جراحی سینه در مردان یا ژنیکوماستی وضعیت نسبتا شایعی در بین مردان است که ممکن است در یک یا دو طرف باشد .در برخی موارد مصرف بعضی دارو ها موجب ایجاد این حالت می شود ولی اکثرا علت شناخته شده ای برای این مسئله وجود ندارد و تنها یک نوع اختلال رشد در سینه مردان ایجاد می شود.

علت بروز ژنیکوماستی

عدم تعادل هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن می تواند علت عارضه باشد. استروژن باعث رشد بافت پستان می شود. در حالی که همه مردان مقداری استروژن تولید می کنند اما معمولاً مقادیر بیشتری تستوسترون دارند که باعث عدم رشد بافت پستان می شود.

اضافه وزن یکی از دلایل عمده بزرگ شدن بافت سینه در مردان است، به این دلیل که می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و باعث رشد بافت پستان شود. برای برخی از افراد کاهش وزن یا ورزش بیشتر می تواند کمک کند اما همیشه موجب بهبودی شرایط نمی شود.

مردان با افزایش سن تستوسترون کمتری تولید می کنند. مردان مسن نیز چربی بدن بیشتری دارند و می تواند باعث تولید استروژن بیشتر شود. این تغییرات هورمونی می تواند منجر به رشد بیش از حد بافت پستان شود.

شرایط نامساعد جسمانی مانند نارسایی کلیه یا بیماری کبدی، برخی داروهای تجویز شده و غیرقانونی یا استروئیدهای آنابولیک، عوارض جانبی دارو مانند داروهای ضد زخم یا داروهای بیماری قلبی و فرآورده های گیاهی، رژیم غذایی و نوشیدن بیش از حد الکل، تومور یا عفونت در بیضه ها را می توان از دلایل دیگر بزرگ شدن سینه در مردان نام برد.

جراحی سینه در مردان

تشخیص ژنیکوماستی

از آن جا که ژنیکوماستی می تواند نشانه بیماری های دیگری باشد ، متخصص ممکن است بخواهد سایر قسمت های بدن مانند گردن ، شکم و بیضه را نیز معاینه کند.

همچنین ممکن است آزمایشات بیشتری انجام شود به عنوان مثال آزمایش خون و سی تی اسکن.

ژنیکوماستی ارتباطی با سرطان پستان ندارد ، اما اگر نگران تورم پستان هستید باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

درمان ژنیکوماستی

در برخی افراد ، از بین بردن علت ژنیکوماستی مانند تغییر داروها ، کاهش چربی اضافی بدن یا کاهش مصرف الکل مواردی است که برای کوچک شدن بافت بزرگ شده پستان لازم است.

در صورتی که با دارودرمانی ، کاهش وزن و مواردی از این قبیل ؛ اختلال ژنیکوماستی برطرف نشد ؛ جراحی ژنیکوماستی ( جراحی سینه در مردان ) قطعی ترین راه برای درمان این عارضه خواهد بود.

جراحی سینه در مردان 2

جراحی ژنیکوماستی

نوع عمل ، به اندازه ژنیکوماستی و میزان پوست اضافی بیمار بستگی دارد. هدف این است که یک اندازه طبیعی در قفسه سینه بدست آید ؛ توجه داشته باشید که گاهی اوقات بیش از یک جراحی لازم است.

اگرچه مقداری از بافت پستان در تمام این جراحی ها برداشته می شود ، اما باز هم ممکن است ژنیکوماستی برگردد.

دو گزینه جراحی ژنیکوماستی

  1. لیپوساکشن : چربی سینه را از بین می برد اما بافت غده ای پستان باقی می ماند. لیپوساکشن می تواند به تنهایی یک درمان باشد یا همزمان با ماموپلاستی یا جراحی کاهش پستان استفاده شود.
  2. ماستکتومی : در این نوع جراحی ، بافت غده پستان برداشته می شود. جراحی اغلب فقط با استفاده از برش های کوچک انجام می شود. این نوع جراحی کمتر تهاجمی بوده و دوره نقاهت کمتری دارد.

جراحی را می توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی انجام داد. متخصص قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین تکنیک ها ، بیمار را بسیار دقیق ارزیابی خواهد کرد.