سرطان سینه

بیماری سرطان سینه برای اولین بار سه هزار سال پیش از میلاد مسیح و توسط مصریان باستان، شناخته شده و تعریف گردید. در طب قدیم کشورهای دیگری نظیر یونان، چین، هند، روم و ایران نیز در زمینه پیدایش سرطان سینه و روش های پیشگیری و درمانی آن مطالعات زیادی صورت گرفته است.

در حال حاضر بیماری سرطان سینه، از شایع ترین انواع سرطان در میان خانم ها می باشد. لذا کسب آگاهی در رابطه با سرطان سینه برای خانم ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و درمان این بیماری از طریق جراحی سرطان سینه امکان پذیر می باشد.

ساختار بدن انسان متشکل از سلول می باشد و سلول های تازه، از طریق تکثیر سلول جایگزین سلول های مرده و پیر می گردند. هرگاه تعداد بسیار زیادی سلول جدید تولید شوند فرآیند رشد و تکثیر سلول ها را از کنترل خارج کرده و تدریجا موجب توده و تومور سرطانی خواهند شد.

علیرغم اینکه آقایان نیز در معرض ابتلا به سرطان سینه می باشند می توان اذعان داشت، 99درصد از آمار مبتلایان به سرطان سینه را خانم ها تشکیل می دهند.

 

سرطان سینه

علل ابتلا به سرطان سینه

 1. بستگان درجه یک خصوصا مادر، خواهر و دختر سابقه ابتلا به سرطان سینه داشته باشند.
 2. خود شخص سابقه ی ابتلا به سرطان سینه داشته باشد.
 3. اولین زایمان فرد در سن بالاتر از 35 سال بوده باشد.
 4. فرد بلوغ زودرس داشته باشد.
 5. مشکل نازایی وجود داشته باشد.
 6. دچار چاقی بیش از حد خصوصا پس از یائسگی باشد.
 7. فعالیت های فیزیکی فرد کم بوده و دچار کم تحرکی یا بی تحرکی باشد.
 8. در صور تی که دررژیم غذایی خود به میزان زیاد از نمک و چربی حیوانی و چربی هایی که اسید چرب با تراس بالا دارند استفاده می نماید.
 9. سابقه ابتلا به برخی بیماری های خوش خیم پستان داشته باشد.
 10. سابقه ی تابش زیاد اشعه به قفسه سینه داشته باشد.
 11. در صورتی که سیگار ، قلیان و تریاک و نوشیدنی های الکلی استعمال می نماید.

صحبت دکتر محمد هادیزاده در ارتباط با بیماری سرطان

این نکته حائز اهمیت که موارد مزبور، صرفا به معنای ابتلای قطعی به بیماری سرطان سینه نبوده و تنها می توانند زمینه ساز ابتلا به این بیماری باشند

سرطان سینه

علائم سرطان سینه

توده یا تومور سینه

غالبا توده هایی که به توده های سرطانی مشکوک هستند بدون درد بوده و زمانی که آن ها را لمس می کنیم به صورت سفت، گاها غیر متحرک و یا همراه با چسبندگی به اطراف می باشند. تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن سرطان سینه، به عهده جراح سینه می باشد.

ترشح از نوک پستان

ترشح از نوک پستان احتمال ابتلا به سرطان سینه را بالا می برد. این ترشحات ممکن است به رنگ های مختلف و به صورت خونی یا آبکی و به طور خودکار از یک سینه تراوش شوند.

تغییرات پوست پستان

تغییراتی نظیر فرو رفتگی و کشیدگی در سینه می تواند دلیل بر ابتلا به بیماری سرطان سینه باشند.

سرطان سینه

تغییرات نوک پستان

فرو رفتگی نوک پستان در مبتلایان به سرطان سینه به شکلی ثابت می باشد. اما ممکن است برخی افراد پس از دوران بلوغ یا بعد از دوران شیردهی، در نوک پستان با فرورفتگی مواجه شوند که این فرورفتگی عمدتا به خودی خود و یا با دستکاری شدن توسط خود فرد به حالت اولیه باز می گردد.

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل

بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل نباید فرد را دچا رنگرانی سازد. زیرا این عارضه صرفا دال بر بیماری سرطان سینه نمی باشد و ممکن است به دلایلی از قبیل التهابات سینه یا وارد آمدن ضربه به دست و یا پستان بروز کرده باشد.

