زمان مطالعه: 6 دقیقه

آشنایی با جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی یکی از انواع جراحی زیبایی سینه می باشد که با هدف رفع و اصلاح افتادگی سینه ، برطرف نمودن نا قرینگی سینه ، بهبود زیبایی ظاهری ، اصلاح پهنی هاله سینه ها ، انجام می شود.

بانوانی که بر اثر شیردهی و یا کاهش وزن زیاد ، دچار شلی و افتادگی پستان شده اند ، جزو متقاضیان اصلی جراحی لیفت سینه می باشند.

ليفت سينه ، تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. مدت زمان عمل به طور معمول بین دو تا سه ساعت می باشد.

تکنیکی که برای عمل لیفت سینه انتخاب می شود ، بر اساس موقعیت و اندازه آرئول ( تیرگی اطراف نوک سینه ) ، سایز و فرم سینه ، میزان افتادگی سینه و نوع پوست و الاستیتگی آن ، می باشد.

قبل از شروع جراحی ، جراح سینه به وسیله یک ماژیک نواحی که قرار است برداشته شود ، را علامت گذاری می کند. زیرا در حین جراحی به دلیل اینکه فرد بیهوش است و دراز کشیده ، امکان مشخص کردن نقاط فوق الذکر نیست.

پس از گذراندن فرآیند بیهوشی ، بر روی سینه برش های لازم زده می شود و پس از برداشتن پوست اضافه و فرم دادن به پستان ، زخم ها را بسته ، بخیه و پانسمان می کنند.

جراحی لیفت سینه را ، همزمان با پروتز سینه نیز می توان انجام داد ، افرادی که به جز افتادگی پستان با مشکل کوچک شدن آن نیز مواجه هستند با انجام این دو جراحی می توانند به نتیجه مطلوب تری دست یابند.

دلایل افتادگی سینه

 • وراثت : برخی افراد به صورت ژنتیکی با افتادگی سینه مواجه هستند.
 • افزایش سن : طبیعتا با بالا رفتن سن ؛ بافت سینه انعطاف پذیری سابق خود را از دست داده و از حجم آن کاسته می شود و این امر می تواند به افتادگی سینه ها منتج گردد.
 • حاملگی و شیردهی : طی دوران حاملگی و همچنین شیردهی ، به دلیل افزایش سایز سینه ها پوست سینه کشیده شده و پس از این دوران شاهد افتادگی در سینه ها خواهیم بود.
 • تغییرات وزن : خانم هایی که اقدام به کاهش وزن می کنند و میزان قابل توجهی از وزن خود را از دست می دهند ، طبیعتا با کاهش سایز و حجم سینه ها روبرو شده و دچار افتادگی سینه ها می شوند.

لازم به ذکر است افتادگی سینه به هر یک از دلایل فوق الذکر که ایجاد شده باشد از طریق جراحي ليفت سینه اصلاح پذیر می باشد ، لذا جراحی لیفت سینه در دستیابی به سینه هایی با حالت دلخواه گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی لیفت سینه هستند ؟

 • خانم هایی که سینه های بزرگ و افتاده دارند و تمایل به داشتن سینه هایی گرد و خوش فرم دارند.
 • بانوانی که قسمت بالایی پستان آن ها افتاده است و تصمیم به انجام جراحی پروتز سینه دارند.
 • خانم هایی که نوک سینه شان رو به پایین است.
 • خانم هایی که هاله دور سینه ( آرئول ) آن ها بیش از حد بزرگ است.

مزایای جراحی لیفت سینه

 1. حجیم و توپر شدن سینه ها به دلیل بالا کشیدن سینه
 2. خوش فرم شدن حالت سینه به وسیله گرد کردن سینه
 3. جابه جایی نوک سینه به مرکز سینه
 4. کاهش سایز ناحیه دور نوک سینه و رنگ تیره سینه

 

جراحی لیفت سینه

دلایل رایج برای انتخاب جراحی لیفت پستان

برای به دست آوردن شکل بهتر پستان پس از بارداری و شیردهی: بارداری می تواند برخی تغییرات ناخواسته را در پستانها ایجاد کند که اغلب آنها را کشیده و آویزان می کند. لیفت سینه با یا بدون پروتز می تواند زیبایی بیشتری را ارائه دهد.

برای بهبود کانتور پستان پس از کاهش وزن قابل توجه: کاهش وزن اغلب به معنای از دست دادن حجم پستان است. لیفت سینه می تواند با از بین بردن پوست اضافی، فرم نسبتاً جوان را به شما بازگرداند.

ترکیب لیفت پستان با جراحی پروتز سینه

در برخی موارد، لیفت پستان به تنهایی ممکن است نتایج مطلوب بیمار را ارائه ندهد. اگر احساس می کنید سینه های شما “باد شده” است و یا به دلیل افزایش سن ، کاهش وزن یا بارداری حجم خود را از دست داده است ، جراح زیبایی می تواند با استفاده از پروتز در حین جراحی حجم و فرم پستان را برگرداند. اگر شما همیشه خواهان سینه های بزرگتر هستید، تقویت سینه با لیفت می تواند به شما کمک کند.

برای هر روش جراحی ، کار با یک جراح واجد شرایط و دارای تجربه و تخصص در این زمینه بسیار مهم است. جراح شدت افتادگی پستان را بررسی می کند. بر اساس ارزیابی فیزیکی پستان، خواسته ها و نیازهای فردی شما، جراح تکنیکی را توصیه می کند که معتقد است بهترین نتیجه را به شما ارائه می دهد.

