جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی یکی از انواع جراحی زیبایی سینه می باشد که با هدف رفع و اصلاح افتادگی سینه ، برطرف نمودن نا قرینگی سینه ، بهبود زیبایی ظاهری ، اصلاح پهنی هاله سینه ها ، انجام می شود.

بانوانی که بر اثر شیردهی و یا کاهش وزن زیاد ، دچار شلی و افتادگی پستان شده اند ، جزو متقاضیان اصلی جراحی لیفت سینه می باشند.

روش جراحی لیفت سینه

ليفت سينه ، تحت بیهوشی عمومی در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. مدت زمان عمل به طور معمول بین دو تا سه ساعت می باشد.

تکنیکی که برای عمل لیفت سینه انتخاب می شود ، بر اساس موقعیت و اندازه آرئول ( تیرگی اطراف نوک سینه ) ، سایز و فرم سینه ، میزان افتادگی سینه و نوع پوست و الاستیتگی آن ، می باشد.

توضیحات دکتر هادی زاده – پروتز سینه پارت اول

قبل از شروع جراحی ، جراح سینه به وسیله یک ماژیک نواحی که قرار است برداشته شود ، را علامت گذاری می کند. زیرا در حین جراحی به دلیل اینکه فرد بیهوش است و دراز کشیده ، امکان مشخص کردن نقاط فوق الذکر نیست.

پس از گذراندن فرایند بیهوشی ، بر روی سینه برش های لازم زده می شود و پس از برداشتن پوست اضافه و فرم دادن به پستان ، زخم ها را بسته ، بخیه و پانسمان می کنند.

جراحی لیفت سینه را ، همزمان با پروتز سینه نیز می توان انجام داد ، افرادی که به جز افتادگی پستان با مشکل کوچک شدن آن نیز مواجه هستند با انجام این دو جراحی می توانند به نتیجه مطلوب تری دست یابند .

دلایل افتادگی سینه

 • وراثت
 • افزایش سن : طبیعتا با بالا رفتن سن بافت سینه ، انعطاف پذیری سابق خود را از دست داده و از حجم آن کاسته می شود.
 • حاملگی و شیردهی : طی دوران حاملگی و همچنین شیردهی ، به دلیل افزایش سایز سینه ها پوست سینه کشیده شده و پس از این دوران شاهد افتادگی در سینه ها خواهیم بود.
 • تغییرات وزن : خانم هایی که اقدام به کاهش وزن می کنند و میزان قابل توجهی از وزن خود را از دست می دهند ، طبیعتا با کاهش سایز و حجم سینه ها روبرو می شوند.

لازم به ذکر است افتادگی سینه به هر یک از دلایل فوق الذکر که ایجاد شده باشد از طریق جراحي ليفت سینه اصلاح پذیر می باشد ، لذا  لیفت سینه در دستیابی به سینه هایی با حالت دلخواه گزینه بسیار مناسبی می باشد.

جراحی لیفت سینه

روش های جراحی لیفت سینه

لیفت هلالی

این روش عموما برای خانم هایی که سایز سینه آن ها کوچک است مورد استفاده قرار می گیرد. در این تکنیک برش کوچکی در نیمه بالایی لبه سینه ایجاد می شود و زخم های ناشی از جراحی در این روش کمتر خواهد بود.

لیفت گرد

این روش نیز مانند روش هلالی می تواند در جراحی افزایش ساز سینه نیز مورد استفاده قرار گیرد. تکنیک لیفت گرد بدین صورت است که یک برش در اطراف در اطراف هاله سینه به صورت دایره ای ایجاد می شود و می تواند برای خانم هایی که افتادگی سینه در آن ها در حد جزئی تا متوسط است مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این روش به دلیل ایجاد حداقل جای برش می تواند نتایج رضایت بخشی برای افراد به ارمغان آورد.