تغییر اندازه پستان ها

عموما اندازه هر دو پستان در تمام افراد کاملا یکسان نمی باشد. اما در صورت بزرگ بودن بیش از اندازه یک سینه نسبت به سینه دیگر حتما باید به پزشک مراجعه نموده و مورد بررسی و معاینه قرار گرفت.

تورم یک طرفه بازو و اندام فوقانی

تهاجم سلول های سرطانی به عروق لنفاوی زیر بغل و انسداد مسیر لنف منجر به  اختلال در تخلیه مایع لنف اندام فوقانی شده و سبب تورم آن اندام می گردند.

متاستاز

متاستاز یا تهاجم به اعضای دیگر، یکی دیگر از علائم ابتلا سرطان سینه می باشد و فرد را با  بروز درد های استخوانی، درگیری های ریوی- تنفسی، زردی یا مشکلات کبدی و غیره مواجه می سازد و تشخیص بیماری فقط از طریق ارزیابی اندامی که علائم ذکر شده در آن ها وجود دارد امکان پذیرخواهد بود.

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان سینه

 • معاینه پستان توسط خود فرد
 • معاینه توسط پزشک
 • معاینه توسط ماموگراف

سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه

ابتلا به بیماری سرطان پستان در هر سن و هر شرایطی امکان دارد. لذا روشی قطعی جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

با رعایت موارد زیر خطر ابتلا به سرطان پستان را می توان کاهش داد:

 • داشتن وزن متناسب
 • انجام فعالیت های ورزشی حتی به میزان اندک
 • داشتن رژیم غذایی سالم و استفاده از میوه و سبزیجات تازه
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی

سن سرطان سينه

سرطان سینه سن مشخصی ندارد اما عموما خانم های بالای 40 سال بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، البته در خانم های جوان نیز احتمال ابتلا به سرطان سینه وجود دارد. لذا توصیه می شود پس از سن 25 سالگی، جهت انجام چکاپ مرتبا به جراح سینه مراجعه نمایید.

 

سرطان سینه

 

درمان سرطان سینه

این سوال که آيا سرطان سينه درمان  پذیر است یا خیر؟ از رایج ترین سوالات مبتلایان به این بیماری می باشد.

به طور کلی و با پیشرفت علم، امکان درمان سرطان سینه وجود دارد.

با توجه به مواردی از قبیل نوع سرطان، این که در چه مرحله ای قرار دارد، سن بیمار و سلامت عمومی وی  درمان سرطان صورت می پذیرد.

لذا چنانچه فرد در مراحل اولیه به پزشک مراجعه نماید سرطان سینه قطعا درمان خواهد شد.

در روند درمان، گاهی قسمتی از سینه که درگیر بیماری شده و نیز بخشی ازنواحی اطراف توده برداشته می شود و سپس درمان های تکمیلی انجام خواهد شد.

در صورتی که سرطان سینه گسترش یافته باشد برای درمان ممکن است پستان به طور کامل برداشته شود.

برداشتن کامل پستان

بدین منظور، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و این جراحی به مدت 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

پس از انجام جراحي سرطان سينه، جهت خارج سازی ترشحات محل جراحی یک یا دو لوله در زیر پوست کار گذاشته می شود.

این لوله یا لوله ها باید به مدت چند روز در زیر پوست بیمار باقی بمانند و در صورتی که بیمار به همراه آن ها مرخص شود باید راه های مراقبت از لوله ها را از جراح سینه سوال نماید.

بیمار در زمان شست و شوی دست ها باید محفظه ی متصل به لوله ها را تخلیه کرده و مشخصات مایع از قبیل اندازه و رنگ آن را یاداشت نماید و پس از تخلیه کامل، درب محفظه را ببندد. عموما میزان ترشحات، پس از روز پنجم تا دهم کاهش می یابد و می توان توسط پزشک اقدام به خارج نمودن لوله ها از زیر پوست کرد.

گاهی برای تعیین میزان آلودگی سلول های سرطانی، همراه با برداشتن کامل پستان غدد لنفاوی نیز برداشته شده و جهت بررسی بیشتر و مشخص نمودن درمان های بعدی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند.

اولین محلی که سلول های سرطانی به آنجا گسترش می یابند، غدد لنفاوی زیر بغل می باشند و تشخیص این مسئله به تعیین میزان خطر پخش شدن سرطان و احتمال درگیری سایرنقاط بدن کمک می کند.

جراح سینه در مواردی که غدد لنفاوی بزرگ را مشاهده نماید و در آن احتمال وجود سلول های سرطانی را بدهد، سینه را به طور کامل بر می دارد.

 

تفاوت یک سلول طبیعی و یک سلول سرطانی