۰۳ ارد

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

برای این که نتیجه حاصل از عمل پروتز سینه ، رضایت بخش باشد ، گذشته از انتخاب  جراح پروتز سینه با تجربه و مهارت کافی ، مانند دیگر اعمال زیبایی و ترمیمی ، مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه ، در این امر بسیار موثر خواهد بود .

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

بهتر است تا یک الی دو روز یک نفر کنارتان باشد و تنها نباشید .

سعی کنید تا سه هفته موقع استرات طاق باز بخوابید و به هیچ وجه روی شکم نخوابید .

هدف از استفاده ی سوتین طبی ، همان پانسمان است، این سوتین باعث می شود تا پروتز سینه و خود سینه در وضعیت مطلوب و ثابتی قرار بگیرند.

تا زمانی که پزشک تعیین کرده باید به صورت 24 ساعته از سوتین طبی استفاده کنید.

بسته به نظر پزشک 48 تا 72 ساعت بعد از جراحی ، می توانید به حمام بروید.

استفاده از کمپرس سرد میزان تورم و کبودی را کاهش می دهد ، اما مجاز به استفاده ی کمپرس گرم نیستید.

مصرف دخانیات به خصوص سیگار، روند جریان خون در عروق را کاهش می دهد، بنابراین لازم است تا دست کم دو هفته از مصرف دخانیات خودداری فرمایید.

مصرف الکل باعث افزایش خطر خونریزی است ، لذا توصیه می شود تا زمانی که وضعیت جسمی تان تثبیت می شود، استفاده از الکل و دارو هایی که امکان خطر خونریزی و یا رقیق شدن خون را بالا می برد را قطع کنید.

فعالیت فیزیکی

بهتر است تا یک هفته رانندگی نکنید ، پیشنهاد می شود تا فرمان را از قسمت پایین آن نگه دارید تا فشاری کمتر بر روی عضله تان وارد شود. (هر فعالیتی که لازم است تا عضلات بازو حرکت کند و احتمال بروز درد را افزایش می دهد را موقتاً قطع کنید)

حداقل دو تا سه هفته هر نوع فعالیتی که موجب می گردد تا بر روی عضلات قفسه ی سینه تان فشار وارد بشود ، مانند بلند کردن اشیا ، بالا نگه داشتن دست ، راقطع نمایید.

بروز کمی درد بعد از جراحی پروتز سینه ، طبیعی است و جای نگرانی ندارد . به خصوص در مواردی که پروتز سینه در زیر عضله قرار گرفته باشد ، امکان درد وجود دارد ، اما به کمک استفاده به موقع از مسکن هایی که برای شما تجویز شده ، این مشکل حل خواهد شد و میزان درد به حداقل رسیده و کم کم برطرف خواهد شد .

پیاده روی آهسته بلا مانع است ، اما یک ماه ونیم تا دو ماه پس از عمل پروتز سینه ، ورزش هایی مانند آیروبیک را انجام ندهید .

حمام آفتاب مانعی ندارد ، اما استفاده از دستگاه های سولاریوم و دستگاه های برنز کننده ، توصیه نمی شود و ممکن است عوارضی را برای پروتز ها به همراه داشته باشد .

استفاده از هواپیما بین 24 تا 48 ساعت پس از عمل پروتز سینه ، مانعی ندارد.

روند بهبود

برای بازگشت به محل کار و انجام فعالیت های روزانه بهتر است تا حداقل یک هفته صبر کنید و استراحت نمایید ، سپس فعالیت های خود را از سر بگیرید ، البته برخی از فعالیت ها را بهتر است تا زمان بهبود کامل زخم های تان انجام ندهید .

برای مراقبت از زخم ها ، باید گفت روند بهبود زخم به طور کامل ، تا یک سال ممکن است زمان لازم داشته باشد ، تا اسکار ناشی از جراحی پروتز سینه به طور کامل التیام یابد .

به طور کلی ، با انجام مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه ، می توانید به روند بهبودی و دریافت نتیجه مطلوب دست یابید .

 

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

دکتر محمد هادیزاده

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