لیفت لنگری

این تکنیک جزو قدیمی ترین روش های جراحي ليفت سینه محسوب می شود و عمدتا در مواقعی که نیاز به کوچک کردن سینه همزمان با لیفت سینه نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش ، جراح می تواند همراه با لیفت سینه ، اقدام به کاهش بافت سینه و حذف پوست اضافی سینه نماید و نتایج بسیار خوبی ایجاد نماید.

تنها نکته ای که در این روش وجود دارد این است که محل زخم ها همیشه قابل رویت است زیرا سه برش ( یک برش دور هاله سینه ، یک برش عمودی از هاله تا چین زیر سینه و یک برش افقی به موازات چین زیرسینه ) در طول جراحی لیفت ایجاد می شود.

این تکنیک فقط برای خانم هایی که دچار افتادگی شدید در سینه ها هستند گزینه مناسبی می باشد.

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی لیفت سینه هستند ؟

 • خانم هایی که سینه های بزرگ و افتاده دارند و تمایل به داشتن سینه هایی گرد و خوش فرم دارند.
 • بانوانی که قسمت بالایی پستان آن ها افتاده است و تصمیم به انجام جراحی پروتز سینه دارند.
 • خانم هایی که نوک سینه شان رو به پایین است.
 • خانم هایی که هاله دور سینه ( آرئول ) آن ها بیش از حد بزرگ است.

جراحی لیفت سینه

مزایای جراحی لیفت سینه :

 1. حجیم و توپر شدن سینه ها به دلیل بالا کشیدن سینه
 2. خوش فرم شدن حالت سینه به وسیله گرد کردن سینه
 3. جابه جایی نوک سینه به مرکز سینه
 4. کاهش سایز ناحیه دور نوک سینه و رنگ تیره سینه

آمادگی قبل از جراحی لیفت سینه :

 • مطلع ساختن جراح از سابقه خانوادگی خود در صورت ابتلا به سرطان سینه و همچنین در صورت مصرف هر گونه دارو
 • صحبت کردن با جراح در رابطه با میزان انتظارات خود از جراحي ليفت سینه
 • رعایت رژیم مناسب غذایی حاوی سبزیجات و میوه ها
 • ترک مصرف سیگار حداقل به مدت 2 ماه قبل از جراحي ليفت سینه ، چرا که سیگار منجر به کند شدن روند بهبودی می شود.

دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت سینه :

 • بیمار بعد از جراحي ليفت سینه به طور معمول چندین روز دارای تورم و کبودی و درد در ناحیه سینه خواهد بود که طبیعی است و فرد برای تسریع در روند بهبودی باید توصیه های جراح سینه درباره مراقبت های بعد از جراحي ليفت سینه را رعایت نماید.جراحی لیفت سینه
 • دوران نقاهت بعد از لیفت سینه یک هفته می باشد و بعد از پشت سر گذاشتن این بازه زمانی ، فرد می تواند فعالیت های عادی و روزمره خود را آغاز نماید.
 • افراد باید بعد از جراحي ليفت سینه ، داروهایی را که جراح معالج آن ها تجویز می نماید ؛ طبق دستور و مرتب استفاده نمایند.
 • فرد 48 ساعت بعد از عمل لیفت سینه می تواند استحمام نماید ؛ البته بهتر است هنگام استحمام از یک همراه کمک گرفته شود.
 • ضمنا توصیه می شود افراد به مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحي ليفت سینه از قرارگیری در وان یا استخر اجتناب نمایند.
 • سینه بند طبی تجویز شده تسط جراح سینه باید به مدت 6 هفته به طور مداوم به جز مواقع استحمام استفاده شود.
 • چنانچه روی برش ها و زخم های ایجاد شده چسب استریل قرار دارد باید از دست زدن به آن ها خودداری نمود تا خودشان جدا شوند.
 • فرم سینه ممکن است بلافاصله بعد از جراحي ليفت سینه غیر عادی باشد ، این مسئله جای نگرانی ندارد و امری طبیعی است و بعد از ماه سوم رفع خواهد شد و برای مشاهده نتیجه نهایی باید صبور بود.

 

درباره نویسنده

دکتر هادیزاده
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

نظرات بسته شده است.

Call Now Button