت پستان شود.

برای برخی از افراد، کاهش وزن یا ورزش بیشتر می تواند کمک کند اما همیشه نمی تواند شرایط را بهبود بخشد.

ژنیکوماستی می تواند نوزادان پسر را تحت تأثیر قرار دهد ، زیرا استروژن از جفت مادر به کودک منتقل می شود. موقتی است و چند هفته پس از تولد کودک ناپدید می شود.

سطح هورمون در دوران بلوغ پسران متفاوت است. اگر سطح تستوسترون کاهش یابد، استروژن می تواند باعث رشد بافت پستان شود. ژنیکوماستی با پایدارتر شدن سطح هورمون آنها برطرف می شود.

مردان با افزایش سن تستوسترون کمتری تولید می کنند. مردان مسن نیز چربی بدن بیشتری دارند و می تواند باعث تولید استروژن بیشتر شود. این تغییرات هورمونی می تواند منجر به رشد بیش از حد بافت پستان شود.

از دیگر علل بروز ژنیکوماستی می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

  • رژیم غذایی نادرست
  • نوشیدن بیش از حد الکل
  • تومور یا عفونت در بیضه ها
  • شرایط نامساعد جسمانی مانند نارسایی کلیه یا بیماری کبدی
  • برخی داروهای تجویز شده و غیرقانونی مانند حشیش یا استروئیدهای آنابولیک
  • عوارض جانبی دارو مانند داروهای ضد زخم یا داروهای بیماری قلبی و فرآورده های گیاهی

ژنیکوماستی چیست

تشخیص ژنیکوماستی

پزشک عمومی ، معمولا می تواند بگوید که فرد به ژنیکوماستی مبتلا هست یا خیر؟ ؛ اما گاهی اوقات ممکن است فرد را به کلینیک پستان ارجاع دهد تا توسط پزشک متخصص معاینه شود.

از آن جا که ژنیکوماستی ، می تواند نشانه بیماری های دیگری باشد ؛ متخصص ممکن است بخواهد سایر قسمت های بدن مانند گردن ، شکم و بیضه را نیز معاینه کند.

همچنین ممکن است آزمایشات بیشتری انجام شود به عنوان مثال آزمایش خون و سی تی اسکن.

اگر از رشد بافت پستان نگران هستید و ناحیه پستان هایتان بسیار دردناک است یا توده واضح در آن دیده می شود ، ممکن است لازم باشد توده برداشته شود.

لازم به ذکر است که ژنیکوماستی ، ارتباطی با سرطان پستان ندارد ؛ اما اگر نگران تورم پستان هستید باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

درمان ژنیکوماستی چیست ؟

در بیشتر موارد ، ژنیکوماستی نیازی به درمان یا پیگیری ندارد. با این حال ، اگر پستان بزرگتر یا دردناک می شود یا علائم جدیدی ظاهر می شود ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در برخی افراد ، از بین بردن علت ژنیکوماستی ( مانند تغییر داروها ، کاهش چربی اضافی بدن یا کاهش مصرف الکل ) ؛ تمام مواردی است که برای کوچک شدن بافت بزرگ شده پستان لازم است.

در مواردی که بزرگی سینه ها ، با قطع مصرف عامل زمینه ای درمان نگردد ؛ پزشک جراحی ژنیکوماستی را پیشنهاد خواهد داد.

جراحی ژنیکوماستی

اگر بزرگ شدن پستان ها ، حتی بعد از معالجه اولیه قابل توجه و آزار دهنده باشد ؛ پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

جراحی ژنیکوماستی ، ساده نیست ؛ لذا باید توسط بهترین جراح سینه انجام پذیرد.

لازم به ذکر است که نوع عمل به اندازه ژنیکوماستی و میزان پوست اضافی بیمار بستگی دارد.

هدف کلی از این جراحی ، این است که یک اندازه طبیعی تر در قفسه سینه به دست آید ؛ بنابراین گاهی اوقات ممکن است بیش از یک جراحی لازم باشد.

از آن جا که مقداری از بافت پستان در تمام این جراحی ها برداشته می شود و مابقی بافت سینه باقی می ماند ؛ باز هم ممکن است ژنیکوماستی برگردد.

گزینه های جراحی ژنیکوماستی چیست ؟

  • لیپوساکشن : یکی از متداول ترین اقدامات است. این جراحی ، چربی سینه را از بین می برد ؛ اما بافت غده ای پستان باقی می ماند.

لیپوساکشن ، می تواند به تنهایی یک درمان باشد یا همزمان با ماموپلاستی یا جراحی کاهش پستان ( گاهی اوقات به عنوان ماموپلاستی کاهش دهنده ) استفاده شود.

  • ماستکتومی : در این نوع جراحی ، بافت غده پستان برداشته می شود. این جراحی ، اغلب فقط با استفاده از برش های کوچک انجام می شود. این نوع جراحی کمتر تهاجمی بوده و دوره نقاهت کمتری دارد.

جراحی ژنیکوماستی را می توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی انجام داد. متخصص قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین تکنیک ها ، بیمار را بسیار دقیق ارزیابی خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]