عمل سینه

عمل سینه به منظور داشتن سینه هایی خوش فرم انجام می شود و اگر به دلیل عواملی از قبیل باردری و دوران شیردهی و کاهش وزن و عوامل دیگر قسمتی از بافت سینه کاهش یافت یا حالت افتادگی پیدا کرده می توانید با انجام جراحی سینه ، سینه هایی با سایز و در موقعیت مناسب با چهار چوب بدن داشته باشید. برای کسب نتایج مطلوب از جراحی سینه باید بهترين جراح زيبايي سينه عمل سینه را انجام دهد.

عمل سینه

دکتر محمد هادیزاده ،

انواع عمل سینه

جراحي زيبايي سينه ، دارای چند شاخه است.

  1. ماموپلاستی افزایشی (عمل بزرگ کردن سینه با پروتز سینه )
  2. ماموپلاستی کاهشی (جراحي كوچك كردن سينه )
  3. ماستوپکسی ( لیفت سینه )

ماموپلاستی افزایشی

بزرگ کردن سینه با عمل پروتز سینه عملی سرپایی است، که با بیهوشی عمومی طی مدت 1 الی 2 ساعت زمان می برد. جراح سینه برش ها را با توجه به شرایط ونظر فرد درباره اندازه و نوع پروتز و محل ایجاد برش که در جلسه مشاوره قبل از عمل پروتز سینه مشخص شده ایجاد می کند.

پروتز سینه وارد بدن فرد می شود و در بالا یا زیر عضله سینه جایگذاری می گردد. بعد از عمل پروتز سینه ، تا مدتی بروز درد ، ورم و حساسیت سینه ها طبیعی می باشد. نتیجه عمل پروتز سینه دائمی است و  در موارد نادری ممکن است، بعد از 15 الی 20 سال نیاز به تعویض پروتز سینه خواهد بود.

ماموپلاستی کاهشی

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و طی دو الی سه ساعت زمان می برد. پس از مرحله بیهوشی، برش مورد نیاز دور هاله سینه و سپس برش به صورت عمودی به طرف چین سینه ادامه خواهد یافت. جراحی کوچک کردن سینه بر اساس میزان بزرگی و افتادگی سینه با دو برش بزرگ یا کوچک انجام خواهد شد.

در ماموپلاستی با خارج کردن چربی و حذف بافت اضافی چربی و پوست ، سينه عمل شده کوچکتر ، سفت تر و سبک تر خواهد شد. برای مشاهده نتیجه نهایی لازم است 6 الی 12 ماه از جراحی سینه گذشته باشد، تا طی این مدت، تورم و کبودی از بین رفته باشد.

تا مدتی بعد از عمل ماموپلاستی ، احساس درد طبیعی است.

 لیفت سینه

ماستوپکسی یا لیفت سینه در بانوانی انجام می شود که سینه های شان دچار افتادگی شده است. عمل جراحی لیفت سینه حدود دو الی سه ساعت به طول می انجامد. بعد از بیهوشی عمومی جراح سینه سه برش ایجاد می نماید، اولین برش در ناحیه دور سینه، دومین برش عمودی از نوک سینه تا زیر سینه و سومین برش افقی در طول ناحیه زیر خط سینه ایجاد خواهد کرد.

پوست شل و افتاده برداشته می شود و نوک سینه و بقیه بافت به مکان جدید و بالاتر جابه جا خواهد شد و بعد از اعمال تغییرات برش های ایجاد شده بسته می شود. تعداد و طول برش ها بسته به شل بودن و فرم و شکل سینه در افراد مختلف یکسان نیست.

هدف از انجام عمل سینه

گاهی اوقات افراد در جهت درمانی و برطرف سازی برخی عوارض تصمیم به انجام جراحی سینه می گپرند. به طور مثال برخی از زنان به دلیل داشتن سینه هایی بیش از حد بزرگ ممکن است به کمر درد دچار شوند. به همن جهت برای کاهش درد ایجاد شده بر روی کمر برای ماموپلاستی کاهشی اقدام می کنند. بعضی افراد نیز صرفاً در راستای اهداف زیبایی و به انتخاب خود یکی از عمل های زیبایی پستان را بر می گزینند.

کاندیدای مناسب برای عمل سینه

بهتر است زمان مراجعه به جراح و تصمیم گیری جهت انجام عمل سینه در سلامت فیزیکی کاملی به سر ببرید. باردار نبوده و نوزاد شیرخوار نیز نداشته باشید. همچنین لازم است بافت سینه هایتان به نهایت رشد خود رسیده باشند.

دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص بیماری های پستان و جراحی های سینه ، پیش از تصمیمم گیری نهایی اقداماتی را مبنی بر آماده سازی فرد برای عمل ، انجام می دهد.

اقدامات پیش از عمل سینه

مراجعه به یک جراح سینه با تجربه از الزامات دستیابی به نتیجه مطلوب می باشد.  پس از مراجعه ، ایشان یک جلسه جهت بررسی کامل و مشاره برایتان تعیین می کند که باید در آن روز در مطب حضور یابید.
در نوبت تعیین شده ، در گام اول برای آن که پزشک مطمئن شود شما به لحاظ سلامت جسمانی مشکل خاص ندارید ، پرونده مربوط به بیماری ها و جراحی های پیشین شما را مورد بررسی قرار می دهد. پس از آن که اطمینان پیدا کرد شما می توانید کاندیدای ایده آلی برای جراحی زیبایی پستان باشید ، می خواهد که خواسته ها و انتظارات خود را از انجام پروسه بیان کنید تا در این امر نیز راهنمایی های لازم را برایتان فراهم آورد. داشتن اهداف واقع بینانه از جراحی سطح رضایت مندی از نتایج حاصل را نیز بالا می برد.

سپس پزشک آزمایشات مربوطه را که باید انجام دهید به شما اعلام می کند. ضمن آن از شما می خواهد تا زمان مقرر شده برای عمل ، از مصرف مواد حاوی نیکوتین اجتناب کنید و داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند را کنار بگذارید. همچنین در راستای انتخاب نوع جراحی مناسب و تغییرات و اصلاحات لازم ، پستان ها تحت معاینات فیزیکی قرار گرفته و عکسبرداری هایی نیز انجام می شود.

عمل سینه چگونه انجام می شود

به طور کلی مراحل عمل جراحی سینه بدین صورت است که فرد در وهله اول تحت بیهوشی قرار می گیرد. بهتر است انتخاب نوع بیهوشی را برعهده پزشک بگذارید اما عموماً بیهوشی عمومی اتخاذ می شود. پس از کاهش هوشیاری فرد تا حد مطلوب ، بر اساس نوع پروسه ، ماموپلاستی افزایشی و کاهشی یا لیفت سینه ، برش های جراحی در محل مورد نظر ایجاد می شوند. از طریق همان برش ، تمام تغییرات مورد نیاز اعمال خواهند شد. در مرحله پایانی با اتمام تغییرات ، برش های ایجاد شده بخیه می شوند.

بعد از عمل برای مدتی در اتاق ریکاوری تحت مراقبت قرار خواهید گرفت. در صورتی که مشکل خاصی بوجود نیاید می توانید به خانه باز گردید. جراح سینه از شما می خواهد دستورالعمل های ارائه شده مربوط به مراقبت های بعد از جراحی سینه را جدی گرفته و تمام نکات را با دقت رعایت فرمایید. در غیر این صورت احتمال دارد که نتیجه نهایی کمی با آنچه مد نظرتان بوده ، متفاوت باشد.