روش های جراحی لیفت سینه

لیفت هلالی

این روش عموما برای خانم هایی که سایز سینه آن ها کوچک است مورد استفاده قرار می گیرد. در این تکنیک برش کوچکی در نیمه بالایی لبه سینه ایجاد می شود و زخم های ناشی از جراحی در این روش کمتر خواهد بود.

لیفت گرد

این روش نیز مانند روش هلالی می تواند در جراحی افزایش ساز سینه نیز مورد استفاده قرار گیرد. تکنیک لیفت گرد بدین صورت است که یک برش در اطراف در اطراف هاله سینه به صورت دایره ای ایجاد می شود و می تواند برای خانم هایی که افتادگی سینه در آن ها در حد جزئی تا متوسط است مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این روش به دلیل ایجاد حداقل جای برش می تواند نتایج رضایت بخشی برای افراد به ارمغان آورد.

جراحی لیفت سینه

لیفت لنگری

این تکنیک جزو قدیمی ترین روش های جراحي ليفت سینه محسوب می شود و عمدتا در مواقعی که نیاز به کوچک کردن سینه همزمان با لیفت سینه نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش ، جراح می تواند همراه با لیفت سینه ، اقدام به کاهش بافت سینه و حذف پوست اضافی سینه نماید و نتایج بسیار خوبی ایجاد نماید.

تنها نکته ای که در این روش وجود دارد این است که محل زخم ها همیشه قابل رویت است زیرا سه برش ( یک برش دور هاله سینه ، یک برش عمودی از هاله تا چین زیر سینه و یک برش افقی به موازات چین زیرسینه ) در طول جراحی لیفت ایجاد می شود.

این تکنیک فقط برای خانم هایی که دچار افتادگی شدید در سینه ها هستند گزینه مناسبی می باشد.

آمادگی قبل از جراحی لیفت سینه

 • مطلع ساختن جراح از سابقه خانوادگی خود در صورت ابتلا به سرطان سینه و همچنین در صورت مصرف هر گونه دارو
 • صحبت کردن با جراح در رابطه با میزان انتظارات خود از جراحي ليفت سینه
 • رعایت رژیم مناسب غذایی حاوی سبزیجات و میوه ها
 • ترک مصرف سیگار حداقل به مدت 2 ماه قبل از جراحي ليفت سینه ، چرا که سیگار منجر به کند شدن روند بهبودی می شود.

مشاوره قبل از جراحی لیفت سینه

در جلسه مشاوره ، این فرصت را خواهید داشت تا درباره انتظارات خود از جراحی صحبت کنید. هنگام معاینه فیزیکی ، جراح موارد زیر را در نظر می گیرد :

 • اندازه و شکل فعلی سینه ها
 • کیفیت و کمیت بافت پستان
 • کیفیت پوست
 • موقعیت قرارگیری نوک سینه ها و بافت اطراف آن
 • اندازه و شکل پستانی که مد نظر بیمار است.

جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

به طور کلی دوران نقاهت بعد از لیفت سینه ، تقریبا یک هفته می باشد و بعد از پشت سر گذاشتن این بازه زمانی ؛ افراد می توانند فعالیت های عادی و روزمره خود را آغاز نمایند.

شایان ذکر است افراد بعد از جراحي ليفت سینه ، به طور معمول تا چند روز با تورم و کبودی و درد در ناحیه سینه مواجه خواهند بود که امری طبیعی است ؛ البته توجه داشته باشید که افراد برای تسریع در روند بهبودی ، باید توصیه های جراح سینه درباره مراقبت های بعد از جراحي ليفت سینه را به درستی رعایت نمایند.

برخی از مهم ترین دستورات مراقبتی بعد از جراحی لیفت سینه عبارتند از :

 • افراد باید بعد از جراحي ليفت سینه ، داروهایی را که جراح معالج آن ها تجویز می نماید ؛ طبق دستور و مرتب استفاده نمایند.
 • افراد از 48 ساعت بعد از عمل لیفت سینه می توانند استحمام نمایند ؛ البته بهتر است هنگام استحمام از یک همراه کمک گرفته شود.
 • ضمنا توصیه می شود افراد به مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحي ليفت سینه از قرارگیری در وان یا استخر اجتناب نمایند.
 • سینه بند طبی تجویز شده توسط جراح سینه باید به مدت 6 هفته به طور مداوم به جز مواقع استحمام استفاده شود.
 • چنانچه روی برش ها و زخم های ایجاد شده ، چسب استریل قرار دارد باید از دست زدن به آن ها خودداری نموده تا خودشان جدا شوند.

ناگفته نماند که فرم سینه ممکن است بلافاصله بعد از جراحي ليفت سینه غیر عادی باشد ، این مسئله جای نگرانی ندارد و بعد از ماه سوم رفع خواهد شد ؛ لذا برای مشاهده نتیجه نهایی جراحی لیفت سینه باید صبور بود.

هزینه جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه از جراحی های زیبایی سینه به شمار می رود و از این رو تحت پوشش بیمه قرار ندارد ؛ پرداخت کلیه هزینه های این عمل جراحی بر عهده خود فرد زیباجو می باشد.

برای کسب اطلاع از قیمت نهایی جراحی لیفت سینه باید حضورا تحت معاینه قرار گیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]