زمان مطالعه: 5 دقیقه

مراقبت های بعد از پروتز سینه مسئله مهمی است که هر بیما باید آگاهی کامل از ان را داشته باشد. جراح سینه تمامی موارد در این حوزه را پیش یا پس از عمل برای فرد توضیح می دهد. در این بخش هر نکته مراقبتی پس از عمل پروتز سینه به طور کامل برای متقاضیان عزیز شرح داده تا بتوانند در دوره نقاهت به خوبی از خود مراقبت کنند. توضیحت کامل دکتر هادیزاده را از دست ندهید !

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه به شرح ذیل می باشد:

 1. توصیه می شود تا دو روز بعد از جراحی یک نفر همراه داشته باشید.
 2. تا سه هفته بعد از پروتز طاق باز خوابیده و از خوابیدن بر روی شکم جدا خودداری نمایید.
 3. از سوتین طبی به طور مرتب استفاده کنید چرا که استفاده از ان باعث می شود سینه در وضعیت مطلوبی قرار گیرد.
 4. با توجه به نظر پزشک جراح پروتز بعد از 48 الی 72 ساعت بعد از جراحی می توانید به حمام بروید.
 5. برای کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 6. استفاده از دخانیات بخصوص سیگار در روند جریان خون اختلال ایجاد کرده و به همین علت توصیه می شود تا دو هفته بعد از جراحی از دخانیات استفاده نکنید.
 7. مصرف الکل احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهد به همین علت تا مدتی که به طور کامل دوره نقاهت تان سپری نشده است از دارو استفاده نکنید.

ویدیو توصیه های دوران نقاهت پروتز پستان

📍 برای مراقبت های بعد از پروتز سینه ، باید چند نکته را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن پرداخته ایم.

 • بلافاصله پس از عمل

پس از بهوش آمدن، احساس گیجی و حالت تهوع خواهید داشت. اما جای نگرانی نیست، این علائم پس از چند ساعت از بین می روند.

 • روز اول تا پنجم

در طول روزهای اول، احتمالا مقداری احساس بی حالی و درد داشته باشید، که یعنی برای رفع آن نیاز است مدت زیادی را به استراحت بگذرانید. در هنگام خوابیدن نیز پیشنهاد می شود بالاتنه را در موقعیتی بالاتر از بقیه بدن قرار دهید تا ورم به حداقل برسد. در این روزها، بیشتر از هر زمان دیگری احساس ناراحتی خواهید داشت، به همین خاطر بهترین جراح سینه تهران به عنوان مراقبت های بعد از پروتز سینه شما را راهنمایی و برای کاهش درد، داروی مسکن تجویز خواهد کرد. شما اجازه دارید دو روز پس از انجام پروسه، حمام کنید، ولی باید پشت به دوش باشید و از آب ولرم استفاده کنید. می توانید در این مدت، سوتین طبی و بانداژ را کنار بگذارید، ولی بلافاصله پس از حمام باید سوتین را بپوشید.

در دوره نقاهت، بهتر است از یکی از دوستان یا اعضای خانواده برای رسیدگی برای کارهای روزانه و فعالیت هایی مثل ظرف شستن و غذا پختن که برای انجام آن از قسمت بالایی بدن بهره می گیرید، کمک بگیرید.

 • هفته اول و دوم

پس از هفت روز، احساس ضعف از بین می رود، اما بهتر است تا ده روز پس از انجام پروسه، از کار کردن، مدرسه رفتن و انجام فعالیت های شدیدی که فشار خون را بالا می برند، پرهیز کنید. به یاد داشته باشید که از مهم ترین مراقبت های بعد از پروتز سینه، این است که در این مدت، آب کافی بنوشید و به نیازهای بدن رسیدگی کنید. زمانی که علائم غیرعادی مشاهده کردید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • هفته سوم و چهارم

در این زمان، می توانید به سرکار برگردید، البته در نظر داشته باشید که همچنان هنگام انجام فعالیت های مربوط به بالاتنه، احتیاط حداکثری به خرج دهید. به مرور زمان، می توانید به فعالیت های روزمره خود باز گردید. در تمام این چهار هفته، از پوشیدن سوتین های فنری خودداری کنید، چون این کار روی موقعیت قرارگیری ایمپلنت ها در طولانی مدت تاثیر می گذارد. تا سه ماه پس از عمل، ریکاوری ادامه پیدا می کند.

