۰۷ مهر

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه ، بیماری قدیمی است ، که برای بار اول در سه هزار سال پیش از میلاد مسیح ، به وسیله مصریان قدیم ، توصیف شد. همچنین در پزشکی قدیم یونان ، چین ، هند ، روم و ایران مطالعات بسیاری در مورد دلایل پیدایش سرطان سینه ، پیشگیری و درمان آن انجام شده است.

امروزه سرطان سینه ، شایع ترین نوع سرطان در بانوان است که با انجام جراحی سینه قابل درمان است، که همین امر باعث اهمیت ویژه ی این سرطان شده است ، بنابراین آگاهی در مورد بیماری برای بانوان ضروری می باشد.

بدن انسان از سلول ساخته شده است و به طور معمول با تکثیر سلول ، سلول های تازه ، جایگزین سلول های مرده و پیر می شوند. زمانی که سرطان بروز می کند، فرآیند رشد وتکثیر سلول ها ، از کنترل خارج گردیده و تعداد بسیار زیادی سلول جدید تولید می شود و به تدریج موجب ایجاد توده و تومور سرطانی می شود.

با اینکه آقایان از ابتلا به سرطان سینه مستثنی نیستند ، این بیماری تقریباً مختص به بانوان بوده و 99 درصد از مبتلایان به سرطان پستان را بانوان تشکیل می دهند.

سرطان سینه

علل ابتلا به سرطان سینه

 • سوابق فامیلی در ابتلا به سرطان سینه مخصوصا در مادر ، خواهر و یا دختر
 • سابقه ی سرطان پستان در خود فرد
 • زایمان اول در سن بالاتر از 35 سالگی
 • بلوغ زودرس
 • نازایی
 • چاقی بیش از حد به ویژه پس از یائسگی
 • کم تحرکی یا بی تحرکی ( افرادی که فعالیت فیزیکی کمی دارند )
 • استفاده زیاد از نمک و چربی حیوانی و چربی هایی که اسید چرب با تراس بالا دارند .
 • مبتلا بودن به برخی بیماری های خوش خیم پستان
 • سابقه ی تابش زیاد اشعه به قفسه سینه
 • استعمال سیگار ، قلیان و تریاک و نوشیدنی های الکلی

صحبت دکتر محمد هادیزاده در ارتباط با بیماری سرطان

لازم به ذکر می باشد که موارد گفته شده به معنی ابتلای قطعی بیمار به سرطان پستان نیست و تنها این عوامل احتمال مبتلا شدن را افزایش می دهند.

سرطان سینه

علائم سرطان سینه

توده یا تومور سینه

توده های مشکوک به سرطان در هنگام لمس به صورت سفت ، گاهی غیر متحرک و یا چسبندگی به اطراف لمس می شوند و اغلب این توده ها بدون درد می باشند و سرطان سينه خوش خيم و سرطان سينه بدخيم را جراح سینه تشخیص می دهد.

ترشح از نوک پستان

ترشحات از پستان می تواند به رنگ های مختلفی باشد. ترشح خونی یا آبکی که به صورت خود به خودی و از یک پستان خارج می شود احتمال سرطان را افزایش می دهد.

تغییرات پوست پستان

این تغییرات شامل ایجاد فرو رفتگی و کشیدگی در سینه می شوند که ممکن است دال بر سرطان باشند.

سرطان سینه 2

تغییرات نوک پستان

در برخی افراد امکان دارد نوک پستان بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ دچار فرورفتگی شود که به طور معمول به صورت خود به خودی یا با دستکاری فرد به حالت اول باز می گردد اما در مبتلایان به سرطان پستان این فرورفتگی ثابت است .

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل

بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل ممکن است به دلیل التهاب ها و ضربه به دست و یا پستان باشد لذا این حالت از ابتدا نگران کننده نیست.

تغییر اندازه پستان ها

در برخی مواقع در مبتلایان به سرطان سینه یک سینه به طور واضحی بزرگتر به نظر می رسد و حتما باید مورد معاینه قرار گیرد البته به طور طبیعی نیز دو پستان کاملا یک اندازه نیستند.