چند توصیه برای ریکاوری بهتر

گن های طبی، طراحی شده اند تا بعد از پروسه، احساس راحتی را برای شما به ارمغان آورند، اما به علاوه این مورد، برای ثابت ماندن ایمپلنت و افزایش گردش خون نیز استفاده می شوند و با وارد آوردن فشاری خفیف، از تخلیه درست غدد لنفاوی اطمینان حاصل می کنند. این گن ها را می توانید در هر شکل و اندازه ای تهیه کنید.
نکته دیگر در مراقبت های بعد از پروتز سینه، این است که بهتر است پیش از جراحی ایمپلنت سینه، تمام کارهای مربوط به خانه را انجام دهید و لباس های خود را آماده کنید. سعی کنید از لباس های زیپ دار و دکمه ای استفاده کنید. همچنین در تمام مدت، باید سوتین به تن داشته باشید. یک سوتین مناسب باید پارچه نخی و طراحی یکپارچه داشته باشد و هیچ فشار مضاعفی را به سینه ها وارد نکند.

فعالیت فیزیکی در مراقبت های بعد از پروتز سینه

 • بهترین جراح پروتز سینه تهران توصیه می کند تا یک هفته بعد از انجام جراحی رانندگی نکنید و پیشنهاد می کنیم هنگام رانند گی فرمان را از قسمت پایین آن نگه دارید.
 • از انجام هر فعالیتی که باعث حرکت زیاد عضلات بازو می شود و باعث افزایش درد می شود جدا خودداری کنید.
 • از انجام هر نوع فعالیتی که به قفسه سینه فشار وارد می کند مانند بالا نگه داشتن دست ، بلند کردن اشیا و غیره خودداری کنید.
 • داشتن کمی درد بعد از انجام پروتز امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی وجود ندارد، برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید تا میزان درد کمی کاهش یابد.
 • در راستای مراقبت های بعد از پروتز سینه گفته می شود یک ماه و نیم الی دو ماه بعد از عمل پروتز می توانید پیاده روی آهسته ای داشته باشید.
 • بعد از جراحی پروتز می توانید حمام آفتاب بگیرید اما از دستگاه های سولاریم و دتگاه های برنزه کننده استفاده نکنید.
 • بعد از 24 الی 48 ساعت بعد از عمل جراحی می توانید از هواپیما استفاده کنید.

تا یک هفته بعد از انجام پروتز پستان تا یک هفته استراحت کنید و پس از آن فعالیت های روزانه خود را آغاز کنید. برای بهبود کامل زخم های ایجاد شده تا یک سال باید صبر کنید. با رعایت مراقبت های بعد از پروتز سینه می توانید روند بهبودی را سرعت ببخشید.

اصول مراقبت از زخم پس از جراحی پروتز سینه

همانطور که گفته شد زخم های ایجاد شده برای قرار دادن پروتز در بافت سینه ، پس از یکسال بهبود می یابد. پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم های قرمز تیره تر شده و به مرور به سمت ارغوانی شدن پیش می رود، پس از مدتی زخم برجسته شده و پس سه الی پنج ماه زخم به سمت کم رنگ تر شدن پیش می رود به طوریکه پس از یکسال فقط یک خط باریک به جا می ماند که آن هم بسیار کم رنگ است. پس در این مدت با رعایت مراقبت های ذکر شده و بهداشت مراقب باشید محل زخم عونت نکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]