تورم یک طرفه بازو و اندام فوقانی

وقتی که با تهاجم سلول های سرطانی به عروق لنفاوی زیر بغل و انسداد مسیر لنف مواجه شویم ، تخلیه مایع لنف اندام فوقانی در یک طرف دچار اختلال شود، آن اندام ورم میکند.

متاستاز

تهاجم به اعضای دیگر یا متاستاز از دیگر علائم بروز سرطان سینه می باشد ، به طوری که فرد با بروز درد های استخوانی ، درگیری های ریوی – تنفسی ، زردی یا مشکلات کبدی و غیره مواجه می گردد و تنها با ارزیابی اندامی که علائم دارد می تواند بیماری را تشخیص داد.

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان سینه

 • خود آزمایی پستان
 • معاینه پستان توسط پزشک
 • ماموگرافی

سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه

برای پیشگیری از سرطان پستان راه قطعی وجود ندارد چون امکان دارد که در هر سن و با هر شرایطی در زندگی خود دچار سرطان پستان شوید اما رعایت کردن موارد زیر خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.

 • داشتن فعالیت ورزشی حداقل
 • داشتن وزن مناسب
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید و میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.

سن سرطان سينه

سرطان سينه ممکن است در هر سنی ایجاد شود اما به طور معمول در بانوان بالای 40 سال خود را نشان می دهد قابل ذکر است که در زنان جوانتر هم ممکن است رخ دهد.

چون سن سرطان سینه مشخص نیست توصیه می شود بعد از سن 25 سالگی به طور مرتب برای چکاب کردن به جراح سینه مراجعه نمایید.

سرطان سینه 5

 

درمان سرطان سینه

اولین سوال مبتلایان این است که آيا سرطان سينه درمان دارد؟

درمان سرطان پستان با توجه به نوع سرطان و در مرحله ای که قرار دارد همچنین سن بیمار و سلامت عمومی انجام می شود.

به طور کلی با پیشرفت علم درمان سرطان سینه امکان پذیر است اگر فرد در مراحل اولیه مراجعه نماید درمان سرطان سینه به طور قطعی انجام خواهد شد.

گاه درمان با برداشتن قسمتی از پستان که درگیر شده و قسمتی ازنواحی اطراف توده انجام می شود و در درمان های تکمیلی انجام می شود.

روش دیگر برداشتن کامل پستان است اگر سرطان سینه گسترش یافته باشد.

برداشتن کامل پستان

برداشتن کامل پستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و طی 2 الی 3 ساعت به طول خواهد انجامید.

یک یا دو لوله پس از عمل جراحي سرطان سينه در زیر پوست کار گذاشته می شود تا ترشحات محل جراحی شده خارج گردد.

لوله چند روز باقی می ماند و چنانچه فرد با آن ها ترخیص شود باید در مورد نحوه مراقبت از آن ها را از جراح سینه پرس و جو نماید.

فرد باید هنگام شستن دست محفظه ی متصل به لوله ها را تخلیه کند و مشخصات مایع مقدار و رنگ آن را یاداشت کنید و بعد از تخلیه کامل درب محفظه را ببندید و به طور معمول بعد از روز پنجم تا دهم مقدار ترشحات کاهش می یابد لوله ها را می توان خارج نمود.

در مواردی برداشتن کامل پستان با برداشتن غدد لنفاوی انجام می شود تا برای تعیین میزان آلودگی سلول های سرطانی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود و درمان های بعدی مشخص گردد.

غدد لنفاوی زیر بغل اولین جایی هستند که سلول های سرطانی به آنجا گسترش می یابند که تشخیص آن نشان می دهد تا چه میزان خطر پخش شدن و در گیری نقاط دیگر بدن به سرطان وجود دارد.

در مواردی خاص جراح سینه غدد لنفاوی بزرگ را ببیند و احتمال وجود داشتن سلول های سرطانی داخل آن را بدهد باید آن ها را بردارد.

تفاوت یک سلول طبیعی و یک سلول سرطانی

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیفت سینه ، پروتز سینه )

سرطان سینه
مجموع امتیاز 4.8 از 18 رای

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